Důchodci dostanou v únoru 1200 korun navíc. Vláda původně plánovala polovinu

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
13. 11. 2015 11:15
Jednorázový příspěvek se oproti původnímu návrhu zdvojnásobil, státní pokladnu to vyjde na 3,5 miliardy korun. Příspěvek reaguje na dvě mimořádné situace: velmi nízkou valorizaci důchodů od příštího roku a velmi rychlý růst české ekonomiky. Výraznější růst důchodů podpořila i opozice.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Téměř 2,9 milionu důchodců v Česku se může těšit na únor. Poslanci totiž dnes odsouhlasili mimořádný příspěvek ve výši 1200 korun, který důchodci dostanou k únorové penzi. Státní pokladnu to vyjde na 3,5 miliardy korun. Výraznější růst důchodů vzácně podpořili i poslanci opoziční ODS a TOP 09. Návrh nyní míří k hlasování do senátu.

Vláda a poslanci chtějí reagovat na dvě situace: Valorizace podle zákonem stanovených pravidel od ledna 2016 totiž zvýší důchody jen minimálně - v průměru o 40 korun. Současně tuzemská ekonomika výrazně roste - meziročně o více jak čtyři procenta.

"Zvýšení důchodů o pár korun bych považovala za výsměch zejména seniorům, kteří celý život poctivě pracovali," obhajovala návrh na jednorázový příspěvek jeho autorka ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle ní současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL musí narovnat, co způsobila vláda vedená Petrem Nečasem, když v letech 2013 a 2014 omezila zvyšování důchodů jen na třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Důchodcům tehdy klesla životní úroveň.

Místopředseda TOP 09 a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek k tomu dnes řekl, že je smutné, když nynější vláda v době růstu valorizuje v průměru o 40 korun, zatímco vláda, v níž on působil, v době ekonomické stagnace zvyšovala důchody v průměru o 45 korun.

Rýpnutí do současné vlády následně doplnil i o názor na jednorázový příspěvek. Podle něj není správný, protože český důchodový systém je už nyní velmi solidární (rovnostářský) a velmi málo zásluhový. Jednorázový příspěvek tyto znaky ještě posílí a sníží podle něj motivaci vydělávajících platit státu vyšší sociální pojištění.

Proto Kalousek doporučil schválit pozměňovací návrh z dílny ODS, který počítal s mimořádnou valorizací ve výši 1,2 procenta od dubna roku 2016. Důchod by se tak nezvýšil pouze jednorázově v jediném měsíci, ale trvale "od teď do budoucna". Mimořádnou valorizaci ale vládní poslanci odmítli.

Jurečka: Kde na to vezmeme?

Marksová původně navrhovala mimořádnou valorizaci, ve vládě ale neuspěla. Koalice se pak shodla na jednorázovém příspěvku 600 korun, který by důchodci dostali ještě letos před Vánocemi. Pravicová opozice ale zablokovala zrychlené schválení předlohy, takže prosincový termín padl. Koalice potom přišla s návrhem na příspěvek 900 korun v únoru. Na dnešní hlasování ale už Marksová přišla s částkou 1200 korun, což původně navrhli komunističtí poslanci.

Na vyšší příspěvek ve sněmovně překvapeně reagoval její kolega z vlády Marian Jurečka, místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství. Marksové se dotázal, kde na to chce vzít peníze a že návrh podpoří jen, když to půjde z rozpočtu ministerstva práce. "Našli jsme v rozpočtu našeho ministerstva tři miliardy navíc, zbylých zhruba 500 milionů je třeba najít z dalších zdrojů," odpověděla Marksová. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) pak lidovcům slíbil, že peníze najde.

Nezodpovědné, říká analytik

Jednorázový příspěvek pro důchodce je nezodpovědným krokem, domnívá se hlavní analytik společnosti Conseq Martin Lobotka.

"Zaprvé je stát ve stavu, kdy ani při růstu skoro o pět procent není schopen hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Zadruhé, výdaje na důchody v lednu až říjnu 2015 již vzrostly o 8,4 miliardy korun. Zatřetí, inflace je nízká, takže nedochází k erozi koupěschopnosti důchodců ani jiných skupin. Začtvrté, v příštím roce ekonomika zpomalí, růst polovičním tempem ve srovnání s rokem letošním bude úspěch," vysvětluje Lobotka svůj názor.

"Naproti tomu ale v situaci, kdy vláda evidentně nehodlá být fiskálně rozumná, kdy přidává všem a všude - na platy zaměstnanců letos o 6,1 miliardy více, do státních fondů na neinvestiční výdaje o 5,4 miliardy a tak dále - a kdy se pomalu blíží volby, je pochopitelné, že dojde i na důchody," dodává.

Za nízkou valorizaci může minimální inflace

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k začátku roku, a to automaticky podle zákona o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je ale v letošním roce velmi nízká (naposledy v říjnu spotřebitelské ceny meziročně rostly jen o 0,2 procenta), proto i důchody porostou jen minimálně.

Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo valorizovat od roku 2016 více, než nařizuje zákon. Od ledna si měli důchodci podle tohoto plánu přilepšit v průměru o 205 korun. Stejně rostly důchody i od začátku roku 2015. Pro návrh ale hlasovali jen ministři ČSSD, výrazně proti byl hlavně ministr financí Andrej Babiš.

Marksová dnes před poslanci uvedla, že ČSSD se bude snažit o to, aby vláda opět získala možnost valorizovat důchody podle vlastního uvážení i jinak, než to určuje zákon. Příště by tak pro změny na jednotlivé roky nebylo nutné získat podporu v Parlamentu. Návrh ve sněmovně ihned odmítl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody, kterých se valorizace i mimořádný příspěvek týká, v Česku pobíralo podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňska 2,86 milionu lidí - z toho starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu. Do konce letošního června jejich počet stoupl zhruba o sedm tisíc.

Průměrný starobní důchod na konci loňského roku dosahoval 11 075 korun, letos na konci prvního pololetí 11 316 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

------------------------------

Tip: Chcete si spořit na stáří? Poradíme vám, jak investovat.


 

Právě se děje

před 4 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 5 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 5 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 6 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy