Za výpadkem roamingu O2 mohl být hackerský útok na ústřednu

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 5. 2017 22:06
Výpadek roamingu zákazníků společnosti O2 mohl způsobit hackerský útok nebo softwarová chyba. Kvůli výpadku se od úterního odpoledne ocitly bez mobilní sítě statisíce klientů O2, kteří jsou v zahraničí. Ve středu po 21:30 firma oznámila, že obnovila většinu roamingového provozu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Economia

Praha - Za rozsáhlým výpadkem roamingu, který postihl české a slovenské zákazníky společnosti O2, by mohl stát hackerský útok na mezinárodní ústřednu firmy CETIN, nebo softwarová chyba. Výpadek se od úterního odpoledne dotkl zhruba 250 000 klientů operátora O2, kteří jsou v zahraničí. Ti nemohli telefonovat a ani se jim nikdo nedovolal. Na tiskové konferenci to řekl člen představenstva firmy CETIN Michal Frankl.

CETIN provozuje mobilní i pevné sítě, které dříve patřily firmě O2. Ta stejně jako CETIN patří do skupiny PPF. Mezinárodní telekomunikační provoz odbavuje CETIN prostřednictvím dvou ústředen v Praze a v Brně, které se vzájemně zálohují. V úterý došlo z dosud nezjištěných příčin k přetížení jedné ústředny, které se pak přeneslo i na druhou ústřednu.

Podle generálního ředitele společnosti CETIN Petra Slováčka jde o vážný výpadek, který ve své kariéře nezažil. "Systém pro mezinárodní volání jsme nasadili před několika měsíci a fungoval bez problémů. S americkým dodavatelem pracujeme nepřetržitě na odstranění problému," uvedl Slováček. Podle Frankla bude firma problémy zákazníků O2 kompenzovat.

"Pracujeme na alternativním technickém řešení, které umožní problém zcela odstranit," uvedla mluvčí O2 Lucie Pecháčková.  "V současné chvíli je většina roamingového provozu opět funkční, nadále sledujeme stabilitu," sdělila ve středu krátce po 21:30.

Odborníci uživatelům při nefunkčním roamingu doporučují pořídit si předplacenou SIM kartu místního operátora. Řešením by mohla být i univerzální předplacená karta ChatSIM. Za celoroční poplatek je její majitel stále online ve 150 zemích na chatovacích službách jako Facebook Messenger, WhatsApp a dalších.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy