Za odstřel budov OP Prostějov dostal střelmistr pokutu

ČTK ČTK
26. 1. 2015 15:13
Při odstřelu šesti výrobních budov loni v červnu byli lehce zraněni dva lidé. Úlomky zdiva odlétly za hranici bezpečnostního okruhu.
Video, které zachycuje, jak nebezpečný odstřel byl i za hranicí nebezpečné zóny. | Video: YouTube

Prostějov - Kvůli odstřelu šesti výrobních budov Oděvního podniku Prostějov, při kterém byli loni v červnu lehce zraněni dva lidé, dostal střelmistr Zdeněk Šobíšek pokutu několik desítek tisíc korun. Střelmistrovi hrozila pokuta až 50 000 korun a uložená sankce je při její horní hranici, řekl mluvčí Státní báňské správy Bohuslav Machek. Šobíšek už pokutu zaplatil.

Střelmistr Šobíšek podle Machka při odstřelu šesti budov OP použil větší množství náloží, než bylo báňským úřadem v dokumentaci povoleno. Úlomky zdiva kvůli tomu doletěly i za hranici bezpečnostního okruhu.

Báňský úřad správní řízení kvůli odstřelu budov OP zahájil loni na začátku srpna a vyslechl čtyři poškozené. Poté si pozval střelmistra. Šobíšek na konci července řekl, že při odstřelu budov OP nebyly porušeny bezpečnostní předpisy. Na internetu se ale objevilo video, kde úlomek zdiva těsně minul skupinu diváků. Šobíšek video zpochybnil a poté přestal s médii komunikovat.

Odstřel bývalých výrobních hal OP sledovaly 28. června přímo na místě stovky lidí. V okolí budov byla páskou vyznačena bezpečnostní zóna, do které lidé nesměli. Kvůli odstřelu byly uzavřeny okolní ulice, na pořádek dohlíželi policisté a hasiči.

K odstřelu šesti budov OP bylo použito 2404 neelektrických a 856 elektrických náloží, dohromady 1193 kilogramů dynamitu. Budovy padly k zemi ve chvilce. Výrobní haly zkrachovalého OP Prostějov se rozhodl zbourat nový majitel areálu, společnost Astria Group. Na části pozemků plánuje stavbu velké výstavní haly, část parcel zřejmě nabídne investorům či městu, které by je mohlo využít jako průmyslovou zónu.

Zkrachovalá společnost OP Prostějov bývala největší českou textilkou a v dobách, kdy firma provozovala i své pobočné závody, pro ni pracovalo až 10 000 lidí.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy