Za privatizaci OKD nepadnou žádné tresty. Soud osvobodil znalce i úředníky

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 5. 2018 15:30
Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem. Verdikt padl po dvou a půl letech od začátku hlavního líčení, zatím není pravomocný.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 dnes zprostil viny znalce Rudolfa Douchu, který vypracoval posudek ceny státního podílu v těžební společnosti OKD, jenž vedl k údajně nevýhodnému prodeji firmy. Osvobodil i oba bývalé místopředsedy Fondu národního majetku (FNM) Pavla Kutu a Jana Škurka, kteří měli privatizaci na starosti.

Podle soudu nebylo prokázáno, že je skutek trestným činem. Stát žádal po třech obžalovaných jako náhradu téměř šest miliard korun, soudkyně ho ale s nárokem odkázala na civilní řízení.

Verdikt, který padl po dvou a půl letech od začátku hlavního líčení, není pravomocný. Státní zástupce Tomáš Černý se proti němu na místě odvolal.

Podle soudkyně Ivy Fialové obsahovalo přípravné řízení i sama obžaloba nedostatky, které musel řešit až soud. "Přípravné řízení bylo provedeno velice ledabyle a soud byl nucen nahrazovat činnost orgánů přípravného řízení," konstatovala soudkyně. Upozornila také na to, že obžaloba byla podána až po deseti letech od prodeje společnosti, tedy v roce 2014.

Černý s kritikou soudu nesouhlasí, odůvodnění soudkyně, proč trojici zprostila, považuje žalobce za "velmi neobjektivní". Upozornil na to, že trestní oznámení bylo podáno v roce 2011, obžalobu tedy podal po třech letech od doby, kdy začala policie věc prověřovat.

Znalec Doucha podle obžaloby vypracoval hrubě zkreslený posudek, kterým výrazně ovlivnil ocenění firmy směrem dolů, jelikož do něj nezahrnul dceřiné firmy, různé další majetky a hrubě podhodnotil cenu 40 000 bytů, které OKD vlastnila. Kuta se Škurkem vypracování posudku zadali.

Žalobci Douchu viní z křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku, za což mu hrozí až deset let vězení. Zbývajícím dvěma mužům hrozí až osm let vězení za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Státní zástupce pro ně na konci dubna navrhoval podmíněné tresty a zaplacení způsobené škody.

Podle soudkyně postupoval Doucha podle svého odborného přesvědčení a chyb, které jsou retrospektivně patrné, se nedopustil úmyslně. Cena, za kterou byl nakonec podíl prodán, navíc nebyla stanovena na základě Douchova posudku, ale šlo o politické rozhodnutí zohledňující řadu dalších aspektů prodeje a jeho důsledků, upozornila také soudkyně.

Prodej akcií OKD schválila v září 2004 vláda Stanislava Grosse (ČSSD). Státní podíl získala za 4,1 miliardy korun skupina Karbon Invest. Podle státního zástupce však byla tehdejší cena státního podílu nejméně 9,8 miliardy, státu tak vznikla při prodeji škoda přes 5,7 miliardy korun. Výši škody označila soudkyně za diskutabilní, je podle ní otázka, zda by za vyšší cenu podíl koupil někdo jiný.

S tím dnes nesouhlasil předseda sdružení BytyOKD Roman Macháček, který k soudu přišel. Z trestního oznámení, které sdružení podalo na policii, kauza kolem privatizace OKD vznikla.

"Není pravda, že nebyl zájem o odkup za vyšší cenu. Okamžitě na podzim se objevili zájemci o koupi, kteří nabízeli částku devět miliard korun za státní podíl. Argumentace paní soudkyně byla v mnoha ohledech docela strašlivá," řekl novinářům Macháček.

Ministrem financí byl v inkriminované době pozdější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), který bývá kvůli prodeji OKD terčem kritiky. V trestní věci vystupoval jako svědek. Výtky odmítá, vláda podle něj společnost prodala za nejvyšší nabízenou cenu. Privatizací se nyní zabývá i sněmovní vyšetřovací komise.

Podnikatelé Viktor Koláček a Petr Otava, kterým patřil Karbon Invest, prodali OKD po dvou měsících od nabytí státního podílu investiční skupině RPG Industries vedené Zdeňkem Bakalou. Tehdejší prodejní cena firmy se podle různých zdrojů pohybovala od devíti do 12 miliard korun.

Poznámka: Zdeněk Bakala je majitelem společnosti Economia, která vydává i on-line deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Europarlament je připraven brexitovou dohodu schválit včas, ale až po Britech

Evropský parlament je připraven hlasovat o brexitové dohodě do konce října, aby nebyl nutný další odklad odchodu Británie z Evropské unie. Řekl to po dnešním jednání s prezidenty a premiéry unijních států předseda EP David Sassoli. Nejdříve však podle něj musí dohodu podpořit lídři EU a schválit britský parlament.

Zdroj: ČTK
Další zprávy