Premiér Islandu odmítl, že by rezignoval. Jen prý na čas předá funkci

ČTK ČTK
6. 4. 2016 11:18
Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson odmítl, že by podal demisi. Jeho úřad vydal prohlášení, že pouze navrhl "dočasné předání funkce" místopředsedovi své Pokrokové strany. Stalo se tak nedlouho poté, co vládní strana oznámila Gunnlaugssonovu rezignaci. Premiér se ocitl pod tlakem po zveřejnění dokumentů o daňových rájích. V ulicích Reykjaviku žádaly jeho odchod tisíce lidí, desetina obyvatel ostrova pak podepsala petici za jeho demisi. Podle Panama Papers koupil s manželkou firmu na Britských Panenských ostrovech, kterou využívali k investicím milionů dolarů. Společnost měla významný podíl ve třech velkých islandských bankách, které v důsledku finanční krize zkrachovaly.
Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson
Islandský premiér Sigmundur Davíd Gunnlaugsson | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy