Stav nouze umožní otevřít obchody i v páteční svátek. Ty však nechají lidi odpočinout

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
Aktualizováno 8. 5. 2020 6:59
V pátek 8. května si Češi potraviny ve velkých obchodních řetězcích nenakoupí. Jejich prodejny zůstanou na Den vítězství uzavřeny navzdory tomu, že nouzový stav jim umožňuje ponechat je výjimečně v provozu. Pro Aktuálně.cz to potvrdili oslovení obchodníci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Česká obchodní inspekce počátkem dubna uvedla, že zákon o prodejní době v maloobchodě počítá s výjimkou nouzového stavu. I prodejny potravin s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních, pro které o tomto svátku platí zákaz prodeje, tedy mohou za současných okolností prodávat bez omezení.

Obchodní řetězce ale této výjimky nevyužijí. "Jsme si velmi dobře vědomi toho, jak mimořádně náročná je současná situace pro naše zaměstnance. Nesmírně si jejich každodenního pracovního nasazení vážíme a tento volný den vnímáme jako čas, kdy si mohou odpočinout a být se svou rodinou," říká za Kaufland, který své prodejny v pátek uzavře, tisková mluvčí Renata Maierl.

Zavřené zůstanou také prodejny Albert. "Ptali jsme se na názor kolegů na prodejnách a především stálí a dlouholetí zaměstnanci se přikláněli k zavření, zatímco pracovníci, kteří u nás pracují kratší dobu, na zkrácený úvazek nebo brigádně, by o otevření prodejen a sváteční stoprocentní příplatek stáli," připomíná za Albert Jiří Mareček.

Na Den vítězství své prodejny uzavře také Billa, a to i na Letišti Václava Havla a Hlavním nádraží v Praze. Bez zákazníků zůstane rovněž Lidl, Penny Market, Tesco či Globus. "Důvodem je to, že naší prioritou je poskytnout našim zaměstnancům den odpočinku v této náročné době," dodává tisková mluvčí Globusu Lutfia Volfová.

Nouzový stav kvůli koronaviru v Česku platí od 12. března. Omezení prodeje o vybraných svátcích v prodejnách nad 200 metrů čtverečních platí od konce roku 2016.

Loni byly ze zákona vyňaty velkoobchody. Obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních musí zůstat zavřené na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a 25. a 26. prosince a na Štědrý den smějí mít otevřeno do 12:00.

Omezení provozní doby se naopak nevztahuje na malé prodejny, čerpací stanice, lékárny, prodejny na nádražích, letištích a ve zdravotnických zařízeních.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 8 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
Další zprávy