Finance Minister: Further EUR 8bil cuts needed

Aktualne.cz
1. 7. 2011 10:56
Czech ministries to cut 5-10 percent of their expenses. Additional savings could be used on highways
Czech Finance Minister Miroslav Kalousek
Czech Finance Minister Miroslav Kalousek | Foto: Jan Langer

Prague - Public spending cuts are a hot issue all over the EU lately. In 14 days, the Czech government will decide on public spending cuts for the following years.

Finance Minister Miroslav Kalousek says that further EUR 820mil will have to be cut next year, and has offered three ways of how to do it.

One variant would make all ministries cut five percent of their expenses, which would save EUR 740mil. Another proposal suggests they cut 10 percent, saving EUR 1.3bil,  but the government would spend EUR 575mil on new highways. The third variant would consist of "drastic social sector cuts," said Kalousek.

Read more: Greek default would be "no problem" for Czech banks
Read more: Let them default: Slovakian PM on eurozone debt crisis

On Wednesday, Czech economy ministers were considering the first two variants. This means that each ministry will have to cut 5 or 10 percent of those expenses they are not obliged by law to have. It will be up to respective ministers to decide where to cut.

In addition, Kalousek said that the ministries should also prepare for cuts in the two years after that. The minister wants to save EUR 2.26bil in 2013 and 3.7bil in 2014.

In July, the economy ministers will decide whether they will also increase subventions for the Transport Ministry in order to allow it to build new highways and repairing the existing ones. However, these projects could be financed only if other ministries manage to curb their spending enough.

Social cuts still an option

"One of the coalition parties (Public Affairs) stresses its social concern, so the ministry has produced a proposal based on scrapping projects or optimizing the spending on public services. The finance ministry is however not against a drastic decrease of social spending," Kalousek said.

It appears it is possible to cut EUR 3.7bil in social spending. For example, if the state stops valorizing pensions, it will get half of this sum. This way, Latvia, Lithuania, and Hungary have managed to save their public finances recently. The other half of the sum could be cut by abolishing welfare benefits for the unemployed, sick, and families.

Read more: Hot summer? Czech labor unions prepare further protests

Join CzechNews on Facebook, follow us on Twitter

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
Další zprávy