Ceny benzinu padají, je nejlevnější za čtyři roky

Tomáš Fránek
28. 11. 2008 13:45
Litr naturalu přijde na méně než 25 korun
Benzín. Ilustrační foto.
Benzín. Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha/Brno - Ceny benzinu v Česku jsou nejnižší za poslední čtyři roky.

Vyplývá to z nové analýzy Hospodářské komory, která zpracovala na základě údajů společnosti CCS cenovou mapu pohonných hmot v 77 lokalitách po celé zemi.

Ceny pohonných hmot tak pokračovaly ve strmém pádu z uplynulých týdnů, litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se už dostal pod 25 korun a ke čtvrteční půlnoci se prodával v průměru za 24,91 koruny, motorová nafta byla k dostání za 27,24 koruny.

Litr Naturalu 95 oproti minulému čtvrtku zlevnil v průměru o 97 haléřů, motorová nafta o 53 haléřů. Ve srovnání s obdobím před čtyřmi měsíci je rozdíl v cenách velký. K 27. červenci letošního roku se Natural 95 prodával dráž o 7,30 za litr (32,31 korun) a nafta o 7,20 koruny (34,44 korun).

Řidiči tak za plnou čtyřicetilitrovou nádrž ušetří přibližně tři stovky. Nejlevnější Natural 95 i nafta se prodává na Sokolovsku, nejdráž naopak Natural 95 na Šumpersku a nafta na Benešovsku.

"Pokles cen pohonných hmot je příznivý nejen pro běžné motoristy, ale především pro firmy, kterým se tak snižují náklady. Nižší náklady na dopravu se pak mohou pozitivně projevit i v cenách některého zboží a služeb. Prostor pro další snižování cen se však již pomalu vyčerpává. Lze očekávat, že se nyní ceny pomalu ustálí. Vše samozřejmě závisí na tom, jak se budou dále vyvíjet ceny ropy na světových trzích," uvedl prezident Hospodářské komory České republiky Petr Kužel.

Z šetření Hospodářské komory vyplývá, že ze 77 sledovaných územních celků prodávají Natural 95 levněji, než je celostátní průměr v 34 celcích, u nafty je to o jeden více. Rozdíl mezi nejlevnější a nejdražší oblastí u Naturalu je 1,79 koruny, u motorové nafty to je 1,59 koruny.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Rychlobruslařka Zdráhalová ovládla na SP divizi B na kilometru

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová na Světovém poháru v Naganu ovládla divizi B v závodu na 1000 metrů a zajistila si tak pro příští díl seriálu start mezi nejlepšími na této trati. Třiadvacetiletá česká reprezentantka zajela čas 1:16,225 a o dvě sekundy si tak vylepšila sezonní maximum.

Zdráhalová se dnes stejně jako Martina Sáblíková představí i v závodě na 3000 metrů, ve kterém budou obě startovat v divizi A. Trojnásobná olympijská vítězka Sáblíková bude hájit vedení v průběžném pořadí SP, v závěrečné rozjížďce nastoupí společně s Isabelle Weidemannovou z Kanady.

před 1 hodinou

Do boje o Senát se za ČSSD pustí šéf Motola Miloslav Ludvík

ČSSD posílá do boje o Senát v příštím roce v Praze 5 ředitele FN Motol a bývalého ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka. V pátek o tom rozhodlo předsednictvo ČSSD, píše dnešní Právo.

Ludvík, který by měl vyzvat současného senátora za obvod Václava Lásku (SEN 21), by se rád stal společným kandidátem ANO a ČSSD. Hnutí ANO však jeho kandidaturu ještě neposvětilo. Na jihu Čech bude lídrem pro krajské volby hejtmanka Ivana Stráská, dodává Právo.

O kandidatuře Ludvíka již v pátek informovaly Lidové noviny. Deník uvedl, že pražská ČSSD jeho jméno schválila v pondělí a ANO by se mělo jeho kandidaturou zabývat na některém z nejbližších zasedání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy