Zuckerberg chce "opravit" Facebook. Na konci roku bude mířit lepším směrem, věří

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
5. 1. 2018 13:55
Spojit svět a zastavit fake news. Tak by se daly ve zkratce popsat cíle, které si na letošní rok připravil zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg.
Foto: Reuters

San Francisco - Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg si rád dává předsevzetí. Poté, co naběhal 365 mil, přečetl 25 knih, naučil se mandarínsky a navštívil každý stát USA, se nyní rozhodl "opravit" svou populární sociální síť.

Změny mají směřovat především k lepší ochraně uživatelů Facebooku. Zuckerberg hodlá očistit síť od urážek, nenávisti a takzvaných fake news. Právě šíření nepodložených zpráv bylo v minulosti této společnosti opakovaně vyčítáno.

"Svět je znepokojený a rozdělený. Facebook má spoustu práce - nejen chránit své uživatele od urážek a projevů nenávisti, bránit se vměšování států, ale i zajistit, aby čas strávený na Facebooku byl kvalitně strávený čas," napsal Zuckerberg na svém profilu.

Zmíněné vměšování států neznamená pouze ovlivňování veřejného mínění pomocí takzvaných fake news, z něhož bylo během prezidentských voleb v USA obviněno Rusko. Od letošního ledna platí v Německu zákon, že sociální sítě musí mazat nenávistné příspěvky do 24 hodin pod pokutou až 50 milionů eur (asi 1,3 miliardy korun).

Zuckerberg uznává, že nelze úplně zabránit všemu zneužívání sociálních sítí. Přiznává také, že Facebook v současnosti dělá příliš chyb při prosazování svých zásad proti zneužívání jeho nástrojů. Zároveň ale doufá, že pokud se toto podaří napravit, bude na konci letošního roku Facebook mířit mnohem lepším směrem.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Za ubytování v Praze zaplatí lidé od ledna 21 korun za den, městu poplatek vynese 370 milionů ročně

Ubytovací zařízení v hlavním městě budou od ledna vybírat poplatek za pobyt 21 korun za osobu a den. Podléhat mu budou i služby typu Airbnb. Jde o součet maximální sazby rekreačního a lázeňského poplatku. Vláda rozhodla o sloučení obou poplatků od nového roku v jediný. Praha díky tomu může počítat s výnosem téměř 370 milionů korun, tedy o zhruba 14 procent vyšším než dosud. Informace vyplývá z důvodové zprávy ke změně vyhlášky, kterou schválili pražští zastupitelé.

Podle novely zákona může být poplatek od ledna maximálně 21 korun za osobu a den, od roku 2021 budou moci obce podle svého rozhodnutí vybírat až 50 korun. Podle primátorova náměstka Petra Vyhnánka (Praha Sobě) bude návrh na zvýšení poplatku zastupitelům předkládat znovu za rok, protože současný poplatek je "směsně nízký", řekl. Dosud platil rekreační nebo lázeňský poplatek maximálně 15 korun za osobu a den a poplatek z ubytovací kapacity šest korun za lůžko a den.

Poplatek se týká každého krátkodobého pobytu bez ohledu na místo a účel. Neplatí se za první den pobytu a jen pokud ubytování nepřekročí 60 po sobě následujících dní. Osvobozeni od platby jsou lidé starší 70 let a lidé ubytovaní v souvislosti se sezonní prací. Nad rámec zákona Praha osvobodila od poplatku skupiny dětí a mládeže v ubytovnách sdružení dětí a mládeže, pokud cena za ubytování nepřesáhne trojnásobek poplatku za osobu a den.

před 33 minutami

Praha vypíše nový tendr na dostavbu vyhořelého křídla Průmyslového paláce, bude stát 2 miliardy korun

Hlavní město vypíše tendr s odhadovanou hodnotou dvě miliardy korun na dostavbu vyhořelého křídla a rekonstrukci Průmyslového paláce na Výstavišti. V pátek to schválili zastupitelé. Začít stavět by se mohlo koncem příštího roku. Město už jednu zakázku vypsalo, ale současné vedení magistrátu ji zrušilo, podle něj byla neaktuální. Projekt počítá se stavbou repliky levého křídla, které vyhořelo v roce 2008, a vybudováním nového zázemí či technických prostor.

Po rekonstrukci by palác měl sloužit stejnému účelu jako dosud, tedy k pořádání výstav, veletrhů, kongresů a dalších akcí. Střední trakt by podle schváleného dokumentu měl pojmout 1250 osob, pravé křídlo 2500, dostavěné levé křídlo 3300 a foyer 400 lidí.

Projekt dostavby a rekonstrukce se snaží co nejvíce zachovat původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Novinkou bude například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně. Původně bylo v plánu vybudovat podchod i pod pravým křídlem, kvůli námitkám památkářů z toho však sešlo, a podzemní pasáž bude pouze pod nově dostavěným křídlem. Vnikne pod ním také nový suterén s prostory pro zázemí či sociální zařízení. Interiéry paláce by měly z větší části zůstat ve stávající podobě.

před 1 hodinou

Spojené státy sníží cla na čínský dovoz, tvrdí agentura Reuters

Spojené státy pozastaví plánované uvalení cla na další čínské zboží a sníží existující cla na čínský dovoz a Čína se výměnou za to zaváže, že příští rok koupí více amerických zemědělských produktů. S odvoláním na nejmenované americké zdroje obeznámené s jednáním o očekávané obchodní smlouvě USA a Číny o tom informovala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že cílem opatření je zmírnit obchodní válku mezi dvěma největšími ekonomikami světa. Bílý dům nevydal k jednání oficiální prohlášení, což podle Reuters vyvolává spekulace o tom, zda s návrhy souhlasily obě zainteresované strany.

Další zprávy