Zaměstnanci Albertu dostanou vyšší mzdy i vánoční odměnu. Odbory se dohodly s vedením řetězce

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
9. 12. 2016 14:42
Mzdy lidem na prodejnách mají v průměru růst o 8,5 procenta, vánoční odměna pak bude 1000 korun. K dohodě o nové kolektivní smlouvě na roky 2017 až 2019 došlo po předchozím mediálním tlaku ze strany odborů.
Zaměstnanci v prodejnách Albert si v příštím roce polepší.
Zaměstnanci v prodejnách Albert si v příštím roce polepší. | Foto: Ahold

Praha – Zaměstnancům prodejen Albert porostou v příštím roce mzdy v průměru o 8,5 procenta. K Vánocům pak dostanou vyšší odměnu, než jakou zástupci společnosti Ahold, která obchody Albert provozuje, původně svým zaměstnancům chtěli dát.

K dohodě o nové kolektivní smlouvě na roky 2017 až 2019 došlo po předchozím mediálním tlaku ze strany Odborového svazu pracovníků obchodu. Jeho zástupci na začátku listopadu vystoupili na tiskové konferenci s tím, že s nimi vedení Aholdu odmítá jednat a že v tomto řetězci jsou nejnižší mzdy z velkých řetězců, které v Česku působí. Zástupci Aholdu ale čísla odborářů popírali.

Nyní tak obě strany našly dohodu. Každý z provozních pracovníků v obchodech si polepší od ledna příštího roku minimálně o pět procent. Další navýšení bude závislé na výsledku ročního hodnocení. V průměru se tak základní mzdy provozních zaměstnanců prodejen zvýší o 8,5 procenta. Vánoční odměna pro lidi na prodejnách se zvedne z původních 300 na 1000 korun.

"Díky velkému tlaku odborových organizací a podpoře předsedy ČMKOS Josefa Středuly a také premiéra Bohuslava Sobotky se změnil postoj společnosti Ahold a dosáhli jsme společné dohody," říká Renáta Burianová, předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu.

"Jsem skutečně rád, že nyní můžeme na základě uzavřené dohody začít plánovat změny v odměňování provozních pracovníků v obchodech a již brzy jim budeme moci oznámit, co tato dohoda bude znamenat osobně pro jednotlivce. Pevně věřím, že je to pro všechny dobrá zpráva," říká Jesper Lauridsen, generální ředitel společnosti Ahold ČR.

Podle odborů berou provozní zaměstnanci Aholdu průměrně 12 500 korun hrubého měsíčně, vedení společnosti uvádí částku o 3000 korun vyšší.

Z Aholdu odchází hodně zaměstnanců, jen se to nemedializuje. Nemají na pokrytí základních potřeb, říká Renata Burianová. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy