Levné letenky: Kde si nejvíc připlatíte za další služby?

ČTK ČTK
15. 5. 2014 16:05
Za odbavení zavazadel a výběr sedadla si cestující Wizz Airu připlatí 1026 korun. U Ryanairu je to 823 korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČSA

Praha - Dodatečné služby, jako je odbavení zavazadel, přednostní nástup do letadla nebo výběr místa k sezení, vyjdou při letech s nízkonákladovými dopravci mnohdy dráž, než je cena samotné letenky. Z dopravců působících na pražském letišti si na nich nejvíce vydělají irský Ryanair a maďarský Wizz Air.

Vyplývá to z průzkumu prodejce leteckých dokladů společnosti Aletenky.cz. Podle průzkumu je systém dodatečných plateb u některých nízkonákladových společností vytvořen schválně složitě, aby si zákazník mnohdy nevědomky koupil službu, i když o ní zájem nemá.

"Příkladem netransparentnosti v nabídce služeb může být pojištění. Rezervační systém aerolinky Ryanair navádí automaticky na pojištění a možnost 'Don’t insure me' - bez pojištění - je zcela nesmyslně ukrytá v abecedním seznamu zemí. Neznalý cestovatel si tak může snadno zbytečně pojištění zarezervovat," uvedla Petra Vaškových, obchodní manažerka Aletenky.cz.

Cestující čas neušetří

Mezi nejčastější doplňkové služby patří odbavení zavazadla a výběr sedadla, které část dopravců považuje za součást ceny letenky a nezpoplatňuje je, další část se účtuje samostatně. Například u společnosti Wizz Air si u těchto dvou služeb cestující připlatí 1026 korun a u Ryanair 823 korun.

Podle serveru Aletenky.cz je navíc skutečný přínos některých doplňkových služeb diskutabilní. Například přednostní nástup cestu na palubu nijak nezkrátí, pouze zákazníkovi umožní být dříve v letadle a nečekat místo toho v odbavovací hale. „Přitom kdybyste si stoupli ve stejnou dobu do řady, místo v letadle si můžete vybrat úplně stejně a zdarma,“ dodala Vaškových.

Přehled placených služeb u nízkonákladových dopravců létajících z pražské Ruzyně:

Společnost Odbavené zavazadlo Změna letu Prioritní nástup na palubu
Smart Wings zdarma 1645 Kč + rozdíl v ceně letenky N/A
Ryanair 685 Kč 823 Kč 55 Kč
Vueling 355 Kč 1234 Kč, zrušení letu 988 Kč 384 Kč
easyJet 429 Kč změna jména nebo letu 1152 Kč N/A
Jet2 498 Kč 1234 + rozdíl v ceně letenky 900 Kč
Wizz Air 810 Kč změna dat/časů 1650 110 Kč
Air One 550 Kč změna jména 1925 Kč N/A
Eurolot zdarma změna jména 1124 N/A
transavia 411 Kč 1371 Kč + rozdíl v ceně letenky N/A
Norwegian Air Suttle 329 Kč 1234 Kč N/A
Pegasus Airlines zdarma 1371 Kč N/A
air berlin zdarma 1645 Kč N/A
germanwings 343 Kč 1645 Kč N/A

Zdroj: Aletenky.cz

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na horách na východě Česka může do pátku napadnout až 25 centimetrů sněhu za den

Na horách ve východní polovině Česka bude sněžit i v následujících dvou dnech. V polohách nad 800 metrů nad mořem v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji napadne ve středu a ve čtvrtek až 25 centimetrů sněhu za den, informoval v úterý Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Již dříve uvedl, že sněhové přeháňky budou na Moravě a ve Slezsku po celý dnešek, a to i v nižších polohách. Vzhledem k tomu tam lze podle meteorologů předpokládat komplikace v dopravě.

Meteorologové uvedli, že v polohách nad 600 metrů nad mořem ve východní polovině země dnes napadne pět až 15 centimetrů sněhu a v dalších dvou dnech nad 800 metrů nad mořem deset až 25 centimetrů sněhu za den. Upozornění před novým sněhem na středu a čtvrtek platí zejména pro vyšší polohy v okresech Jeseník, Šumperk, Zábřeh, Rožnov pod Radhoštěm, Valašské Klobouky, Vsetín, Bruntál, Frenštát pod Radhoštěm, Frýdek-Místek, Frýdlant nad Ostravicí, Jablunkov, Krnov, Rýmařov a Třinec.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Komunisté chtějí jednat s lídry ANO o toleranční smlouvě ještě v úterý. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa lze očekávat její vypovězení

Zdroj: ČTK
Další zprávy