Chuť na české jahody roste, polí s nimi výrazně přibývá. Na sběr ale nejsou lidi

Markéta Zemánková Markéta Zemánková
30. 5. 2017 18:20
Každý Čech sní v průměru 2,5 kilogramu jahod ročně a stále roste zájem o jahody vypěstované v České republice. Plochy, na kterých se pěstují jahodníky, se loni rozšířily a ministerstvo zemědělství podporuje pěstitele dotacemi. Stále ale chybí pracovní síla, většina pracovníků je ze zahraničí.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Žena

Praha - Každý Čech sní v průměru 2,5 kilogramu jahod za rok a nejradši máme ty vypěstované v Česku. Odpovídá tomu i nárůst plochy, na které se jahody pěstují. Ta se loni zvětšila o 11,2 procenta na 1878 hektarů půdy. Z toho 700 hektarů využívají profesionální pěstitelé jahod, zbylou většinu jahodových ploch si obhospodařují zahrádkáři pro svou vlastní spotřebu.

Počet jahod, které jahodníky vyprodukují, se ale snížil. V roce 2015 jich vyprodukovaly téměř šest tun na hektar (5,74), loni to bylo necelých pět tun (4,94). Na tiskové konferenci to řekli zástupci ministerstva zemědělství.

"Spotřebitelé dávají stále vice přednost českým jahodám," říká Martin Ludvík, předseda Ovocnářské unie České republiky. V naprosté většině se ale v Česku prodávají jahody z dovozu, import se pohybuje na úrovni 80 procent celkové spotřeby. Nejčastěji se do Česka vozí jahody ze Španělska.

Stát se snaží produkci podpořit dotacemi. Letošní sazba pro zemědělce, kteří je pěstují v režimu šetrném k životnímu prostředí, činí 11 700 korun na hektar. V ekologickém zemědělství je sazba 15 752 korun na hektar, pro zemědělce, kteří začínají s ekozemědělstvím, 18 077 korun na hektar.

"Podpory, které jsme zavedli v loňském roce, využili pěstitelé přibližně na 100 hektarech polí. Dostalo je 18 zemědělců, celková částka přesáhla milion korun. Zdánlivě to není mnoho, ale jahody budou vždy patřit mezi ovoce, jehož pěstování vyžaduje vysokou pracnost," řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Ten za české jahody na tiskové konferenci slovně intervenoval: podle něj jsou mnohem chutnější než ty, které se k nám vozí ještě nezralé přes půlku Evropy. Lidé si mohou koupit jahody přímo u pěstitelů, na webu ministerstva zemědělství si každý může najít nejbližšího pěstitele ve svém okolí a jahody si dojet sám nasbírat nebo koupit.

Pěstitelé jahod se nicméně potýkají s několika problémy. Kromě mrazů, které letos snížily úrodu o 40 procent, řeší například nedostatek pracovní síly. Podle Martina Ludvíka z Ovocnářské unie ČR je až 80 procent pracovníků na jahodových polích ze zahraničí, většinou z Ukrajiny nebo Bulharska.

"Nejvíce nás trápí, že se sem dováží jahody z cizích zemí a jsou deklarovány jako české. Dokážeme si poradit s počasím, ale pokud se polské jahody deklarují jako české, tak je to problém," říká Milan Hanč z jahodárny ve Vraňanech. Ministr zemědělství jej ujistil, že Státní zemědělská a potravinářská inspekce se na tento problém vice zaměří.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy