Dlužníkům zůstanou ze mzdy stovky korun navíc. Doplatí na to věřitelé, tvrdí kritici

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
20. 2. 2020 19:42
Částka, kterou exekutor nesmí strhnout dlužníkovi z jeho mzdy, se letos zvýší o stovky korun. O schválení nařízení vlády informovala na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Změny podle autorů nařízení pomohou nejvíce dlužníkům s nízkými příjmy a dlužníkům s dětmi. Kritici navýšení se ovšem obávají, že tento krok nepomůže ani dlužníkům, natož věřitelům.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Libor Fojtík

Lidem v exekuci nebo v osobním bankrotu brzy zůstane měsíčně více peněz než dosud. Od dubna se takzvaná nezabavitelná částka, která se vypočítává jako poměr z životního minima a normativních nákladů na bydlení, zvýší z 6608 korun na 6908 korun.

Celkem 1727 korun pak připadne jako čtvrtina nezabavitelné částky na každou vyživovanou osobu. "Částka, nad kterou se zbytek mzdy srazí bez omezení, bude od tohoto data 20 724 korun," připomíná právnička Poradny při finanční tísní Alena Doubková.

Od července se pak změní způsob výpočtu nezabavitelné částky - bude se nově místo původních dvou třetin počítat jako tři čtvrtiny součtu životního minima a normativních nákladů na bydlení - pro jednu osobu tedy půjde o částku 7772 korun. Na každou vyživovanou osobu pak připadne třetina nezabavitelné částky, tedy 2591 korun. Částka, nad kterou se zbytek mzdy srazí bez omezení, zůstane přitom beze změny.

Ministerstvo v předkládací zprávě konstatovalo, že dlužníci kvůli nízké částce zbývající po zabavení zbytku přecházejí do šedé ekonomiky, kde si vydělávají načerno. "To se negativně odráží v míře uspokojení věřitelů dlužníka, ale i v nižších odvodech do veřejných rozpočtů," podotklo ministerstvo.

Změnu ovšem Česká asociace věřitelů zkritizovala. Podle jejího prezidenta Pavla Staňka bude mít na věřitele naopak negativní dopad. "Povede k jejich nižšímu uspokojení, případně k výraznému prodloužení doby splácení. Na rozdíl od zákonodárců se nedomnívám, že by tato změna dokázala ve větší míře motivovat občany, kteří se dnes vyhýbají splácení a pracují načerno, k návratu do legálního systému," říká Staněk.

"Místo skokového navýšení bychom z tohoto hlediska více uvítali změnu principu výpočtu nezabavitelné částky, která by narůstala úměrně dlužníkovu příjmu. Díky tomu by byl dlužník motivován svůj příjem zvyšovat, na čemž by vydělal on i jeho věřitel," doplňuje šéf asociace.

Navýšení nezabavitelné částky navíc podle soudního exekutora Lukáše Jíchy z exekutorského úřadu v Přerově značně prodlouží exekuční řízení, případně i podpoří vznik nových dluhových pastí. "Neboť dluh může v některých případech dlužníkům narůstat rychleji, než bude kvůli nižším srážkám splácen. U dlužníků, jimž kvůli navýšení nebude možné srážet ze mzdy, pak bude nutné přistoupit k jiným exekučním postihům, včetně nuceného prodeje movitého či nemovitého majetku," říká Jícha.

Loňský rok byl přitom rekordní co do počtu vyhlášení osobních bankrotů. Dle analýzy společnosti CRIF stoupl počet insolvencí v Česku o dvě pětiny, za celý rok 2019 jich bylo vyhlášeno 18 493, což je o téměř 5500 více než v roce 2018. Stalo se tak díky novele insolvenčního zákona, která platí od 1. června 2019 a přinesla dlužníkům značné úlevy. 

 

Právě se děje

před 25 minutami

Výbuch plynu zničil rodinný dům v Tursku u Prahy. Tři lidé jsou zranění

V Tursku u Prahy vybuchl v rodinném domě plyn. Na místě jsou zatím tři zranění, jeden z toho těžce, další středně těžce. Nejméně jeden člověk je zavalený, dům je částečně zdemolován. Hasiči povolali speciální vyhledávácí tým, řekly ČTK mluvčí záchranné služby Petra Effenbergerová a hasičů Vladimíra Kereková.

Záchranáři mají na místě čtyři pozemní posádky, na místo letí také vrtulník. Hasiči na místo povolali speciální vyhledávací tým a sací bagr, který bude pomáhat s odstraňováním trosek domu.

před 1 hodinou

Ronaldo je na covid stále pozitivní, proti Messimu nenastoupí

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Cristiano Ronaldo chybí kvůli nákaze koronavirem v nominaci Juventusu na večerní zápas Ligy mistrů proti Barceloně. Na jeho očekávané souboje s hvězdou Katalánců Lionelem Messim tak tentokrát nedojde.

Pětatřicetiletý Ronaldo byl pozitivně testován na koronavirus před dvěma týdny v portugalské reprezentaci. Od té doby je v karanténě a nemá příznaky covidu-19, k návratu na trávník ale potřebuje negativní výsledek testu. Ten podle úterní informace televizní stanice Sky Sport Italia nepřinesly ani nejnovější odběry.

Hráč na sociálních sítích uvedl, že se cítí zdravotně zcela v pořádku, a přidal ostrou kritiku věrohodnosti PCR testů. Kvůli nákaze Ronaldo vynechal zatím tři zápasy Juventusu a turínský tým bez něj vyhrál pouze jednou.

Další zprávy