Zařaďte Panamu mezi daňové ráje, žádají Francouzi OECD

ČTK ČTK
6. 4. 2016 11:34
Francie dala po vypuknutí kauzy Panama Papers v úterý na vědomí, že vrátí Panamu na svůj seznam států, které nespolupracují v daňových otázkách. Teď chce, aby její krok následovala i OECD. Panama v reakci na oznámení Francouzů uvedla, že by mohla přikročit k protiopatřením vůči Francii i jiným zemím, které se ji rozhodnou následovat.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Paříž - Francie požádá Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), aby následovala její kroky a zařadila Panamu znovu mezi daňové ráje. Oznámil to dnes francouzský ministr financí Michel Sapin.

Francie dala po vypuknutí kauzy Panamské dokumenty (Panama Papers) v úterý na vědomí, že vrátí Panamu na svůj seznam států, které nespolupracují v daňových otázkách. Panama poté uvedla, že by mohla přikročit k protiopatřením vůči Francii i jiným zemím, které se ji rozhodnou následovat.

"Není nutné, abychom byli zcela sami. Je třeba, aby to byl obecný vývoj... Panama potom nebude nikomu nahánět strach," uvedl podle agentury AFP francouzský ministr.

Francie vyřadila Panamu ze svého seznamu nespolupracujících daňových jurisdikcí v lednu 2012 po podpisu dvoustranné úmluvy o boji proti daňovým únikům. Rozhodnutí vrátit Panamu na tento seznam Paříž oznámila poté, co velká světová média o víkendu zveřejnila dokumenty o převodech peněz do daňových rájů, které unikly z panamské společnosti Mossack Fonseca. Právní společnost tvrdí, že se stala obětí hackerského útoku a média charakter její činnosti překroutila.

Šéf štábu panamského prezidenta v úterý řekl, že jeho země zvažuje vůči Francii odvetné kroky ekonomického rázu. Sapin dnes ve vysílání francouzské rozhlasové stanice Europe 1 prohlásil, že nemá strach.

Předseda OECD Ángel Gurría v souvislosti se skandálem již Panamu podrobil kritice. Země je podle něj "poslední velkou překážkou", která umožňuje utajování prostředků před daňovými úřady. Členskou zemí OECD je i Česká republika.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Řada pojišťoven pojistí Čechům riziko covid-19 v celé Evropě

Řada pojišťoven v letní sezoně pojistí Čechům léčebné výlohy v souvislosti s nemocí covid-19 i v zemích, které ministerstvo zahraničí označuje jako rizikové nebo vysoce rizikové, tedy v celé Evropě. Některé tyto pojistky zlevňují. Pojišťovny pouze nekryjí riziko koronaviru v zemích, kam ministerstvo zahraničí přímo zakáže cestovat. Vyplývá to z ankety mezi největšími pojišťovnami.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Soud uzavřel korupční kauzu Vidkun, rozsudek vynese v červenci

Olomoucký krajský soud v pondělí po posledních závěrečných řečech uzavřel korupční kauzu Vidkun. Rozsudek soud vyhlásí 16. července, řekl soudce Martin Lýsek. Proces, ve kterém čelí obžalobě z korupčního jednání dva někdejší vysoce postavení policisté Karel Kadlec a Radek Petrůj, vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý a bývalý hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), trval půldruhého roku. Podle žalobce se jejich vina postavená především na řadě hodin odposlechů prokázala, všichni obžalovaní naopak vinu popřeli a žádají zproštění.

Původně chtěl soud vyhlásit rozsudek na konci června, vzhledem k dlouhým závěrečným řečem nakonec zvolil termín 16. července, uvedl soudce. Bývalý hejtman Rozbořil se omluvil, nebude přítomen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy