Vyberte nový název banky, vyzývá klienty GE. Ve hře jsou Bohemica i Felicie

Milan Mikulka Milan Mikulka
24. 11. 2015 11:38
GE Money Bank nechává své klienty hlasovat o novém názvu. Na výběr dává Bohemica Bank, Felicia Bank, Xpera Bank, Opera Bank nebo úplně jinou možnost. GE Money má už mimo jiné zaregistrované ochranné známky Spectra Bank, AVA Bank, ARC Bank nebo ICCO Bank. Konglomerát General Electric letos oznámil, že se hodlá zaměřit na průmysl a výrazně omezit ostatní obory včetně bankovnictví. Součástí této strategie je i rozhodnutí prodat do dvou let českou pobočku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - GE Money Bank, která má v Česku milion klientů, se v následujících měsících patrně přejmenuje. V létě si u Úřadu průmyslového vlastnictví zaregistrovala ochranné známky Spectra Bank, AVA Bank, ARC Bank nebo ICCO Bank. 

Nyní nechává klienty v internetovém bankovnictví hlasovat, který název by zvolili - na výběr jim dává Bohemica Bank, Felicia Bank, Xpera Bank, Opera Bank nebo jiný (vlastní) název. Tento měsíc si navíc banka zaregistrovala další názvy - CZ Money Bank, Lípa Bank nebo Bene+ Bank (takto se jmenuje její věrnostní program při platbách kartou).

Změna názvu i loga je přitom jistá. Konglomerát General Electric, který ve světě zaměstnává přes 300 tisíc lidí, totiž letos v dubnu oznámil, že se hodlá zaměřit na průmysl a výrazně omezit ostatní obory včetně bankovnictví. Součástí této strategie je i rozhodnutí prodat do dvou let českou pobočku. 

V září v souvislosti s přípravou prodeje poslala GE Money po šesti letech část zisku své mateřské společnosti General Electric - konkrétně 19,7 miliardy korun z 36 miliard nahromaděného zisku. To je vůbec největší dividenda v historii českých bank.

Pokud by GE sehnala kupce z bankovní branže, pak by s velkou pravděpodobností měnila název až podle jména nového majitele. Přejmenovat se například rok před prodejem by nedávalo smysl. Jak ale Hospodářské noviny zjistily v srpnu, kromě hledání přímého kupce banka intenzivně pracuje také na možnosti odprodeje přes burzu. Jasným favoritem, kam by akcie mohly být uvedeny, je Praha.

Vstup na burzu je dosud spíše záložní variantou, hledání kupce se však protahuje, proto je stále pravděpodobnější. Česká GE je příliš velká na to, aby ji za desítky miliard mohli koupit menší hráči, velkým by zas převzetí mohl znemožnit antimonopolní úřad. Podle spekulací z trhu shání Američané pro svou českou banku nového majitele z řad strategických investorů. Evropské banky ale kvůli ztrátám z krize a následné tvrdší regulaci nyní nemají na nákup dost kapitálu. Dalšími kandidáty jsou fondy soukromého kapitálu.

General Electric cestu prodeje skrze burzu úspěšně zvolila ve Švýcarsku. Tam před dvěma lety nejprve prodala 60 procent akcií banky, která se vstupem na burzu přejmenovala na Cembra Money Bank - podle švýcarské borovice. Letos v květnu prodala GE zbylou zhruba třetinu akcií. Za celý prodej získala odhadem v přepočtu přes 35 miliard korun.

Právě zkušenost s úspěšným prodejem na švýcarské burze posiluje pravděpodobnost shodného postupu i v Česku. Pokud by General Electric zvolil prodej české banky skrze burzu, pak by ji musel před úpisem přejmenovat. A tady přicházejí na řadu již zmíněné názvy. Patrná je například podobnost názvu Lípa se švýcarskou borovicí Cembra.

--------------------------------------------

Tip: Vyberte si lepší účet v bance a ušetřete! Vyzkoušejte online porovnání.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Studená fronta přinesla do Česka intenzivní sněžení, objevily se i zimní bouřky

Českem přechází studená fronta, kterou dopoledne provázelo místy intenzivní sněžení a prudký vítr. Ojediněle se objevily i zimní bouřky, informovali dnes na facebooku pracovníci Českého hydrometeorologického ústavu. Už dříve varovali, že sněžení v kombinaci se silným větrem může hlavně v místech nad 500 metrů nad mořem vytvářet nebezpečné sněhové jazyky, na horách závěje, a to až do pátečního večera.

"V souladu s předpovědí přechází naše území podružná studená fronta v podobě výrazného pásu intenzivního sněžení, kdy se na této linii ojediněle vyskytují zimní bouřky," uvedli meteorologové a přidali několik fotografií z webových kamer. Další snímky zachycující dopolední sněhovou vánici lidé sdíleli na sociálních sítích.

Bouřky v zimě jsou spíše vzácné a obvykle méně plošné než ty letní, každou zimu jich bývá několik. "Nečekejte ale klasické letní blýskavice - zimní bouřky jsou o mnoho decentnější," upozornili meteorologové.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

V Česku ubylo lidí v příjmové chudobě, předloni jich bylo meziročně asi o 100 tisíc méně

Domácnosti si předloni v prvním roce epidemie příjmově polepšily, a to hlavně díky penězům od státu. V roce 2020 nejrychleji rostl příjem seniorům, zjistil Český statistický úřad (ČSÚ). Lidí v příjmové chudobě předloni ubylo. Bylo jich asi 900 tisíc, meziročně tedy o 100 tisíc méně. Míra příjmové chudoby klesla z 9,5 na 8,6 procenta, uvedl ČSÚ.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Z osobností světové politiky důvěřují Češi nejvíce slovenské prezidentce Čaputové, naopak nejvyšší nedůvěru má ruský prezident Putin, uvedl výzkum

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Česká filharmonie kvůli nakaženým hráčům ruší koncerty s Shekuem Kannehem-Masonem

Kvůli koronaviru ruší Česká filharmonie tři koncerty plánované na 20. až 22. ledna v pražském Rudolfinu. Britský violoncellista Sheku Kanneh-Mason měl pod taktovkou Jakuba Hrůši zahrát Koncert pro violoncello a orchestr e moll Edwarda Elgara. Peníze za vstupné orchestr vrátí v plné výši. "Držitelé vstupenek budou kontaktováni zákaznickým servisem, popřípadě se na něj mohou sami obrátit," říká mluvčí orchestru Luděk Březina.

Na začátku týdne se u filharmonika, který se připravoval na pondělní koncert Komorního orchestru České filharmonie, objevilo potvrzení nemoci covid-19. To si vynutilo změnu programu. Ve středu přibyl další případ a orchestr se z preventivních důvodů rozhodl vystoupení zrušit. Ve středu přibylo v Česku 25 989 nově potvrzených případů koronaviru, zhruba o 2500 méně než v úterý, kdy byl nárůst rekordní za celou dobu epidemie.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Inflace v eurozóně stoupla na rekordních pět procent

Míra inflace v eurozóně v prosinci vystoupila na rekordních pět procent, zatímco v celé Evropské unii se dostala na 5,3 procenta. Ve čtvrtek to oznámil evropský statistický úřad Eurostat. V Česku vzrostly ceny ještě více, inflace činila 5,4 procenta. Nejvíce k růstu cen opět přispěly energie, dražší ale byly například i služby.

O rok dříve, tedy v prosinci 2020, byla eurozóna ještě v deflaci minus 0,3 procenta. Míra inflace v Evropské unii před rokem činila 0,3 procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy