Ceny v Česku nerostou. Levnější potraviny drží inflaci u nuly

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 12. 7. 2016 9:31
V červnu stejně jako v květnu spotřebitelské ceny oproti stejnému období roku 2015 rostly jen o 0,1 procenta. Ceny nerostou a Česká národní banka tak nadále nemá důvod ustupovat z intervenčního režimu, kdy kurz české měny drží u 27 korun za euro.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ahold

Praha – Levnější potraviny drží inflaci blízko nuly. V červnu stejně jako v květnu spotřebitelské ceny oproti stejnému období roku 2015 rostly jen o 0,1 procenta. A stejně inflace vzrostla i z května na červen. Ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu.

Ceny nerostou a Česká národní banka tak nadále nemá důvod ustupovat z intervenčního režimu, kdy kurz české měny drží u 27 korun za euro. "Inflace se drží nízko a ještě několik měsíců výrazněji neporoste. Snižuje se tak tlak na kurzový závazek, ale zvyšuje se riziko, že Česká národní banka na příštím zasedání znovu oddálí jeho předpokládané zrušení," říká Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

"Inflace se nyní dle naší prognózy nachází na dně a od července začne pozvolna růst. Na podzim by inflace měla přesáhnout jedno procento. Nadále počítáme s tím, že ČNB uvolní kurzový závazek v první polovině příštího roku. Brexit je pro tuto prognózu rizikem, nicméně hlavním argumentem bude vývoj inflace," dodává Michal Brožka, investiční stratég Raiffeisenbank.

Nahoru benzin, dolů potraviny

V červnu se proti květnu zvýšila především cena pohonných hmot, která vzrostla o čtyři procenta. Naopak směrem dolů inflaci tlačily potraviny. Například cena vajec meziměsíčně klesla o 6,2 procenta, mléko zlevnilo o dvě procenta a cena zeleniny klesla o 2,9 procenta. Proti trendu šly ze zeleniny výrazně jen brambory, které v důsledku přechodu trhu z pozdních na rané brambory zdražily o 11,5 procenta.

Stejné položky měly největší vliv také na meziroční růst cen o pouhých 0,1 procenta. "Tento vývoj byl především důsledkem zmírnění poklesu cen v oddíle doprava a naopak vlivem prohloubení cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedli statistici.

Ceny pohonných hmot zmírnily v červnu pokles na 10,2 procenta ze 12,9 procenta v květnu. U potravin nejvíce v meziročním porovnání klesly ceny mléka o 12 procent, jogurtů o 11,6 procenta a sýrů o 11 procent. Zlevnilo i ovoce o 5,7 procenta. U výdajů na bydlení klesla nejvíce cena zemního plynu (o 6,9 %).

Zelenina byla naopak meziročně o 2,1 procenta dražší. Vzrostly také třeba ceny tabákových výrobků o 5,1 procenta a alkoholických nápojů o 2,5 procenta.

Průměrná inflace za posledních 12 měsíců klesla po červnové statistice na 0,3 procenta. Nejvyšší meziroční růst cen za poslední dva roky statistici zaznamenali před rokem, kdy inflace vystoupala na 0,8 procenta, nejníže byla inflace zase v červnu roku 2014, kdy klesla na nulu.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy