Ceny v Česku nerostou. Levnější potraviny drží inflaci u nuly

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 12. 7. 2016 9:31
V červnu stejně jako v květnu spotřebitelské ceny oproti stejnému období roku 2015 rostly jen o 0,1 procenta. Ceny nerostou a Česká národní banka tak nadále nemá důvod ustupovat z intervenčního režimu, kdy kurz české měny drží u 27 korun za euro.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Ahold

Praha – Levnější potraviny drží inflaci blízko nuly. V červnu stejně jako v květnu spotřebitelské ceny oproti stejnému období roku 2015 rostly jen o 0,1 procenta. A stejně inflace vzrostla i z května na červen. Ukazují to aktuální data Českého statistického úřadu.

Ceny nerostou a Česká národní banka tak nadále nemá důvod ustupovat z intervenčního režimu, kdy kurz české měny drží u 27 korun za euro. "Inflace se drží nízko a ještě několik měsíců výrazněji neporoste. Snižuje se tak tlak na kurzový závazek, ale zvyšuje se riziko, že Česká národní banka na příštím zasedání znovu oddálí jeho předpokládané zrušení," říká Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

"Inflace se nyní dle naší prognózy nachází na dně a od července začne pozvolna růst. Na podzim by inflace měla přesáhnout jedno procento. Nadále počítáme s tím, že ČNB uvolní kurzový závazek v první polovině příštího roku. Brexit je pro tuto prognózu rizikem, nicméně hlavním argumentem bude vývoj inflace," dodává Michal Brožka, investiční stratég Raiffeisenbank.

Nahoru benzin, dolů potraviny

V červnu se proti květnu zvýšila především cena pohonných hmot, která vzrostla o čtyři procenta. Naopak směrem dolů inflaci tlačily potraviny. Například cena vajec meziměsíčně klesla o 6,2 procenta, mléko zlevnilo o dvě procenta a cena zeleniny klesla o 2,9 procenta. Proti trendu šly ze zeleniny výrazně jen brambory, které v důsledku přechodu trhu z pozdních na rané brambory zdražily o 11,5 procenta.

Stejné položky měly největší vliv také na meziroční růst cen o pouhých 0,1 procenta. "Tento vývoj byl především důsledkem zmírnění poklesu cen v oddíle doprava a naopak vlivem prohloubení cenového poklesu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje," uvedli statistici.

Ceny pohonných hmot zmírnily v červnu pokles na 10,2 procenta ze 12,9 procenta v květnu. U potravin nejvíce v meziročním porovnání klesly ceny mléka o 12 procent, jogurtů o 11,6 procenta a sýrů o 11 procent. Zlevnilo i ovoce o 5,7 procenta. U výdajů na bydlení klesla nejvíce cena zemního plynu (o 6,9 %).

Zelenina byla naopak meziročně o 2,1 procenta dražší. Vzrostly také třeba ceny tabákových výrobků o 5,1 procenta a alkoholických nápojů o 2,5 procenta.

Průměrná inflace za posledních 12 měsíců klesla po červnové statistice na 0,3 procenta. Nejvyšší meziroční růst cen za poslední dva roky statistici zaznamenali před rokem, kdy inflace vystoupala na 0,8 procenta, nejníže byla inflace zase v červnu roku 2014, kdy klesla na nulu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

LFA nabízí fotbalovým klubům předčasné vyplacení části financí

Ligová fotbalová asociace nabídla pomoc účastníkům první a druhé ligy, jimž pandemie nového typu koronaviru způsobila finanční problémy. Jednotlivé kluby budou moci v předstihu získat část květnové splátky peněz, které od LFA dostávají.

"Ligový výbor odsouhlasil možnost podpory členských klubů LFA, které se dostaly v důsledku aktuální situace do finančních potíží. Nabídne jim možnost předčasné úhrady části květnové splátky odměny hrazené klubům ze strany LFA," uvedl v tiskové zprávě předseda LFA Dušan Svoboda. Ligový výbor schválil pomoc klubům na dnešním jednání jednomyslně.

LFA vyplácí jednotlivým účastníkům první a druhé ligy, které řídí, podíl z prodeje televizních a marketingových práv a také ze sponzorských příspěvků. Kluby získávají finance v pěti ročních splátkách a právě jedna z nich měla přijít na řadu v květnu.

Další zprávy