Kolik stojí prvňák? Připravte si 8400 Kč, varuje firma

Petr Kučera Petr Kučera
26. 8. 2013 13:45
Home Credit počítá i s nákupem mobilního telefonu za téměř tři tisíce.
 Ilustrační foto.
 Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Za vybavení pro školáka, který v září nastoupí do první třídy, zaplatí rodiče přes osm tisíc korun. A to i přesto, že ceny obědů a kroužků se nezvyšují. Spočítala to firma Home Credit poskytující spotřebitelské úvěry.

Zhruba třicet položek přijde v součtu na 8400 korun. Home Credit přitom vychází z toho, že prvňák potřebuje i nový mobilní telefon za průměrně 2900 korun. Mezi nové výdaje počítá i školní obědy nebo svačiny nezávisle na tom, že s nimi rodina obvykle počítala i v předchozích měsících.

"Rozdíly mezi jednotlivými účty mohou být i v řádu tisíců korun," připouští Michal Kozub, analytik Home Credit. "Například obyčejné pastelky mohu vyjít rodinu na patnáct korun, ty nejdražší více než stokorunu. Dražší pastelky mají speciální tvary nebo povrch, aby dětem neklouzaly a lépe se držely," upřesňuje.

Největším výdajem je právě mobilní telefon - pokud jej rodina školákovi pořídí, přijde ji v průměru na 2900 korun. Za oběd a svačiny zaplatí v průměru 1260 korun měsíčně, za vybavení na tělesnou výchovu 1100 korun a za školní tašku 1070 korun.

Mezi další výdaje patří výtvarné potřeby a kufřík (510 korun), vybavený penál (220 korun), bačkůrky (200 korun) a kapesné (195 korun měsíčně). Do položky "ostatní" (945 korun) pak Home Credit počítá například glóbus, sešity, knihy, lahev na vodu, dopravu do školy či další drobné výdaje.

"Cena kroužků se ve většině případů od loňského roku nezměnila a pohybuje se mezi 300 až 1000 korunami ročně, pokud jde o kurz s frekvencí jednou týdně. Některé rodiny na nich ale mohou ušetřit, neboť mnoho základních škol nabízí kroužky zdarma," říká Kozub. Firma to zjistila z dotazníku distribuovaného mezi školami a domy dětí v průběhu srpna. Sportovní a zejména jazykové kurzy však bývají dražší.

V porovnání s předchozím rokem většinou nezdraží ani školní obědy. "I přes všeobecný růst cen potravin v posledních letech se školám daří udržet ceny velmi podobné jako vloni. Lépe jsou na tom velké školy a školy ve městech, kde mají možnost využít velkoobchodů a tlačit ceny surovin dolů," vysvětluje Kozub. Tam, kde se zdražuje, jde podle něj maximálně o dvě koruny navíc.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

USA udělí dočasné povolení k pobytu uprchlým Venezuelanům

Nová administrativa amerického prezidenta Joea Bidena udělí dočasné povolení k pobytu Venezuelanům, kteří uprchli do Spojených států. Kvůli "mimořádným" podmínkám ve Venezuele není návrat do této latinskoamerické země v současnosti bezpečný, uvedl podle agentury DPA nejmenovaný vládní představitel. Nárok na přechodný pobyt v USA vznikne podle odhadů zhruba 320 tisícům osobám.

Lidé s "dočasným ochranným statusem", který bude platit zatím jen 18 měsíců, mohou ve Spojených státech získat pracovní povolení. Žadatelé budou muset prokázat, že přišli do USA do dnešního dne. Na později příchozí se nárok na poskytnutí ochrany vztahovat nebude.

Nejmenovaný činitel dále uvedl, že Bidenova administrativa hodlá prověřit sankce, které proti jihoamerické zemi bohaté na ropu uvalil bývalý prezident Donald Trump. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy