Masarykovo nádraží zmizí. Stavět se může už za rok

aju,hpv
5. 8. 2008 15:25
Zbývá posvěcení zastupitelstvem Prahy letos v září
Čepice, dresy, šály, parfémy. Prostor před nádražím dnes patří vietnamským trhovcům.
Čepice, dresy, šály, parfémy. Prostor před nádražím dnes patří vietnamským trhovcům. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Masarykovo nádraží se má změnit v  bulvár propojující Karlín a centrum Prahy.

Místo vlaků po kolejích by se tak za několik let stejnými místy mohli prohánět lidé mezi různými obchody či kancelářemi.

Rada hlavního města Prahy dnes totiž schválila ve zrychleném řízení seznam oblastí, jimž má být změněn územní plán tak, aby je bylo možné použít jako lukrativní stavební pozemky. Kromě Masarykova nádraží šlo též o nádraží na Smíchově, v Bubnech či na Žižkově.

"Ano, rada dnes tento seznam schválila, nyní zbývá souhlas zastupitelstva, které má o této záležitosti jednat v září," uvedl pro deník Aktuálně.cz radní pro územní rozvoj Martin Langmajer.

První projekty by se mohly začít naplňovat podle jeho slov již za deset až dvanáct měsíců. "Po schválení zastupitelstvem je možné, aby vše do roka začalo a developeři vlastně mohou projekty začít zpracovávat paralelně," doplnil.

"Je logické, aby se Opletalova protáhla až do míst dnešního kolejiště a propojila se s ulicí na Florenci," komentoval záměr před časem pro Aktuálně.cz poslanec Jan Bürgemeister (ODS), který v počátku úvah o likvidaci nádraží stál.

Zároveň by se měla prodloužit ulice V Celnici.

"Je to jedna z posledních možností jak tuto část města využít a zároveň propojit dosud dvě separované železniční trasy. Jednu  vedoucí z Kladna a druhou vedoucí směr Karlštejn. Pasažéři by tak mohli cestovat přes centrum Prahy bez přesedání," vysvětluje Bürgemeister.

Foto: Ondřej Besperát
Čtěte více:
Velkolepé plány Prahy: Metro D se odkloní, protne Floru

Vlaky, které dnes končí na Masarykově nádraží by měly být přesunuty na nádraží Hlavní. "Vznikl by tam významný dopravní uzel. Na místě Hlavního nádraží je stanice metra C, v budoucnu se počítá i s Déčkem. Zároveň by tam byla stanice vlaků InterCity," říká Bürgemeister.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

V Česku se nakazily covidem přes čtyři miliony lidí, tempo výrazně zpomalilo

V pondělí bylo potvrzeno 2958 nových případů covidu, o 482 méně než o týden dřív. Počty nakažených v mezitýdenním srovnání klesají 12. den v řadě.

Počet potvrzených případů covidu-19 v Česku od začátku epidemie na jaře 2020 přesáhl čtyři miliony. V dalších více než 291 tisících případech mají hygienici podezření na opakovanou nákazu novým typem koronaviru. Vyplývá to ze statistik na webu ministerstva zdravotnictví. Od začátku epidemie zemřelo v Česku 40 587 lidí pozitivně testovaných. Podle dříve zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) byl covid v loňském roce nejčastější příčinou úmrtí.

První případy nákazy covidem byly v Česku potvrzeny 1. března 2020. Od té doby testy odhalily 4,002.616 nakažených, z nichž zhruba 3,95 milionu se již uzdravilo. V téměř 291 500 případech existuje podezření na opakovanou nákazu. Takzvané reinfekce ministerstvo eviduje zvlášť, a nejsou proto zahrnuty v souhrnném počtu více než čtyř milionů nově potvrzených případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy