Dlužníky teď odhalíte snadněji. Pošta nově nabízí výpis z evidence exekucí

Ekonomika Ekonomika
16. 7. 2016 20:05
Od července mají lidé možnost získat výpis z Centrální evidence exekucí ČR na skoro tisícovce pobočkách pošty za 50 korun za stranu. V evidenci mohou mimo jiné zjistit, zda byla na konkrétní subjekt nařízena exekuce, o jakou vymáhanou povinnost se jedná, kdy byla exekuce nařízena či zda byla exekuce pravomocně odložena či zastavena.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ověřit si dluhy své či těch, se kterými obchodujete, je teď jednodušší. Od července mají lidé možnost získat výpis z Centrální evidence exekucí ČR (CEE) na skoro tisícovce pobočkách pošty, které disponují Czech Pointy, za cenu 50 korun za stranu.

A o novinku je zájem. "Od spuštění služby bylo na poštách vydáno 2000 výpisů a tržby byly 123 000 korun," říká Matyáš Vitík, mluvčí České pošty.

Evidence, kterou provozuje a spravuje Exekutorská komora ČR, umožňuje zjišťovat informace o konkrétních exekučních řízeních. "Například to, zda byla na konkrétní subjekt nařízena exekuce nebo který soudní exekutor byl pověřen provedením exekuce, o jakou vymáhanou povinnost se jedná, kdy byla exekuce nařízena či zda byla exekuce pravomocně odložena či zastavena," uvádí tiskový mluvčí exekutorské komory Petr Vorlíček.

Člen prezidia komory Martin Tunkl si od rozšíření dostupnosti výpisů slibuje, že se služba dostane více do povědomí lidí jako efektivní a preventivní nástroj v řadě situací. "V životě se totiž může stát, že o svůj majetek či peníze přijde člověk nikoli vlastní vinou. Pokud vstoupí do právního vztahu s někým, na koho je uvalena exekuce, a neví o tom, může to způsobit značné komplikace a ztráty," vysvětluje Tunkl.

Ověřit si dluhy výpisem z evidence exekucí je vhodné například u nákupu auta, příjímání nového zaměstnance nebo při pronajímání bytu nájemníkovi, o kterém vlastník nemovitosti nemá dostatek informací.

Dokažte, že to jsou vaše věci

Jako příklad uvádí exekutorská komora případ pana Karla, který pronajal plně vybavený byt Evě.

Když Karlovi nepřišla platba za první nájem, snažil se Evu marně kontaktovat. Poté, co se ji rozhodl navštívit, našel v bytě svou starou televizi, rádio, novou mikrovlnku a další vybavení, které v bytě Evě nechával, oblepenou žlutými nálepkami s nápisem "Exekučně zabaveno".

"Eva po chvíli mlžení přiznala, že je proti ní vedeno několik exekučních řízení, přičemž v pronajímaném bytě byl po právu proveden soupis movitých věcí," popisuje příklad. Je pak proto na Karlovi, aby s exekutorem začal situaci řešit a doložil mu, že sepsané věci jsou výhradně v jeho vlastnictví.

Výpis z centrální evidence exekucí je mimo poštu možné získat také přes webový portál www.ceecr.cz. Základní cena elektronického náhledu činí 60 korun bez ohledu na počet stran.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy