Klienti ERB bank už vědí, kam pro peníze. Přes Českou spořitelnu se bude vyplácet 3,5 miliardy

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
17. 10. 2016 17:42
Pojištěné vklady začne Garanční systém finančního trhu vyplácet 20. října. To, že banka s ruským kapitálem není schopna dostát svým závazkům, oznámila Česká národní banka 11. října.
Foto: Václav Kozák

Praha - Garanční systém finančního trhu (GSFT) začne vyplácet pojištěné vklady klientům ERB bank 20. října prostřednictvím vybraných poboček České spořitelny. To, že banka s ruským kapitálem není schopna dostát svým závazkům, oznámila Česká národní banka 11. října.

Garanční systém bude oprávněným osobám vyplácet sto procent jejich vkladů, maximálně však do základního limitu 2,702 milionu na jednoho vkladatele. Výplaty náhrad celkově dosáhnou 3,53 miliardy korun.

Oprávněnými osobami k výplatě náhrad jsou fyzické a právnické osoby, které byly vkladateli ke dni 11. října 2016, jejich právní nástupci a dědicové.

Fyzické osoby se prokážou platným průkazem totožnosti, fyzické osoby - podnikatelé platným průkazem totožnosti a výpisem ze živnostenského rejstříku. Právnické osoby pak originálem, úředně ověřenou kopií nebo elektronicky podepsaným platným výpisem z obchodního či jiného veřejného rejstříku ne starším jeden měsíc a průkazem totožnosti osoby, která je zástupcem právnické osoby. Výplaty právnickým osobám budou pouze bezhotovostní.

ERB bank se zaměřovala hlavně na financování českého exportu do Ruska, ale poskytovala i běžné bankovní služby. V ČR má pobočky v Praze a v Karlových Varech. Letos v březnu jí ČNB zakázala poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. ERB bank evidovala podle GSFT ke konci loňska více než 6000 klientů, kteří měli otevřeno zhruba 10 000 účtů s vklady za 5,1 miliardy korun.

GSFT má uzavřeny rámcové smlouvy s Českou spořitelnou a s Moneta Money Bank, Českou spořitelnu vybral k výplatě klientů ERB bank na základě "minitendru", který proběhl v minulých dnech.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy