Babiš naznačil otevření prvního Apple Store v Česku. Ministerstvo o tom ale neví

Pavla Adamcová Adéla Očenášková Pavla Adamcová, Adéla Očenášková
Aktualizováno 26. 8. 2020 15:40
"Apple shání zaměstnance pro pražský Store!" Tuto informaci v pondělí zveřejnil premiér Andrej Babiš na Twitteru. Přiložil i odkaz na oficiální web technologického gigantu, který do Prahy poptává lidi na pozici Apple Shop Leader. Šlo by tak o první Apple Store v Česku. Zda právě ten měl premiér na mysli, ovšem zástupci Úřadu vlády dosud nepotvrdili. Neví o něm ani ministerstvo průmyslu a obchodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Avizovaná pozice Apple Shop Leader spadající pod Apple Retail se teoreticky může v Česku vztahovat hned k několika konceptům.

Zatímco Apple Store je značková prodejna společnosti, o jejíž existenci se v Česku zatím jen mluví, takzvaný Apple Shop zde funguje již dlouho. Jde sice o oficiální aktivitu kalifornské firmy, funguje ovšem tak, že Apple nabízí produkty v rámci již zaběhlé společnosti zaměřující se na prodej elektroniky.

"Apple Shop je retail vystavený u partnerů (třeba jako v Alze). Je to i v inzerátu. Apple tam má standardně své zaměstnance, tohle nemá s Apple Storem nic společného. Bych teda byl trošku zdrženlivější," reaguje například na premiérův příspěvek jeden z uživatelů Twitteru.

"V případě produktů značky Apple aplikujeme systém shop-in-shop na několika našich pobočkách. Pro ty největší z nich se používá označení 'Apple Shop'. Ten se nachází v našem showroomu v pražských Holešovicích a v Bratislavě," upřesňuje mluvčí Alza.cz Daniela Chovancová. "Apple Shopy v rámci našich showroomů obsluhují nejen zaměstnanci Alzy, ale právě i zaměstnanci společnosti Apple. Je tedy potřeba rozlišovat mezi 'Apple Shop' a 'Apple Store'," připomíná.

K samotnému inzerátu společnosti Apple se ovšem mluvčí Alza.cz odmítá vyjadřovat. "Vzhledem k tomu, že se nejedná o inzerát společnosti Alza.cz, ale Apple, nepřísluší nám tuto konkrétní pracovní nabídku komentovat," dodává.

Pro jaký účel Apple pozici pro Prahu poptává, skutečně není z inzerátu jednoznačně zřejmé.

"Spolupracujeme s partnerskými prodejci, abychom vylepšili prodeje Apple v rámci jejich prodejen. Jsme tu, abychom zajistili bezproblémový chod obchodních operací, dodržování obchodních standardů společnosti a zákaznické zkušenosti Apple v obchodech našich partnerských prodejců," píše nicméně firma hned v jeho úvodu.

Na druhou stranu v klíčových požadavcích na pozici uvádí zmínky o řízení a rozvoji prodejny. 

Úřad vlády mlčí

Ředitel tiskového odboru Úřadu vlády Vladimír Vořechovský se ani po opakovaných žádostech on-line deníku Aktuálně.cz k twitterovému příspěvku Babiše a případnému vzniku Apple Storu v Praze nevyjádřil.

Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Štěpánka Filipová na přímý dotaz redakce pouze uvedla, že o vzniku Apple Storu v Česku nemá žádné informace.

Babiš avizoval otevření pražské prodejny Apple Store, první ve střední a východní Evropě, již před dvěma lety, a to po schůzce se šéfem firmy Timem Cookem v Davosu.

Premiér tehdy nechtěl odhadovat, za jak dlouho by Apple Store v Praze mohl vzniknout. Podle něj je otázkou i nalezení vhodného místa, protože firma pro své obchody vyžaduje prestižní lokality.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na koronavirus v úterý nehrají

Hokejisté Pardubic kvůli podezření na nákazu koronavirem v týmu nenastoupí v úterním zápase 5. kola extraligy proti pražské Spartě. Klub to uvedl v krátké tiskové zprávě s tím, že další informace nebude poskytovat.

"Hráčský kádr i realizační tým v současnosti podstupuje testy na přítomnost nákazy covid-19. Klub postupuje dle nařízení Krajské hygienické stanice Pardubického kraje," uvedli zástupci Dynama.

Východočeši v extralize doposud odehráli čtyři zápasy, ve kterých získali dva body za výhru v prodloužení nad Plzní. Naposledy hráli v neděli, kdy doma podlehli Zlínu 0:2.

V úterý se tak uskuteční jen tři utkání, v karanténě jsou totiž i hráči Litvínova, Třince a zřejmě i Karlovy Vary, kteří oznámily podezření na nákazu koronavirem ve čtvrtek. V neděli se poté k tréninku po desetidenní pauze vrátily Vítkovice, které se stejně jako Kometa Brno zapojí zpět do programu extraligy v pátek.

Všechna utkání, která nejsou sehraná v řádném hracím termínu, se musejí dohrát nejpozději do 40 dnů. Jinak budou zápasy považovány za nesehrané a o jejich výsledcích rozhodne sportovně-technická komise ČSLH.

Další zprávy