Zdražování zpomalilo, oproti říjnu ceny dokonce klesly

Tereza Holanová Tereza Holanová
9. 12. 2014 9:50
Ke zpomalení meziročního zdražování došlo hlavně u potravin a nealkoholických nápojů. Ve srovnání s říjnem klesaly ceny ovoce, mléka, piva a pohonných hmot.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Spotřebitelské ceny v listopadu meziročně rostly o 0,6 procenta. Inflace je tedy nižší než v říjnu, kdy činila 0,7 procenta. V porovnání s letošním říjnem dokonce ceny klesaly - o 0,2 procenta. Ukazují to čerstvá data Českého statistického úřadu.

Meziroční zdražování zpomalilo u potravin a nealkoholických nápojů. Například u jogurtů na 5,5 procenta (z 11,5 procenta v říjnu), u ovoce na 2,2 procenta (z 9,1 procenta) a u rýže na 1,6 procenta (z 3,7 procenta).

Přesto měly potraviny a nealkoholické nápoje na celkovou listopadovou inflaci největší vliv, podílely se na ní polovinou. Kromě toho přispěly k listopadovému výsledku vyšší ceny pojištění a finančních služeb.

Nadále naopak klesaly ceny elektřiny, a to o 10,2 procenta. Meziroční pokles cen pokračoval též v oddíle pošty a telekomunikace. Důvodem bylo snížení cen telefonických a telefaxových služeb o 1,9 procenta a zlevnění mobilních telefonů o 19,9 procenta.

Oproti říjnu zlevnil benzin i alkohol

Ve srovnání s říjnem klesaly ceny hlavně díky zlevnění pohonných hmot o dvě procenta, které bylo největší od října 2013. Zároveň se snížily ceny piva (o 3,1 procenta), lihovin a vína (v obou případech o 1,3 procenta), ovoce (o 5,9 procenta), mléka (o 3,3 procenta), cukru (o 3,2 procenta) a vepřového masa (o 1,5 procenta).

Dražší byly naopak hlavně položky z oddílu "vybavení a zařízení domácností" – čisticí a úklidové prostředky stály o 2,5 procenta více. Oděvy a obuv meziměsíčně zdražily o 0,7 procenta, nealkoholické nápoje o 2,2 procenta, vejce o 6,3 procenta, běžné pečivo o 2,8 procenta. Ceny zeleniny se zvýšily o 1,1 procenta, z toho ceny brambor o 4,9 procenta.

Výrazné zdražování nehrozí

Zpomalení inflace analytiky příliš nepřekvapilo. "Nízká úroveň tuzemské inflace bude příznačná pro zbytek letošního roku a minimálně po několik úvodních měsíců roku 2015," očekává hlavní ekonom společnosti Roklen Lukáš Kovanda.

"Překročení jednoprocentní hranice pro meziroční inflaci, které jsme dříve očekávali na začátku příštího roku, se zřejmě uskuteční až v jeho polovině," souhlasí Patrik Rožumberský z UniCredit Bank.

Domácnosti podle Kovandy mohou i v nadcházejících měsících počítat s levnějším benzinem, ale i s nižší cenou elektřiny a jen nepatrným zdražením plynu. "Příznivý vývoj cen energií se rovněž projeví ve vyšší možnosti domácností utrácet," doufá ekonom.

"Vzhledem k nadprůměrné úrodě a sankcím na vývoz potravin do Ruské federace lze očekávat jen mírný růst cen u potravin," doplňuje analytik skupiny Akcenta Miroslav Novák, podle kterého má na nízký růst cen vliv i deflace v okolních zemích, například v Polsku či na Slovensku.

"Pokud by ale dál bylo zdražování podobně rozpačité, tak hrozí, že Česká národní banka opustí svůj intervenční režim, v rámci kterého už více než rok drží korunu nad 27 korunami za euro, až ve druhé polovině roku 2016," varuje ekonom Raiffeisenbank Michal Brožka.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy