Moneta zavírá více než desetinu poboček, chce být vedoucí bankou ve službách po internetu

Olga Skalková Olga Skalková
Aktualizováno 16. 3. 2018 7:00
Seznam poboček na zrušení Moneta neposkytla s poukazem, že jde o interní informaci a klienti jsou o tomto kroku s předstihem informováni.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Moneta

Praha - Moneta Money Bank, čtvrtá největší banka podle počtu klientů, postupně zavírá třicet ze svých celkem 232 poboček, které ještě před rokem provozovala.

Rozhodnutí podle mluvčího banky Jakuba Švestky souvisí s měnícím se chováním klientů, kteří si stále více služeb zařizují přes internet, a s ambicí Monety být vedoucí bankou ve službách po internetu.

"Zájem o digitální bankovnictví je masivní. Meziročně vzrostl počet uživatelů naší Smart Banky na více než dvojnásobek. Na konci loňského roku jsme těchto klientů měli už 187 tisíc," řekl Švestka on-line deníku Aktuálně.cz.

Optimalizace a modernizace

"Součástí našeho strategického plánu stát se digitálním lídrem na českém bankovním trhu je rovněž optimalizace a modernizace pobočkové sítě, do níž investujeme řádově stovky milionů korun," dodává mluvčí.

Záměr na snížení obchodních míst o více než deset procent vzešel podle něj z hloubkové analýzy této sítě, kterou si banka provedla. V menší míře ho už začala uskutečňovat.

"Loni jsme uzavřeli pět obchodních míst. Šlo o pobočku v Praze, Brně, Polici nad Metují, Českém Dubu a Šternberku. Do konce letošního roku plánujeme ukončit činnost dalších 25 poboček," upřesňuje Švestka.

Seznam poboček na zrušení Moneta neposkytla s poukazem, že jde o interní informaci a klienti jsou o tomto kroku s předstihem informováni. Typově má jít o pobočky, které už vyčerpaly svůj obchodní potenciál či které jsou v lokalitách, kde má Moneta další obchodní místo v blízkém okolí.

Podle informací Aktuálně.cz jde například o pobočku na Moskevské ulici v pražských Vršovicích. Uzavře se ke konci března. Ke stejnému termínu končí také pobočka v Chotěboři - což banka podle klienta z řad čtenářů oznámila "s předstihem tří týdnů".

Zůstane aspoň bankomat

Klientům uzavíraných poboček slibuje Moneta osobní podporu při změně obchodního místa. "Na rušených obchodních místech zároveň ponecháváme bankomat, pokud nám to okolnosti umožňují," uvedl Švestka.

Současně Moneta slibuje pokračovat s modernizací své stávající pobočkové sítě, se kterou začala loni, zhruba rok poté, co vstoupila na pražskou burzu.

"V praxi to znamená především důraz na nejmodernější technologie a komfortní prostředí, ve kterém se budou naši klienti cítit příjemněji a diskrétněji než dosud," říká Švestka. Podle něj Moneta loni modernizovala nebo otevřela 16 obchodních míst, letos plánuje dát novou podobu dvacítce svých poboček.

"Modernizace se týká poboček napříč celou republikou," tvrdí Švestka bez dalších detailů. Koncem roku by tak podle něj Moneta měla mít lehce nad 200 obchodních míst. Kolem jednoho milionu klientů této banky tak bude mít nadále k dispozici čtvrtou nejhustší síť kamenných poboček na trhu.

Pobočky ubývají i ostatním tradičním bankám. K obdobném kroku jako Moneta se už dříve rozhodla Česká spořitelna, která má z tuzemských bank největší síť poboček - kolem 560. Před dvěma roky zrušila naráz 45 menších poboček.

Spíše opatrněji síť zmenšuje ČSOB, které během posledních dvou let ubyla necelá dvacítka poboček a nyní jich má kolem 270. Komerční banka udržuje svou síť skoro beze změny kolem 390 obchodních míst. I tak ale zatím tradiční banky nepřistoupily k dříve očekávanému většímu ořezání pobočkových síti.

I když se chování klientů výrazně změnilo a značná část lidí si už běžné služby vyřizuje prostřednictvím svého osobního počítače nebo mobilu, z nejrůznějších průzkumů vyplývá, že rozsah pobočkové sítě je jedním z důležitých kriterií při výběru banky.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality či praktické tipy! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy