OKD obrátila. Propouštět bude i letos, odejdou stovky lidí

ČTK Kateřina Vokurková ČTK, Kateřina Vokurková
Aktualizováno 30. 1. 2015 13:47
Na konci roku mluvčí firmy říkal, že další propouštění se nechystá. Nyní ale firma rozhodla o omezení těžby.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Karel Toman

Karviná - Z těžební společnosti OKD letos odejdou stovky zaměstnanců, konkrétní počet zatím firma neoznámila. Snižování stavu souvisí s klesající produkcí uhlí. ČTK to dnes řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. Podnik má zhruba 11 tisíc vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy.

Ještě na konci roku 2014 přitom Síbrt ČTK řekl, že další propouštění firma nechystá, když ke konci loňského roku mělo firmu opustit 300 zaměstnanců. "Podmínky na černouhelném trhu jsou bohužel čím dál tím náročnější. V souvislosti s poklesem cen koksovatelného uhlí jsme museli nakonec přehodnotit objem těžby pro letošní rok. S tím tedy souvisí i propouštění," vysvětlil online deníku Aktuálně.cz změnu postoje Síbrt.

OKD plánuje letos vytěžit zhruba 7,8 milionu tun uhlí, tedy téměř o milion tun méně než loni. "S ohledem na platnou kolektivní smlouvu mají zaměstnanci nárok na nadstandardní odstupné ve výši šesti měsíčních platů,“ doplnil Síbrt.

Moravskoslezský kraj, kde OKD těží uhlí, patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci ledna tam bylo bez práce téměř 84 tisíc lidí a podíl nezaměstnaných činil 9,8 procenta.

Kolik lidí konkrétně OKD letos propustí, Síbrt zatím neprozradil. "Tento údaj jsme již poslali na příslušný pracovní úřad. Ten musí o plánovaných propuštěných informovat jako první," řekl. "Doposud jsme žádné oznámení o propouštění v OKD neobdrželi," sdělila online deníku Aktuálně.cz vedoucí oddělení kanceláře Pracovního úřadu v Karviné Kateřina Burdková.

Plán OKD: Sociálně odpovědné propouštění

OKD se podle Síbrta musí vyrovnávat s "mimořádně náročnými podmínkami na černouhelném trhu", kde v uplynulých třech letech klesly ceny koksovatelného uhlí na méně než polovinu a nelze očekávat, že by v nejbližším období výrazně rostly.

Propouštění podle něj prochází celou společností. "Společnost OKD se snaží k optimalizaci počtu zaměstnanců přistupovat sociálně odpovědně. Na odchodu se chce dohodnout především s lidmi v důchodovém nebo předdůchodovém věku, případně s těmi, kteří jsou sociálně zajištěni," řekl mluvčí.

Přirozenou cestou, tedy například do důchodu, jiného zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů, odchází z těžební firmy každoročně okolo 500 lidí. "Po dohodě s odborovými organizacemi firma zároveň detailně analyzuje počet zaměstnanců dodavatelských organizací, jejichž počet se v letošním roce sníží řádově o stovky," řekl Síbrt.

"Když na trh práce přijde najednou několik stovek lidí, je to vždycky problém. My jsme ale na nárůst počtu nezaměstnaných připraveni, máme nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, rekvalifikace, společensky účelná pracovní místa," řekla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech. OKD je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.

Poznámka: Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy