Dostalo se vám špatných služeb? Varujte ostatní

Veronika Skálová Veronika Skálová, ska
5. 7. 2009 22:45
Internetová Banka referencí umožňuje varovat před špatnými službami i chválit ty dobré

Brno - Stavíte dům, potřebujete realitní kancelář, malíře pokojů nebo si nejste jisti volbou cestovní kanceláře? Doporučení známých, kteří již v minulosti služeb některé z firem nebo řemeslníků využili, může být klíčem, který vám při výběru pomůže.

Od tohoto týdne navíc nemusíte spoléhat jen na okruh lidí, které přímo znáte. Zkušenosti předchozích zákazníků nebo klientů vámi vybrané firmy najdete na internetových stránkách www.banREF.cz, kde začala fungovat Banka referencí. Nový systém, který umožňuje varovat před nekvalitními službami, ale i veřejně pochválit ty kvalitní.

"Když jsem hledal řemeslníka nebo dětský tábor pro mou neteř, zajímaly mě zkušenosti předchozích zákazníků. Ty je ale téměř nemožné zjistit. Přemýšlel jsem, jak vytvořit řešení, které nebude mít slabá místa," vysvětluje autor myšlenky Michal Popelka z Brna.

Reference stojí 30 korun

Otevřené fórum na internetu je pro tento účel příliš jednoduše zneužitelné. Proto lidé nemohou přispívat přímo na internetové stránky, ale prostřednictvím zpoplatněných referenčních SMS zpráv - zkráceně RMS.

Za jednu zprávu zaplatí autor 30 korun, což pomůže odradit ty, kdo by chtěli systém zneužít. Část z této sumy připadne operátorovi, další pak poslouží na financování systému.

Zároveň tak ale zákazník sváže své hodnocení s telefonním číslem. Před veřejností i posuzovanou firmou zůstane toto číslo v tajnosti.

"Místo telefonního čísla se u referencí zobrazuje kód. Autora reference je možné kontaktovat pouze SMS zprávou zaslanou přes Banku. Zájemce se tak může zeptat zákazníka například na podrobnosti jeho zkušeností. Nebo firma, která má podezření, že jde o falešnou referenci, může požádat například o číslo faktury," říká Popelka.

Ani tak se ale číslo autora reference neprozradí a on sám se může rozhodnout, zda na dotaz odpoví a poskytne i svůj kontakt.

Zároveň se k referenci může vyjádřit i "postižená" firma. Autenticitu příspěvků garantuje společnost SGS Czech Republic, která prý data na serveru ověřuje.

Hodnotit lze 2,5 milionu firem

Do Banky referencí mohou lidé posílat příspěvky ke všem existujícím firmám v Česku. Systém totiž využívá průběžně aktualizovanou databázi Českého statistického úřadu. Je v něm přes 2,5 milionu společností.

Kromě provozovatele a společnosti SGS na Banku referencí dohlíží také zástupce sdružení Korektní podnikání a Sdružení obrany spotřebitelů.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Desetina benzinek šidí zákazníky, ČOI ale tají hříšníky
V českých velkoobchodech nabízejí jedovaté zboží
Vysoké úroky u Providentu? Jsou i horší rizika

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy