Zmírněte Řecku dluh, naléhá MMF na evropské věřitele

ČTK ČTK
14. 8. 2015 8:23
Proti politice Mezinárodního měnového fondu se staví například Německo.
Řecký ministr financí Euclid Tsakalotos
Řecký ministr financí Euclid Tsakalotos | Foto: Reuters

Washington – Mezinárodní měnový fond (MMF) vybídl evropské věřitele Řecka, aby přikročili k opatřením, která této zemi zmírní dluhovou zátěž. Rozhodnutí o poskytnutí dalšího financování Řecku prý fond učiní tehdy, až budou učiněny kroky s cílem zajistit, že dluhové břemeno Řecka bude udržitelnější.

"Během návštěvy jsme úzce spolupracovali s řeckými úřady i s našimi evropskými partnery, uvedla v prohlášení šéfka mise MMF pro Řecko Delia Velculescuová.

"MMF posoudí svou účast v poskytnutí dodatečného financování Řecku, jakmile budou učiněny kroky k programu (řeckých) úřadů a ke zmírnění dluhu," stojí také v textu.

Podle analýzy o udržitelnosti řeckého dluhu, ke které se ve čtvrtek dostala agentura Reuters, mají věřitelské instituce, které s Řeckem sjednaly předběžnou dohodu o třetím záchranném programu, "vážné obavy" o udržitelnosti řeckého státního dluhu. Domnívají se však, že snížení jeho nominální hodnoty se lze vyhnout.

Zpět na udržitelnou úroveň by prý dluh mohla vrátit "vhodná kombinace" prodloužení lhůt splatnosti.

MMF už dříve avizoval, že dává přednost odpisu řeckého dluhu. Proti takovému řešení je ale vláda v Německu. Ta se naopak staví otevřeněji vůči možnosti prodloužit splátek.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Auto jedoucí v protisměru způsobilo na D7 nehodu, jeden mrtvý

Dálnici D7 uzavřela na 12. kilometru ve směru na Slaný hromadná nehoda šesti aut. Nehodu zavinilo auto jedoucí v protisměru, řidič tohoto vozu při nehodě zemřel. Informace o případných dalších zraněných zatím nejsou k dispozici, řekla ČTK policejní mluvčí Michaela Richterová.

Policie obdržela podle Richterové před 21:15 na tísňovou linku nejdříve oznámení, že na dálnici jede auto v protisměru. "Minutu na to došlo k dopravní nehodě šesti vozidel. Řidič, co jel v protisměru, na místě zemřel," řekla Richterová.

Dálnice je v místě uzavřena, policie dopravu odklání na devátém kilometru na Bouchalku, zpět se mohou řidiči vracet na 18. kilometru u Knovíze.

Další zprávy