Grafika: Burkiny, čádor, burka, nikáb. K zákazu či omezení zahalování sahají v Evropě další země

Petr Jemelka Tomáš Kunc Štěpán Plaček Petr Jemelka, Tomáš Kunc, Štěpán Plaček
Aktualizováno 14. 7. 2017 15:30
Evropský soud pro lidská práva tento týden potvrdil zákaz zahalování muslimkám v Belgii. Podobných opatření v zemích Evropy přibývá. Letos zahalování tváře na veřejnosti schválilo například Rakousko. V Česku v posledních dnech vysvětloval akvapark v Čestlicích u Prahy veřejnosti, proč umožňuje do bazénu přístup muslimkám v burkinách, tedy v plavkách, které zahalují celé tělo. Podívejte se, jaké typy pokrývek jsou rozšířené mezi muslimkami a jaká legislativní omezení pro jejich nošení platí v jednotlivých evropských státech.
Foto: Aktuálně.cz

Zákazy a omezení v zahalování žen

BELGIE

Co je zakázáno: Jakékoliv zahalování, které při pohybu na ulici nebo například v parku ztěžuje nebo znemožňuje identifikaci

Odkdy: Červenec 2011

V některých částech země už bylo zahalování obličeje zakázáno dříve. Nešlo ale o opatření namířená proti zahalování tváří muslimských žen. Odpůrci zákona podali ústavní stížnost. Soud ji ale v prosinci 2012 zamítl.

BULHARSKO

Co je zakázáno: Zahalování obličeje na veřejnosti

Odkdy: Září 2016

Bulharský parlament v září 2016 schválil zákon, který ženám zakazuje nosit na veřejnosti závoje, šátky nebo jiné oděvy, které zahalují obličej.

DÁNSKO

Co je zakázáno: Soudci a soudkyně mají zakázáno nosit v jednací síni náboženské symboly

Odkdy: 2008

Rozhodnutí zakázat náboženské symboly při soudních jednáních bylo přijato po nátlaku posilující antiislamistické Dánské lidové strany (DPP). O islámském radikalismu se v zemi začalo hovořit zejména po roce 2005, kdy jeden z dánských listů otiskl karikaturu proroka Mohameda a přišly výhrůžky i uskutečněné odvetné akce islámských radikálů.

FRANCIE

Co je zakázáno: Úplné zahalování obličeje, lokální zákazy burkin 

Odkdy: 11. dubna 2011

Francie byla první evropskou zemí, která zakázala plné zahalování obličeje. Země galského kohouta má nejpočetnější muslimskou menšinu v Evropě, která čítá okolo 5 milionů lidí, plné zahalování obličeje ale praktikují odhadem jen asi dva tisíce muslimských žen. Zákaz zahalování tehdejší šéf Elysejského paláce Nicolas Sarkozy v roce 2011 odůvodnil tím, že podobné praktiky nejsou ve Francii vítány. V roce 2016 se ve Francii také začaly objevovat zákazy nošení burkin, tedy plavek, kterými muslimské ženy zahalují prakticky celé tělo včetně vlasů. V některých městech to ale soud zrušil.

ITÁLIE

Co je zakázáno: Lokálně nošení veškerých náboženských pokrývek hlavy a dalších odhalených částí těla

Odkdy: 2004

Starostové některých měst na severu Itálie - například ve stotisícové Novaře - oprášili starou vyhlášku, která z důvodu možnosti identifikace bezpečnostními složkami zapovídá zakrývání obličeje.

NĚMECKO

Co je zakázáno: Zahalování obličeje německých úřednic a členek armády, učitelky nesmějí chodit do práce s náboženskými symboly

Odkdy: 2017

Německé úřednice a členky armády budou mít při výkonu své funkce zakázáno zahalovat si obličej. Počítá s tím zákon, který v roce 2017 schválila Spolková rada, v níž zasedají zástupci vlád jednotlivých německých zemí. Opatření směřuje především proti nošení burek a nikábů, tedy oděvů, které muslimským ženám zakrývají celé tělo a ponechávají jen mřížku nebo úzký průhled pro oči.

NIZOZEMSKO

Co je zakázáno: Zahalování tváře na vybraných veřejných místech

Odkdy: 2016

V roce 2016 přijali nizozemští poslanci zákon zakazující zahalování tváře na veřejných místech, jako jsou školy, nemocnice a hromadná doprava.

RAKOUSKO

Co je zakázáno: Zahalování obličeje na veřejnosti

Odkdy:  2017

Rakouský parlament v květnu 2017 schválil zákaz zahalování obličeje na veřejnosti. Opatření je součástí "integračního balíčku", který také konkretizuje způsob začleňování žadatelů o azyl do rakouské společnosti a ztěžuje agitaci ve prospěch šíření radikálních myšlenek. Člověk, který se od října tohoto roku na veřejnosti objeví na veřejnosti a bude si tvář zahalovat nebo schovávat oděvem nebo jinými předměty tak, že nepůjdou rozeznat rysy obličeje, vystaví se hrozbě pokuty ve výši až 150 eur (téměř 4000 korun).

RUSKO

Co je zakázáno: Lokálně omezený vstup do školy s šátkem

Odkdy: 2012

Vstup do školní budovy zakázalo dívkám s tradičním muslimským šátkem hidžábem vedení školy ve Stavropolském kraji na jihu Ruska. 

ŠPANĚLSKO

Co je zakázáno: Existují jen místní zákazy

V některých částech země místní vyhlášky plné zahalování zakazují. Například v Barceloně taková restrikce platí na veřejných místech, jako jsou úřady nebo knihovny.

ŠVÝCARSKO

Co je zakázáno: Nošení burek

Odkdy:  2016

V roce 2016 rozdílem jednoho hlasu schválila švýcarská Národní rada zákaz nošení burek v celé zemi, návrhem zákona se nyní musí zabývat druhá komora švýcarského parlamentu.

TURECKO

Co je zakázáno: Zákazy zrušeny

Odkdy: Nošení šátku v institucích bylo zakázáno v roce 1980

V Turecku jsou zákazy rušeny. Nošení šátků ve veřejných institucích bylo v zemi zakázáno v roce 1980 ve snaze omezit rostoucí vliv islámu. Od nástupu islámské Strany spravedlnosti a rozvoje (AKP) k moci v čele s Recepem Tayyipem Erdoganem se zákaz postupně rušil s poukazem na to, že jde o autoritářský pozůstatek minulosti. V posledních letech byl zákaz zrušen na školách a univerzitách, ve státní správě a naposledy v policii a armádě.

 

Právě se děje

Další zprávy