Bez polévky, bez nápoje. Češi osekávají obědy, ceny v restauracích přestávají zvládat

Pavla Adamcová Pavla Adamcová
17. 6. 2022 5:30
Češi začínají kvůli zdražování šetřit na návštěvách restaurací. Jak ukazují aktuální data stravenkářské společnosti Edenred, patrné je to například na obědech - zákazníci podle nich častěji volí pouze jeden chod a raději se obejdou i bez nápoje. Restaurace zvedají ceny kvůli nákladnějšímu provozu, v posledních měsících přidaly na cenách až 20 procent a k dalšímu navyšování se chystají.
Foto: Thinkstock

Společnost Edenred sestavila analýzu z dat více než 220 tisíc majitelů její stravenkové karty Ticket Restaurant. Ti v květnu za oběd zaplatili v průměru už 160 korun, což je meziročně o 11 procent více. Přitom počet prodaných obědů byl ve srovnání s předcovidovým obdobím o třetinu nižší, a to i se započítáváním transakcí přes rozvážkové služby.

Nejdražší byl oběd tradičně v Praze, jeho průměrná cena dosáhla v české metropoli skoro 179 korun - to je o devět procent více než loni. Druhým nejdražším městem, kde si zajít na oběd, bylo Brno s průměrnou cenou necelých 170 korun.

Vývoj průměrné útraty za oběd v korunách (restaurace + rozvážkové služby).
Vývoj průměrné útraty za oběd v korunách (restaurace + rozvážkové služby). | Foto: Edenred

Naopak nejlevněji bylo v květnu možné se naobědvat v Olomouci (142 korun) nebo Jihlavě (zhruba 143 korun).

Nejvíce pak zvýšily ceny oproti minulému roku restaurace v Ostravě (v průměru o 15 procent) a Českých Budějovicích (o 14,8 procenta).

"V praxi se ukazuje, že lidem se nyní propadají jejich reálné příjmy. Ceny v restauracích rostou, na obědy nechodíme tak často a také si pečlivě vybíráme z jídelního lístku a řídíme se mnohem více podle toho, co je levné, než jak jsme byli dříve zvyklí," říká za Edenred Aneta Martišková. 

Lidé podle analýzy také stále hodně spoléhají na obědové krabičky, které si do práce nosí z domova. Průzkum agentury Stem/Mark přitom ukázal, že ještě loni na podzim nejvíce lidí preferovalo právě stravování v restauracích a kantýnách.

Lidé vysoké ceny přijímají, tvrdí analytici

Čísla českých statistiků ukazují, že Česko v posledních měsících zasáhlo zdražování skutečně silně. Celková inflace v květnu dosáhla už 16 procent.

Konkrétně odvětví stravování a ubytování zdražilo podle Českého statistického úřadu meziročně o více než pětinu. Oproti dubnu se pak ceny zvedly o tři procenta. 

Výrazně se zvyšují jak ceny za energie, tak i pohonné hmoty nebo nájmy. V posledních týdnech začaly prudce růst také ceny základních potravin, a to kvůli válce na Ukrajině.

Restaurace tak zvyšují ceny v jídelních lístcích, protože jim rostou náklady na suroviny a běžný provoz. Zároveň však také využívají celkového obecného povědomí o zdražování a hledají tak cenový strop, který jsou ještě zákazníci ochotni přijmout, aniž by se přesunuli ke konkurenci. 

"Kromě očekávatelných inflačních tlaků ze směru energetických surovin a pohonných hmot se teprve nyní do popředí zájmu dostávají potraviny, kde je přitom již nyní zaděláno na další zhoršování situace. Na pultech obchodů se totiž teprve nyní propisují nedávná rychlá zdražování zemědělských komodit, které podle dat OSN jsou momentálně v reálném vyjádření nejdražší v historii měření, tedy od 60. let minulého století," popsal analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil s tím, že další zdražování lze očekávat.

Důvodem zvyšování cen je ovšem podle expertů i to, že Češi si na inflaci zvykají a mají tendenci všudypřítomné zdražování akceptovat. "Jedná se o potvrzení obav České národní banky, že silné zůstávají i poptávkové tlaky, tedy že spotřebitelé jsou nadále ochotni tolerovat zdražování i v oblastech, které nepatří mezi základní životní potřeby," připomněl Hradil.

Podle Jany Kohoutové, mluvčí firmy SaltPay, která restauracím dodává pokladní systémy, zdražují restaurace pozvolna a často i s určitým zpožděním. "Není to třeba jako benzin a nafta, jejichž ceny skokově rostou. V posledních měsících řada restaurací zdražila o 10 až 20 procent, závisí to na lokalitě i jednotlivých položkách," popsala pro online deník Aktuálně.cz s tím, že další, v průměru asi 15procentní zdražení lze očekávat.

Vývoj průměrné útraty za oběd v korunách (restaurace + rozvážkové služby).
Vývoj průměrné útraty za oběd v korunách (restaurace + rozvážkové služby). | Foto: Edenred

"Pokud restaurace budou chtít bezproblémově fungovat, tak dokonce bude muset. Záviset to bude také na tom, jak budou zdražovat ceny potravin, energií i dalších dodavatelských služeb," dodala Kohoutová.

Zdražování tíží každého jinak

Návštěvy restaurací a jídelen jsou ovšem jen jednou z řady položek, za které lidé každý měsíc utrácejí. Data o průměrném vývoji cen jsou sice důležitým údajem pro ekonomy, o zatížení konkrétních domácností toho ale příliš neřeknou. Mladý člověk žijící ve městě totiž za stravování "venku" může utratit daleko více než třeba senior, který si vaří sám.

Dopad současného zdražování na výdaje konkrétní domácnosti proto ukazuje kalkulačka osobní inflace. Zobrazuje, jak inflace ovlivňuje rozpočet modelových českých domácností - mladého svobodného člověka, samoživitele s dítětem a čtyřčlennou rodinu a seniora. Vyplnit měsíční útraty do jednotlivých skupin zboží a služeb ale lze i samostatně, a to včetně výdajů za návštěvy restaurací a jídelen.

Jestliže je osobní inflace nižší než ta celorepubliková, která činí 16 procent, pak vaše peníze se při rozložení vašich výdajů znehodnocují pomaleji, než je průměr. Pokud naopak vaše osobní inflace tu hranici překonává, za stejnou částku si toho koupíte méně než "průměrný Čech".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 59 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly u Čelákovic, vyhlásili třetí stupeň poplachu

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Prahy, vyhlásili třetí stupeň poplachu ze čtyř, v hale jsou uskladněny zřejmě autodíly, oleje a plynové lahve, hrozí zřícení konstrukce, řekla mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

"Požár byl hlášen před 20:00, je v plném rozsahu a hrozí pád konstrukce, na místě je 30 vozidel a 17 jednotek, vypomáhají i pražské," řekla Zemanová. Požár podle ní zřejmě způsobí velkou škodu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy