Na dovolené v cizině letos nakoupíte výhodněji, ukazuje nové porovnání. Kupní síla koruny roste

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
25. 4. 2018 13:00
V pěti z jedenácti zemí, kam Češi nejčastěji cestují, nakoupí za českou tisícovku více než doma, ukazuje nová analýza UniCredit Bank.
Meziroční změna kupní síly koruny.
Meziroční změna kupní síly koruny. | Foto: UniCredit Bank

Praha - Na dovolené v zahraničí letos Češi zaplatí v průměru meziročně o 7,4 procenta méně. A další zlevnění může přinést očekávané posilování koruny. Vyplývá to z nové analýzy UniCredit Bank, která porovnala ceny zboží a služeb v oblíbených turistických destinacích (nikoliv celkové ceny zájezdů).

Nejvíce si turisté polepší v Tunisku, Egyptu a v Turecku. Nejlevnější zůstává Bulharsko, nejdražší Francie a Rakousko.

V pěti z jedenácti zemí, kam Češi nejčastěji cestují, nakoupí za ekvivalent české tisícikoruny více než doma - konkrétně v Bulharsku, Turecku, Maďarsku, Chorvatsku a Slovensku. Nejvíce zboží či služeb si nakoupí stejně jako v roce 2016 v Bulharsku, kde česká tisícikoruna má hodnotu 1466 korun.

Meziroční nárůst kupní síly Čechů v oblíbených destinacích:

Destinace Meziroční změna (únor 2018)
Tunisko 22,3 %
Egypt 21,2 %
Turecko 18,4 %
Maďarsko  7,9 %
Řecko  7,6 %
Itálie  7,5 %
Chorvatsko  7,2 %
Německo  6,7 %
Španělsko  6,7 %
Francie  6,6 %
Bulharsko  6,4 %
Rakousko  6,0 %
Slovensko  5,7 %

"Přes solidní růst kupní síly české koruny v uplynulém roce vyjdou zahraniční nákupy stále v průměru o šest procent dráž než v tuzemsku. Ve srovnání s loňskem je ale rozdíl v cenách zhruba poloviční," uvedl analytik banky Pavel Sobíšek.

"Dobrou zprávou pro české turisty je, že z počtu jedenácti nejnavštěvovanějších zemí se počet těch, vůči nimž Česko cenově zaostává, zúžil o dvě na šest," dodal Sobíšek.

Foto: UniCredit Bank

Vůbec nejméně si za českou tisícovku nakoupí ve Francii, kde má hodnotu 660 korun. S desetikorunovým přilepšením vůči Francii může český turista počítat v Rakousku. Třetí cenově nejhůře dostupnou zemí je sousední Německo, kde Čech za 1000 korun nakoupí zboží a služby v hodnotě 690 korun.

Čeští turisté trhají rekordy v cestách za hranice. Na dovolenou mimo ČR delší než čtyři dny vycestovalo loni 4,93 milionu Čechů, meziročně o 15 procent více. Důvodem je růst mezd i posilující koruna. Cestovatelský žebříček již tradičně ovládlo Chorvatsko, z druhé pozice sesadila Itálie sousední Slovensko. To bylo přitom před dvěma lety na prvním místě.

"S rychle klesající nezaměstnaností a zvyšováním mezd roste i apetit Čechů cestovat mimo hranice vlastní země. Loni navíc celkovému trendu pomohl i konec intervencí ČNB do české koruny. Posílení koruny zvedlo její kupní sílu, za stejné peníze si můžeme v zahraniční dovolit utrácet více," upozornil Sobíšek.

Nejoblíbenější destinací pro relax u moře uhájilo loni Chorvatsko, kam zamířilo 850 000 lidí. Na druhém místě vystřídala Itálie (636 000 cest) Slovensko (615 000).

Pořadí na dalších pozicích se proti roku 2016 nezměnilo. Čtvrté zůstalo Rakousko (446 000), následované Řeckem (371 000) a Španělskem (258 000). Největšího nárůstu obliby u českých turistů se těšilo Řecko, kam meziročně vyrazilo o 106 000 lidí více.

Foto: UniCredit Bank

"Díky pozitivnímu ekonomickému vývoji jsme letos v předprodejích letních zájezdů zaznamenali čtvrtinový nárůst. Letošní rok bude ve znamení návratu Turecka, které se za Řeckem a Španělskem zařadí na pozici třetí nejnavštěvovanější destinace. Turecko těží hlavně z toho, že jak ceny samotných zájezdů, tak i ceny na místě vycházejí letos pro české klienty velmi příznivě a zároveň si Turecko drží vysoký standard služeb," uvedl Jan Bezděk z cestovní kanceláře Fischer.

Z leteckých zájezdů obhájí pozici nejžádanější destinace Řecko, kde klienti volí zejména ostrovy jako Rhodos, Kréta či Kos.

 

Právě se děje

Další zprávy