Amazon po roce opět zvyšuje skladníkům mzdy. Musel to udělat, říká personalista

on ČTK on, ČTK
8. 8. 2018 16:04
Zaměstnanci skladu Amazonu si od září polepší. Firma zvýší mzdy ve svém distribučním centru v Dobrovízi o pět až 11 procent.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Internetový gigant Amazon zvedne mzdy některým svým českým zaměstnancům. Skladníci i vedoucí si přilepší o pět až 11,1 procenta, minimální hodinová mzda dosáhne částky 150 korun.

"Zvýšení mzdy se týká všech zaměstnanců Amazonu včetně veškerých sezonních pracovníků společnosti, kteří jsou zaměstnaní přes agentury," řekla on-line deníku Aktuálně.cz Miroslava Remenárová, PR manažerka Amazonu pro Česko.

"Pokud se bavíme o pražském a středočeském trhu, tak částka 150 korun za hodinu odpovídá dnes u manuálních pracovníků v oblasti logistiky průměru. Není to částka, která by na pražském trhu někomu vyrazila dech," řekl Aktuálně.cz obchodní ředitel pracovní agentury Axial Marek Strieborný.

Podle něj je možné na mostech a billboardech podél silnic při cestě do Prahy vidět podobné částky nabízené od dalších zaměstnavatelů. Skladů i obchodních řetězců.

S tím nesouhlasí Petr Douda, marketingový manažer společnosti Adecco ČR. Podle něj je plat v Amazonu nadstandardní. "Průměrný hrubý plat skladníka v České republice se pohybuje kolem 22 000 korun měsíčně. Výše mzdy je mimo jiné ovlivněna regionem. Navýšení mzdy pro kmenové i agenturní zaměstnance společnosti Amazon o 11 % je nadstandardní v porovnání se zbytkem České republiky, kde se nárůst mezd v oboru průměrně pohybuje kolem 8,5 %," říká Douda.

Podle něj ovšem do budoucna mají zaměstnanci skladu čekat spíše větší zapojování robotů, než zvyšování mezd. "Do budoucnosti předpokládáme pokračování a nárůst trendu digitalizace a robotizace. To znamená vyšší míru zapojování robotů a automatizace, která by měla pracovníkům ve skladu ulehčovat práci, ať už se jedná o různé roboty přesouvající zboží ve skladu či další aplikaci moderních technologií," dodává Douda.

Celkem Amazon zaměstnává 4500 lidí jak ve skladu v Dobrovízi, tak i v pražských Dejvicích, kde má kanceláře. Kolik z nich se může na vyšší mzdu těšit, ovšem Amazon nechce zveřejnit. Neudává, kolik lidí na hlavní pracovní poměr pracuje ve skladu a kolik v kancelářích. Zaměstnance v Praze ovšem plošné zvýšení mezd nečeká.

Sklad se také připravuje na nabírání nových stálých zaměstnanců. Společnost plánuje ještě letos jejich počet zvýšit na pět tisíc. Nabírat se bude jako každý rok také na období před Vánocemi. Nábor by se měl rozjet během září. Konkrétní počet hledaných sezonních pracovníků společnost neupřesnila, záležet bude na poměru zájmu o práci na plný úvazek a brigádní výpomoc.

"Loni jsme neměli problém pozice obsadit, podařilo se to i rychleji oproti očekávání," uvedla Remenárová.

Pracovníci vstupní úrovně (částka je před zdaněním):

Délka pracovního poměru Stávající sazba Nová sazba
0-12 měsíců 135 korun za hodinu 150 korun za hodinu
12-24 měsíců 140 korun za hodinu 155 korun za hodinu
24-36 měsíců 145 korun za hodinu 160 korun za hodinu
více než 36 měsíců 150 korun za hodinu 165 korun za hodinu

Složkou mzdy je i desetiprocentní měsíční bonus, pokud má zaměstnanec stoprocentní docházku. Při jeho započítání tak dosáhne od září nejnižší hrubá mzda v Amazonu téměř 28 000 korun, u týmových vedoucích více než 35 000 korun v hrubém.

Vedoucí týmu (částka je před zdaněním):

Délka pracovního poměru Stávající sazba Nová sazba
0-12 měsíců 180 korun za hodinu 190 korun za hodinu
12-24 měsíců 190 korun za hodinu 200 korun za hodinu
24-36 měsíců 195 korun za hodinu 205 korun za hodinu
více než 36 měsíců 200 korun za hodinu 210 korun za hodinu

Amazon otevřel v Dobrovízi centrum vráceného zboží v roce 2013, jeho činnost skončila letos v květnu, drtivá většina zaměstnanců, kterých bylo několik desítek, přešla do nedalekého distribučního centra firmy, jež zahájilo provoz v roce 2015. Kapacita budovy je až 18 milionů kusů zboží a za den z ní lze vypravit až milion zásilek.

 

Právě se děje

Další zprávy