Čechy sužuje drahota, z výplaty koupí stále méně věcí

Tereza Holanová Tereza Holanová
26. 8. 2013 6:00
Současný růst cen nemá s inflací nic společného, varuje expert České národní banky
Foto: Thinkstock

Praha - Vysoké ceny a klesající množství zboží a služeb, které si finančně české domácnosti mohou dovolit, nejsou projevem inflace, ale drahoty.

Ta se projevuje například u energie a dalších položek, kde se cena kvůli regulaci drží nahoře, uvedl expert České národní banky Jan Frait během přednášky o rizicích pro českou ekonomiku.

"Cenová hladina roste jen v některých segmentech, zatímco příjmy stagnují," vysvětluje Frait.

Příjmy rostou méně

A přesně v tom se drahota liší od inflace. Jak totiž uvádí například Robert Holman v knize Ekonomie, "inflace neznamená snižování kupní síly lidí".

Jinými slovy, kromě růstu cen by mělo docházet i k nárůstu příjmů domácností. Při inflaci se tedy sice snižuje objem zboží a služeb, které si může domácnost dopřát za určitou peněžní částku. Zároveň se ale nemění množství věcí, které si lze koupit z celkového příjmu.

Jak je ale patrné z čísel Českého statistického úřadu (ČSÚ), to se v Česku neděje. "V roce 2012 dosáhla průměrná mzda výše 25 101 Kč, v meziročním srovnání činil přírůstek 2,7 procenta. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 3,3 procenta, reálně se tedy mzda snížila o 0,6 procenta," uvádí.

Jak je patrné z aplikace ČSÚ, v roce 2010 si česká domácnost mohla z průměrné mzdy koupit 1296 kilogramů konzumního kmínového chleba, loni to bylo jen 1096 kilo. Podobně tomu bylo také u dalších potravin.

Na chvostu EU

O tom, že se kupní síla (tedy množství statků a služeb, které si lze pořídit z výplaty) v Česku nezvyšuje, vypovídá i žebříček Eurostatu, který srovnává státy EU podle skutečné individuální spotřeby (AIC). Tedy podle toho, kolik věcí si mohou lidé za stejnou peněžní jednotku v různých trzích koupit.

Česká republika zaujímá v tabulce pro rok 2012 sedmnácté místo v Unii, tuzemské domácnosti si mohou dovolit jen 71 procent toho, co průměrný občan EU (zatímco Dánové 145 procent a třeba Francouzi 110 procent).

Jak je přitom z čísel Eurostatu patrné, ke zlepšování situace nedochází, stejně na tom bylo Česko už v roce 2010.

Důsledek konvergence, nebo podmnožina inflace?

Analytici, které online deník Aktuálně.cz oslovil, se zatím s "problémem drahoty" nesetkali. "Souhlasím s kolegou Fraitem, že inflace není momentálně problém, ale ekonomický pojem drahota slyším poprvé a moc nevím, co si pod ním představit," uvádí Václav Franče z Raiffeisenbank.

Zároveň je ale přesvědčen, že dlouhodobě rostou ceny hlavně u položek, se kterými nelze mezinárodně obchodovat. To znamená především ve službách. "Cenová hladina je zde v Česku nižší než na západě a vlivem konvergence české ekonomiky se ceny postupně vyrovnávají," komentuje.

A tak tomu podle něj bude do té doby, než se domácí ceny srovnají s těmi "západními" - proces dohánění se nazývá Balassa-Samuelsonův efekt. Urychlit jej může především růst produktivity práce.

Michal Kozub z Home Credit považuje drahotu pouze za podmnožinu, jeden z možných typů inflace. "Tedy růst cen v jednom segmentu vyšší než v jiném," říká. Nejvíce se tento problém podle něj týká potravin.

Pokud bychom ale mluvili o drahotě jako samostatném jevu, musí podle něj platit několik podmínek: k nárůstu cen dojde jen u několika segmentů spotřebního koše a zdražení bude ve srovnání s jinými položkami několikanásobně vyšší.

Zároveň by mělo jít o nezbytné zboží - v takovém případě drahota negativně zasáhne hlavně nízkorozpočtové domácnosti, které právě za nutné položky utrácejí největší podíl svých příjmů. A konečně, tento trend musí trvat delší dobu. "Jedno čtvrtletí není pro fenomén ještě klíčové, ale pokud trvá tři čtvrtě roku nebo rok, na chování spotřebitelů se to podepíše," myslí si analytik.

Vysoké zdražování některých statků podle něj potrvá rok nebo dva a poté odezní. "Prakticky vše je založené na tom, že klesají reálné mzdy, a rozhodně neočekávám, že by takový trend mohl být dlouhodobý. Ve chvíli, kdy příjmy začnou růst, problém drahoty začne ustupovat," dodává Kozub.

"Pohled na drahotu či levnotu je relativní a týká se každého jednotlivého zboží či služby. Navíc nesmíme zapomínat, že v průběhu času se mění i kvalita zboží. Pokud nám tedy produkt zdražil, nejedná se nutně o negativní zprávu," shrnuje potom Filip Fyrbach z GE Capital.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy