OKD obrátila. Propouštět bude i letos, odejdou stovky lidí

ČTK Kateřina Vokurková ČTK, Kateřina Vokurková
Aktualizováno 30. 1. 2015 13:47
Na konci roku mluvčí firmy říkal, že další propouštění se nechystá. Nyní ale firma rozhodla o omezení těžby.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Karel Toman

Karviná - Z těžební společnosti OKD letos odejdou stovky zaměstnanců, konkrétní počet zatím firma neoznámila. Snižování stavu souvisí s klesající produkcí uhlí. ČTK to dnes řekl mluvčí OKD Marek Síbrt. Podnik má zhruba 11 tisíc vlastních zaměstnanců, dalších 3000 lidí zaměstnávají dodavatelské firmy.

Ještě na konci roku 2014 přitom Síbrt ČTK řekl, že další propouštění firma nechystá, když ke konci loňského roku mělo firmu opustit 300 zaměstnanců. "Podmínky na černouhelném trhu jsou bohužel čím dál tím náročnější. V souvislosti s poklesem cen koksovatelného uhlí jsme museli nakonec přehodnotit objem těžby pro letošní rok. S tím tedy souvisí i propouštění," vysvětlil online deníku Aktuálně.cz změnu postoje Síbrt.

OKD plánuje letos vytěžit zhruba 7,8 milionu tun uhlí, tedy téměř o milion tun méně než loni. "S ohledem na platnou kolektivní smlouvu mají zaměstnanci nárok na nadstandardní odstupné ve výši šesti měsíčních platů,“ doplnil Síbrt.

Moravskoslezský kraj, kde OKD těží uhlí, patří k regionům s nejvyšší nezaměstnaností v zemi. Na konci ledna tam bylo bez práce téměř 84 tisíc lidí a podíl nezaměstnaných činil 9,8 procenta.

Kolik lidí konkrétně OKD letos propustí, Síbrt zatím neprozradil. "Tento údaj jsme již poslali na příslušný pracovní úřad. Ten musí o plánovaných propuštěných informovat jako první," řekl. "Doposud jsme žádné oznámení o propouštění v OKD neobdrželi," sdělila online deníku Aktuálně.cz vedoucí oddělení kanceláře Pracovního úřadu v Karviné Kateřina Burdková.

Plán OKD: Sociálně odpovědné propouštění

OKD se podle Síbrta musí vyrovnávat s "mimořádně náročnými podmínkami na černouhelném trhu", kde v uplynulých třech letech klesly ceny koksovatelného uhlí na méně než polovinu a nelze očekávat, že by v nejbližším období výrazně rostly.

Propouštění podle něj prochází celou společností. "Společnost OKD se snaží k optimalizaci počtu zaměstnanců přistupovat sociálně odpovědně. Na odchodu se chce dohodnout především s lidmi v důchodovém nebo předdůchodovém věku, případně s těmi, kteří jsou sociálně zajištěni," řekl mluvčí.

Přirozenou cestou, tedy například do důchodu, jiného zaměstnání nebo ze zdravotních důvodů, odchází z těžební firmy každoročně okolo 500 lidí. "Po dohodě s odborovými organizacemi firma zároveň detailně analyzuje počet zaměstnanců dodavatelských organizací, jejichž počet se v letošním roce sníží řádově o stovky," řekl Síbrt.

"Když na trh práce přijde najednou několik stovek lidí, je to vždycky problém. My jsme ale na nárůst počtu nezaměstnaných připraveni, máme nástroje aktivní politiky zaměstnanosti, rekvalifikace, společensky účelná pracovní místa," řekla ředitelka Úřadu práce v Ostravě Yvona Jungová.

Společnost OKD je jediným producentem černého uhlí v České republice. Těží jej ve čtyřech hlubinných dolech. OKD je dceřinou firmou společnosti New World Resources (NWR), která po nedávném dokončení finanční restrukturalizace patří z 50,5 procenta skupině CERCL Mining. V této skupině, která se dříve jmenovala BXR Mining, má poloviční podíl podnikatel Zdeněk Bakala. Ve firmě NWR drží zbylé podíly institucionální investoři a drobní akcionáři.

Poznámka: Zdeněk Bakala vlastní i společnost Economia, která vydává online deník Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V Barmě pokračují demonstrace proti vojenské juntě

Desítky tisíc lidí vyšly v neděli do ulic barmských měst znovu protestovat proti vojenské juntě, která před víc než měsícem převzala moc v zemi. Demonstrace se podle agentury Reuters konají, přestože bezpečnostní síly v noci na dnešek provedly v největším barmském městě Rangúnu razie proti organizátorům protestů a opozičním aktivistům.

Podle záběrů zveřejněných na facebooku policie zasáhla slzným plynem a zábleskovými granáty proti účastníkům protestu ve městě Lašio v Šanském státě na severu země. V historickém městě Pugam, ležícím v centrální oblasti Barmy, se policie snažila střelbou rozehnat tamní demonstraci, není ale jasné, zda použila ostré náboje nebo gumové projektily.

Zatím nejsou zprávy, že by při nedělních demonstracích byli mrtví či zranění. Protesty v dalších městech jsou dosud podle informací Reuters poklidné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy