Alza chce po některých klientech poplatek za platbu kartou. Využívá díry v pravidlech

Ekonomika Ekonomika
7. 9. 2020 6:17
Při nákupu platební kartou na e-shopu Alza.cz musí firmy nově zaplatit poplatek. Internetový obchod ho účtuje desetitisícům firemních zákazníků a podnikatelů už od letošního července. Vadí mu vysoké částky, které odvádí kartovým asociacím a vydavatelům karet. Na rozdíl od běžných "spotřebitelských karet" totiž zákon poplatky u firemních karet neřeší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

O novince ve službách Alzy informovaly Hospodářské noviny. Podle finančního ředitele e-shopu Jiřího Ponrta ji zavedl kvůli vysokým poplatkům, které musí v případě platby firemní kartou uhradit kartovým asociacím, jako je například Visa nebo Mastercard, a vydavatelům platebních karet, což jsou většinou banky.

Ponrt uvádí, že to bývají i více než dvě procenta z placené částky. "My chceme, aby se tomuto tématu kartové asociace a vydavatelé platebních karet aktivně věnovali a nastavili stejné podmínky jako při využití běžných karet, proto jsme se pro tento na první pohled nepopulární krok rozhodli," přiznává Ponrt v Hospodářských novinách.

Nový poplatek zaskočil například finančního ředitele společnosti podnikající v maloobchodě a e-commerce, který nechtěl být jmenován. Dozvěděl se o něm až při zadávání čísla karty na platební bráně. "Celková částka se nenápadně zvýšila o více než sto korun. Kdybych nepracoval celý den s čísly, tak si toho ani nevšimnu," uvádí s tím, že mu žádný upozorňovací e-mail od Alzy nepřišel.

Poplatek za platbu jakoukoliv platební kartou, který platí obchodník, se skládá z takzvaného mezibankovního poplatku - pro osobní debetní nebo kreditní karty je regulovaný nařízením EU na 0,20 až 0,30 procenta ze zaplacené částky. U firemních nebo služebních karet se mezibankovní poplatek pohybuje mezi 0,95 a 2,10 procenta. Další část tvoří poplatky kartovým asociacím, pro Visu je to maximálně 0,1 procenta z transakce a pro Mastercard 0,2 procenta, připomínají HN. Poslední je poplatek bance, kde má obchodník účet. Ten je stejný jako u vydavatele karet.

Podle výkonného ředitele Sdružení pro bankovní karty Romana Kotlána je ovšem tvrzení Alzy, že tímto krokem vytvoří tlak na regulaci poplatků u firemních platebních karet, spekulativní. "Nemám žádné informace, že by se k tomu schylovalo. Alza je dominantní mezi e-shopy, nakupuje u ní zřejmě nejvíce firem, takže to nastavili tak, aby poplatek přenesli na klienta," uvedl Kotlán.

Podle Jana Vetyšky, ředitele Asociace pro elektronickou komerci, je poplatek pochopitelný. "Poplatky kartovým asociacím a vydavatelům platebních karet jsou v případě platby firemní kartou celkem významné částky. Není to diskriminační, obchodníci nejsou chráněni regulací tak, jako je tomu u spotřebitelů," uvádí Vetyška.

Konkurenční české e-shopy ovšem takový poplatek nemají. Dvojka na trhu Mall.cz nebo konkurenční e-shop s elektronikou Datart poplatek ani neplánují zavést. 

Poplatek jako přestupek?

U soukromých karet jsou poplatky regulovány legislativou. "Proto se s nimi při prodeji nesetkáváme," dodává Vetyška.

"V případě, že příjemce platby poplatek v rozporu se zákonem o platebním styku účtuje, se může dle našeho názoru jednat o bezdůvodné obohacení, přičemž držitel platební karty, který takový poplatek uhradil, se může občanskoprávní cestou domáhat jeho vrácení," vysvětluje pro Aktuálně.cz Česká obchodní inspekce (ČOI).

Zákon o platebním styku nicméně nestanovuje sankce za porušení ustanovení, v současnosti nejde o přestupek, který by ČOI řešila. To se ovšem může změnit s novým rokem. Poslanecká sněmovna totiž projednává novelu, která s definicí přestupku a dozorem ČOI v této věci počítá.

Narazit na obchodníka, který by po zákazníkovi vyžadoval poplatek za platbu kartou, je skutečně v současnosti spíše výjimkou. Prodejci navíc už před lety začali tyto poplatky zahrnovat do cen zboží a služeb, na jejich náklady tak v podstatě začali přispívat všichni zákazníci.

 

Právě se děje

před 56 minutami

Policie pátrá po třech chlapcích na Českobudějovicku

Policie pátrá po třech chlapcích, kteří utekli z diagnostického ústavu v Šindlových Dvorech na Českobudějovicku. Pohřešovaní jsou ve věku od 13 do 15 let. Policie po chlapcích pátrá od pátečního večera, uvedla dnes na svém webu.

Třináctiletý Adam Štádler má šedomodré oči, hnědé vlasy vyholené po stranách a nahoře vlnité. Oblečen by mohl být do černých tepláků, bílé mikiny, na nohou má černé tenisky a na hlavě šedou kšiltovku.

O rok starší David Kříž má hnědé vlasy a hnědé oči. Oblečen by mohl být do šedých tepláků, oranžové mikiny. Na nohou může mít černomodré tenisky.

Patnáctiletý Jan Hospodářský má tmavě hnědé vlasy a modré oči. Oblečen byl do modrých kraťasů a fialovo černé mikiny. Na nohou měl červené tenisky značky Nike.

"chlapci neužívají žádné léky, nejsou v ohrožení života. Pohybovat by se mohli v Českých Budějovicích," uvedl jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

před 1 hodinou

Liverpool získal útočníka Jotu za více než miliardu korun

Fotbalisty Liverpoolu posílí portugalský útoční Diogo Joga z Wolverhamptonu. Úřadující anglický mistr zaplatí podle BBC za třiadvacetiletého hráče 41 milionů liber (1,2 miliardy korun). Další čtyři miliony liber mohou Wolves získat dodatečně na bonusech.

Jota působí v Anglii od roku 2017, kdy přišel do Wolverhamptonu na hostování z Atlética Madrid. O rok později do klubu přestoupil natrvalo za 18 milionů eur (nyní 481 milionů korun). Portugalský reprezentant za Wanderers odehrál 131 soutěžních zápasů a dal 44 gólů. Na Anfieldu podepsal smlouvu na pět let.

Do týmu kouče Jürgena Kloppa přišel tento týden i španělský záložník Thiago Alcántara z Bayernu Mnichov za 20 milionů liber (585 milionů korun). Přestupová částka se může zvýšit až o pět milionů liber. Před novou sezonou posílil Liverpool také řecký obránce Kostas Tsimikas z Olympiakosu Pireus.

Zdroj: ČTK
Další zprávy