Hypotéky v Česku mírně zdražily, potvrzují nová čísla z trhu

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 16. 9. 2015 6:59
Průměrná úroková sazba nově sjednaných hypoték v srpnu mírně vzrostla. Ukazuje to nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově uzavřených smluv včetně refinancování. Oproti nedávným rekordně nízkým sazbám jde ale zatím jen o nepatrný růst.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha – Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v srpnu opět nepatrně stouply. Z rekordní úrovně 2,05 procenta, na níž se držely v květnu a červnu, stouply přes červencových 2,08 procenta na srpnových 2,11 procenta. Ukazuje to nejnovější statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází ze skutečných hodnot u nově uzavřených smluv včetně refinancování.

Průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték - Fincentrum Hypoindex
Průměrné úrokové sazby nově sjednaných hypoték - Fincentrum Hypoindex | Foto: Hypoindex.cz

„Sazby vzrostly jen velmi mírně a zatím se od minima nevzdálily ani o celou desetinu procentního bodu. Odpoutávání sazeb ode dna by mělo pokračovat i po prázdninách, nicméně k výraznému růstu nadále není důvod, protože cena zdrojů na mezibankovním trhu je stále pod tlakem likvidity dodávané ČNB z důvodu intervencí na udržení kurzu koruny,“ říká Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

U úvěru ve výši 1,7 milionu korun se splatností na dvacet let nyní lidé zaplatí v průměru kolem 8690 korun měsíčně, zatímco před šesti lety – při sazbě 5,67 procenta – to bylo 11 860 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy