reklama
 
 

Důchodci dostanou v únoru 1200 korun navíc. Vláda původně plánovala polovinu

13. 11. 2015 11:15
Jednorázový příspěvek se oproti původnímu návrhu zdvojnásobil, státní pokladnu to vyjde na 3,5 miliardy korun. Příspěvek reaguje na dvě mimořádné situace: velmi nízkou valorizaci důchodů od příštího roku a velmi rychlý růst české ekonomiky. Výraznější růst důchodů podpořila i opozice.

Praha – Téměř 2,9 milionu důchodců v Česku se může těšit na únor. Poslanci totiž dnes odsouhlasili mimořádný příspěvek ve výši 1200 korun, který důchodci dostanou k únorové penzi. Státní pokladnu to vyjde na 3,5 miliardy korun. Výraznější růst důchodů vzácně podpořili i poslanci opoziční ODS a TOP 09. Návrh nyní míří k hlasování do senátu.

Vláda a poslanci chtějí reagovat na dvě situace: Valorizace podle zákonem stanovených pravidel od ledna 2016 totiž zvýší důchody jen minimálně - v průměru o 40 korun. Současně tuzemská ekonomika výrazně roste - meziročně o více jak čtyři procenta.

"Zvýšení důchodů o pár korun bych považovala za výsměch zejména seniorům, kteří celý život poctivě pracovali," obhajovala návrh na jednorázový příspěvek jeho autorka ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Podle ní současná koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL musí narovnat, co způsobila vláda vedená Petrem Nečasem, když v letech 2013 a 2014 omezila zvyšování důchodů jen na třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Důchodcům tehdy klesla životní úroveň.

Místopředseda TOP 09 a tehdejší ministr financí Miroslav Kalousek k tomu dnes řekl, že je smutné, když nynější vláda v době růstu valorizuje v průměru o 40 korun, zatímco vláda, v níž on působil, v době ekonomické stagnace zvyšovala důchody v průměru o 45 korun.

Rýpnutí do současné vlády následně doplnil i o názor na jednorázový příspěvek. Podle něj není správný, protože český důchodový systém je už nyní velmi solidární (rovnostářský) a velmi málo zásluhový. Jednorázový příspěvek tyto znaky ještě posílí a sníží podle něj motivaci vydělávajících platit státu vyšší sociální pojištění.

Proto Kalousek doporučil schválit pozměňovací návrh z dílny ODS, který počítal s mimořádnou valorizací ve výši 1,2 procenta od dubna roku 2016. Důchod by se tak nezvýšil pouze jednorázově v jediném měsíci, ale trvale "od teď do budoucna". Mimořádnou valorizaci ale vládní poslanci odmítli.

Jurečka: Kde na to vezmeme?

Marksová původně navrhovala mimořádnou valorizaci, ve vládě ale neuspěla. Koalice se pak shodla na jednorázovém příspěvku 600 korun, který by důchodci dostali ještě letos před Vánocemi. Pravicová opozice ale zablokovala zrychlené schválení předlohy, takže prosincový termín padl. Koalice potom přišla s návrhem na příspěvek 900 korun v únoru. Na dnešní hlasování ale už Marksová přišla s částkou 1200 korun, což původně navrhli komunističtí poslanci.

Na vyšší příspěvek ve sněmovně překvapeně reagoval její kolega z vlády Marian Jurečka, místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství. Marksové se dotázal, kde na to chce vzít peníze a že návrh podpoří jen, když to půjde z rozpočtu ministerstva práce. "Našli jsme v rozpočtu našeho ministerstva tři miliardy navíc, zbylých zhruba 500 milionů je třeba najít z dalších zdrojů," odpověděla Marksová. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) pak lidovcům slíbil, že peníze najde.

Nezodpovědné, říká analytik

Jednorázový příspěvek pro důchodce je nezodpovědným krokem, domnívá se hlavní analytik společnosti Conseq Martin Lobotka.

"Zaprvé je stát ve stavu, kdy ani při růstu skoro o pět procent není schopen hospodařit s vyrovnaným rozpočtem. Zadruhé, výdaje na důchody v lednu až říjnu 2015 již vzrostly o 8,4 miliardy korun. Zatřetí, inflace je nízká, takže nedochází k erozi koupěschopnosti důchodců ani jiných skupin. Začtvrté, v příštím roce ekonomika zpomalí, růst polovičním tempem ve srovnání s rokem letošním bude úspěch," vysvětluje Lobotka svůj názor.

"Naproti tomu ale v situaci, kdy vláda evidentně nehodlá být fiskálně rozumná, kdy přidává všem a všude - na platy zaměstnanců letos o 6,1 miliardy více, do státních fondů na neinvestiční výdaje o 5,4 miliardy a tak dále - a kdy se pomalu blíží volby, je pochopitelné, že dojde i na důchody," dodává.

Za nízkou valorizaci může minimální inflace

Důchody se v Česku zvyšují pravidelně k začátku roku, a to automaticky podle zákona o růst cen a třetinu růstu reálných mezd. Inflace je ale v letošním roce velmi nízká (naposledy v říjnu spotřebitelské ceny meziročně rostly jen o 0,2 procenta), proto i důchody porostou jen minimálně.

Ministerstvo práce a sociálních věcí původně navrhovalo valorizovat od roku 2016 více, než nařizuje zákon. Od ledna si měli důchodci podle tohoto plánu přilepšit v průměru o 205 korun. Stejně rostly důchody i od začátku roku 2015. Pro návrh ale hlasovali jen ministři ČSSD, výrazně proti byl hlavně ministr financí Andrej Babiš.

Marksová dnes před poslanci uvedla, že ČSSD se bude snažit o to, aby vláda opět získala možnost valorizovat důchody podle vlastního uvážení i jinak, než to určuje zákon. Příště by tak pro změny na jednotlivé roky nebylo nutné získat podporu v Parlamentu. Návrh ve sněmovně ihned odmítl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. 

Starobní, invalidní a pozůstalostní důchody, kterých se valorizace i mimořádný příspěvek týká, v Česku pobíralo podle údajů České správy sociálního zabezpečení na konci loňska 2,86 milionu lidí - z toho starobních důchodců bylo zhruba 2,36 milionu. Do konce letošního června jejich počet stoupl zhruba o sedm tisíc.

Průměrný starobní důchod na konci loňského roku dosahoval 11 075 korun, letos na konci prvního pololetí 11 316 korun.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

------------------------------

Tip: Chcete si spořit na stáří? Poradíme vám, jak investovat.


autor: Jiří Hovorka | 13. 11. 2015 11:15

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama