Muslimky u unijního soudu neuspěly. Firmy mohou zakázat nošení náboženských symbolů

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
24. 7. 2021 15:30
Soudní dvůr Evropské unie minulý týden rozhodl, že zaměstnavatelé mohou podřízeným za určitých okolností zakázat nošení jakýchkoliv náboženských symbolů na pracovišti. Unijní soud řešil případ dvou německých muslimek, kterým jejich nadřízení zakázali nosit hidžáb. V podobné kauze se už i v minulosti postavil na stranu zaměstnavatelů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Muminah Billah / Wikimedia Commons

Soudci v Lucemburku posuzovali žaloby, které u dvou německých soudů na zaměstnavatele podaly nezávisle na sobě dvě muslimské ženy. Dětskou vychovatelku a prodavačku vyzvali jejich zaměstnavatelé, aby přestaly na pracovišti nosit šátek. Podle unijního soudu měli právo po pracovnicích odložení šátku chtít, pokud to řádně zdůvodnili.

"Zákaz nosit na pracovišti jakoukoli viditelnou formu vyjádření politického, filozofického nebo náboženského přesvědčení může být odůvodněn potřebou zaměstnavatele prezentovat se vůči zákazníkům neutrálním způsobem nebo předcházet společenským konfliktům," uvedl soud ke svému verdiktu.

Současně ale dodal, že justice jednotlivých členských států může vzít v úvahu specifické podmínky v zemi, "zejména vnitrostátní ustanovení, která jsou příznivější pro ochranu svobody náboženského vyznání". V případě, že zákony daného státu přímo dávají muslimům či dalším náboženstvím právo symboly víry používat, zaměstnavatelé je zakázat nemohou.

Jak pro on-line deník Aktuálně.cz připomněla právnička Aneta Sobotková z advokátní kanceláře AZ Legal, podobné kauzy jsou typické zejména pro státy jako Německo, Francie nebo Belgie, kde žije vyšší počet obyvatel vyznávajících islám. "Soudní řízení ohledně (ne)možnosti nosit například šátky jsou v těchto zemích poměrně častá. Každý případ je ale velmi specifický a je potřeba porovnávat jednotlivá práva a míru případných omezení práv jedince v dané situaci," zdůraznila.

I české soudy ale v minulosti případ podobného rázu řešily. Somálská dívka žijící v ČR před pěti lety podala žalobu na Střední zdravotnickou školu v Praze 10 kvůli tomu, že jí vzdělávací zařízení zakázalo oblékat hidžáb. Obvodní soud žalobu studentky zamítl, žákyně následně neuspěla ani s dovoláním u městského soudu. Odvolací soud postavil rozhodnutí na závěru, že škola má být neutrálním prostředím a že užívání hidžábu je v rozporu s právem nebýt vystaven působení náboženských symbolů.

Kauza se dostala až k Nejvyššímu soudu a ten se dívky zastal. Zákaz muslimského šátku nemá podle soudu žádný legitimní cíl a Česko musí akceptovat a tolerovat náboženský pluralismus, nesmí diskriminovat či naopak bezdůvodně zvýhodňovat některý z náboženských směrů. Somálka ale posléze loni žalobu stáhla. Zdůvodnila to neustálými nenávistnými útoky, kterým musí čelit.

V oblasti pracovního práva však Česko podobné případy, o jakých nyní  rozhodoval unijní soud, zřejmě nikdy neřešilo, jak pro Aktuálně.cz uvedl advokát Jiří Matzner. "Neznám žádné obdobné rozhodnutí v ČR v oblasti pracovního práva. Co se týká rozhodnutí Soudního dvora EU, tak ho z hlediska dalšího posuzování práv zaměstnanců a zaměstnavatelů nepovažuji za průlomové," řekl.

Soudní dvůr EU se již před čtyřmi lety, kdy spor o nošení šátků zvláště v západoevropských zemích vyvolával silné vášně, v podobném případu postavil na stranu zaměstnavatelů ve Francii a v Belgii. Ti propustili dvě muslimské ženy kvůli tomu, že odmítaly na pracovišti odložit šátek. Soud ale tehdy řekl, že se nejednalo o přímou diskriminaci. Tomu by tak bylo v případě, že by zaměstnavatel znevýhodňoval jedno nebo jen některá náboženství. 

Tomu přikyvuje i Sobotková z AZ Legal. "Pokud by například zaměstnavatel zakazoval nosit náboženské symboly pouze zaměstnancům určitého vyznání (v tomto případě muslimkám), ale křesťanům by je povolil, bylo by to bráno jako přímá diskriminace," řekla.

Soudní spor o případu muslimky, která žalovala školu v Praze kvůli diskriminaci (video z roku 2017)

Konec sporu o hidžáb: Soud zamítl odvolání muslimky, která žalovala školu v Praze kvůli diskriminaci | Video: František Grossmann
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy