Praha - Několikaletý růst cen bytů bude pokračovat i letos. Částky se budou zvyšovat spíše o jednotky procent, jen výjimečně dosáhnou dvojciferného růstu. Shodují se na tom odborníci z realitního trhu.
Růst hlavně mimo Prahu
Více peněz než nyní by si na nové bydlení v průběhu roku měli připravit hlavně lidé mimo Prahu.
"Poptávka po bytech stále několikanásobně převyšuje nabídku a tudíž žene ceny vzhůru. Trh s rezidenčními nemovitostmi není stále nasycen, proto očekáváme nárůst okolo osmi procent za tento rok, o něco mírnější nárůst v roce příštím," řekl ředitel společnosti Mexx Reality René Hradecký.
Ceny bytů v Česku porostou kvůli levným hypotékám a možnosti si je jednoduše zařídit. Dále ceny stále zvedají také silné ročníky 70. let, které si zakládají rodiny a pořizují nové bydlení. Za růstem je i dobrá kondice ekonomiky a stoupající příjmy lidí.
Praha jako EU
Ceny ovšem neporostou všude stejně. V hlavním městě, kde jsou ceny až několikanásobně vyšší než v jiných částech republiky, odborníci předpovídají spíš stagnaci. Jen v atraktivních lokalitách v Praze by mohly ceny růst o deset až dvanáct procent. Cena panelových domů bude podle odborníků stagnovat či mírně růst.
Praha zažívá v posledních letech nevídaný boom výstavby. Bytů už nabízí relativně dostatek, a proto jejich cena dál významně neporoste. "Od roku 2002 do roku 2006 vzrostly ceny nových bytů v Praze o čtvrtinu. Ceny bytů v Praze jsou tak při poměru cena a příjem obyvatele jedny z nejvyšších v EU," říká Jiří Pácal, ředitel společnosti Central Europe Holding, která investuje do nemovitostí.
Nemovitosti jsou podle Pácala zbožím, které se na rozdíl od ostatních nedá obchodovat přes hranice. Proto nemá vliv vývoje cen v zahraničí významnější dopad na ceny v ostatních zemích.
V Evropě ceny i klesají
Chybná je podle Pácala i úvaha, že vyšší ceny v zahraničí tlačí na růst cen bytů v Česku. Ceny nemovitostí nemohou v zemi začít klesat na základě poklesu cen v sousedních zemích EU i podle Michaely Císařové z realitní společnosti Home Sweet Home.
"Je to proto, že ceny bytů jsou u nás nižší než ve většině ostatních zemích EU, takže i po snížení cen v zemích EU bude naše nabídka pro zahraniční investory finančně zajímavá," dodala. I podle ní budou ceny v ČR do budoucna ještě růst, protože nedosáhly stropu. V posledních 20 letech ve většině zemí EU ceny bytových nemovitostí rostly, například ve Velké Británii, Španělsku, Řecku, Irsku, Itálii, Švédsku, Francii a Nizozemsku. Mírný pokles cen bytů a rodinných domů, případně i stagnace, jsou v poslední době patrné v Německu, Rakousku a v Portugalsku.
Časopis The Economist nedávno varoval před nadhodnocenými cenami bytových nemovitostí, ceny podle něj rostou rychleji než ekonomika, a to například ve Velké Británii, Dánsku, Belgii, Francii, Švédsku a ve Španělsku.
|