Dvacetikorunu a padesátihaléř vyměníte jen do konce srpna

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
Aktualizováno 8. 7. 2014 16:29
Bankovky i mince přestaly platit v roce 2008. V oběhu jich stále je tolik, že celková hodnota přesahuje hranici čtvrt miliardy korun.
Foto: ČNB

Praha - Neplatné dvacetikorunové bankovky a padesátihaléřové mince je možné vyměňovat v České národní bance jen do konce srpna 2014. V oběhu jich stále je tolik, že jejich celková hodnota přesahuje hranici čtvrt miliardy korun.

Výměna je na počkání a zdarma, sdělila centrální banka. ČNB má zastoupení v Praze, Českých Budějovicích, Plzni, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Brně a Ostravě.

O ukončení platnosti dvacetikorunové bankovky a padesátihaléřové mince rozhodla bankovní rada ČNB 31. ledna 2008, neboť přestaly plnit funkci oběživa. To v praxi znamená, že se z oběhu zpět do centrální banky vracela pouze jejich malá část.

Návratnost u dvacetikorun je vysoká

Padesátníků je stále v oběhu 365 milionů kusů (celková hodnota je tedy 182,5 milionu korun), tedy asi 36 kusů na hlavu. "Pro výměnu mincí nominální hodnoty 50 haléřů počítala ČNB s návratností 15 až 25 %; skutečnost bude zřejmě těsně pod tímto intervalem," říká Kateřina Bartůšková z tiskového odboru ČNB.

Papírových dvacetikorun je v oběhu už zhruba pět let stále 5,2 milionů, tedy za 104 milionů korun. "Nejedná se o nic mimořádného; naopak, dosažená návratnost činí přes 88 %," doplňuje Bartůšková.

Vedle dvacetikorunové bankovky nyní přijímá ČNB ještě neplatnou padesátikorunovou. Její platnost skončila 31. března 2011, ČNB ji bude vyměňovat do konce března 2017.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Babiš se má podle soudu omluvit za své výroky senátorovi Wagenknechtovi

Premiér Andrej Babiš (ANO) se má omluvit senátorovi Lukáši Wagenknechtovi (za Piráty) za výroky, že je psychopat, udavač a připravil ČR o 800 milionů korun, rozhodl v pátek Okresní soud Praha-západ. Wagenknecht, který byl náměstkem, když Babiš vedl ministerstvo financí, to uvedl na twitteru. Premiér si za svými výroky stojí a plánuje se odvolat, sdělil ČTK v textové zprávě.

Soud vyhověl žalobě na ochranu osobnosti, Babiš je povinen písemnou omluvu zaslat do tří dnů poté, co rozsudek nabude právní moci, uvedl Wagenknecht. Jeho asistentka Karolína Žďárská řekla ČTK, že písemné vyhotovení rozsudku by mělo být k dispozici do dvou týdnů. "Zatím nemáme písemné vyhotovení, takže neznáme argumenty soudu, ale za svými výroky si stojím, budu se odvolávat," reagoval Babiš.

Wagenknecht byl prvním náměstkem ministra financí od února 2014 do června 2015, kdy ho Babiš odvolal podle pozdějšího Wagenknechtova vyjádření bez udání důvodu. Wagenknecht se před tím dostal do sporu s tehdejší ministryní pro místní rozvoj Karlou Šlechtovou (za ANO), když jeho auditorský tým našel chyby v tendru na monitorovací systém evropských fondů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy