EU se chystá na převzetí Kosova

Blahoslav Hruška
12. 4. 2007 0:00
Největší mise unie přijde na 1,5 miliardy eur

Evropská unie se připravuje na převzetí moci v Kosovu. Pokud v OSN projde návrh na nezávislost jihosrbské provincie, čeká EU dosud nejrozsáhlejší civilní mise v její historii.

Podle eurokomisaře pro rozšíření Olliho Rehna se na Balkán přesune na dva tisíce evropských úředníků. Náklady na kosovskou misi se do roku 2010 vyšplhají na 1,5 miliardy eur.

V rámci Mezinárodního civilního úřadu budou euroúředníci pomáhat budovat nový multietnický stát. Žádné vakuum po odchodu modrých přileb ovšem nevznikne, zaměstnanci stávající administrativní mise OSN v Kosovu (UNMIK) totiž budou svůj úřad předávat postupně.

Foto: Aktuálně.cz

Již v létě tak zřejmě v Kosovu začne fungovat obdobný model jako v sousední Bosně a Hercegovině. Ta se sice může formálně pochlubit plnou mezinárodní suverenitou včetně rozvětveného systému státní správy, univerzální "právo veta" má ale jediný muž - reprezentant Evropské unie.

OSN čeká klíčové hlasování

Zatímco v Bosně tento model zaručila mezinárodní Daytonská dohoda, v Kosovu bude muset být stvrzen novou ústavou.

Kosovo a Srbsko také čeká vleklé dělení majetku. Experti se obávají, že to zbrzdí již tak slabý příliv investic do země. Mezi nemnoha investory se přitom loni ocitl také energetický gigant ČEZ, který v Prištině podniká pod jménem New Kosovo Energy.

Nezávislost Kosova je ale podmíněna rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Ta by zřejmě již v červnu měla na návrh finského diplomata Martti Ahtisaariho schválit omezenou suverenitu země. Proti je nicméně Rusko, tradiční spojenec Srbska, které disponuje právem veta.

Srbové spoléhají i na Slováky

Srbsko navíc tento týden odstartovalo diplomatickou ofenzívu, jejímž cílem je zvrátit hlasování v OSN. Bělehrad přitom zdaleka nespoléhá jen na stálé členy Rady bezpečnosti. "Může se to zdát divné, ale naší největší nadějí jsou nestálí členové. Kdyby se hlasování zdrželo šest z nich, nebudeme veto ani potřebovat," řekl srbský ministr zahraničí Vuk Draškovič.

Martti Ahtisaari: architekt nezávislosti Kosova.
Martti Ahtisaari: architekt nezávislosti Kosova. | Foto: Reuters

Jedním z deseti nestálých členů je také Slovensko. Podle bosenského listu Nezavisne Novine již Unie Slováky varovala. Pokud prý Bělehradu přislíbí zablokování hlasování, nemůže si Bratislava dělat naděje, že se její špičkový diplomat Miroslav Lajčák stane novým reprezentantem EU v Bosně.

Lajčák je v současnosti hlavním kandidátem na post šéfa tohoto prestižního a mocného unijního úřadu.

 

Právě se děje

Další zprávy