Zálohujme lahve, pomůžeme přírodě, říká studie. Vylepšeme dnešní třídění, míní firmy

Iva Špačková Michal Šenk Adéla Skoupá Iva Špačková, Michal Šenk, Adéla Skoupá
22. 1. 2019 16:29
Nový výrobek vznikne dnes v Česku díky třídění v kontejnerech zhruba ze šedesáti procent vyrobených PET lahví. Pokud se v Česku rozjede systém vracení lahví, pomůže to zvýšit recyklaci až na 90 procent. Tvrdí to studie pracovní skupiny Zálohujme.cz. Firmy zapojené do současného systému sběru obalů zálohování většinou nevylučují, ale domnívají se, že by mohlo pomoci vylepšit již fungující třídění. Podívejte se na jejich argumenty i na to, kolik by zavedení nového systému stálo.
Foto: Zálohujme.cz

Současný stav

Češi jsou v třídění odpadů v rámci Evropy jedni z nejlepších. Loni se podařilo zrecyklovat podle společnosti EKO-KOM, která zajišťuje sběr a recyklaci po celé zemi, téměř tři čtvrtiny všech vyrobených odpadů. Nejvíce recykluje papír, následuje sklo, plasty, kovy a nápojové kartony.

Relativně dobře se daří vrátit do oběhu i obávané PET lahve, kterých se v roce 2016 vyrobilo 56 202 tun. Údaje o tom, jak přesně se daří jednotlivé druhy odpadů recyklovat, se sice u různých českých institucí liší, což komplikuje detailní, přesnou analýzu, nicméně rozdíl mezi oběma vykazovanými údaji není tak velký.

Institut INCIEN na základě studie materiálových toků zjistil, že se v České republice k recyklaci odešle 57,5 procenta PET lahví uvedených na trh (55,9 procenta PET odesláno k vločkování a 1,6 procenta k jinému zpracování). Podle společnosti EKO-KOM se daří petky recyklovat z 65 procent.

Pokud se vyjde z čísel INCIEN, pak se v průběhu spotřeby, třídění a dotřídění ztrácí zhruba 24 000 tun PET lahví neboli 42,7 procenta z celkového počtu PET nápojových obalů uvedených na trh. Část petek se ještě využije na energetické zpracování odpadu (zhruba 12 procent), i tak ale v přírodě či na skládce končí asi 30 procent PET lahví.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy