Bankomaty ČSOB dohánějí konkurenci. Sami si zvolíte kombinaci vydaných peněz

Ekonomika Ekonomika
10. 11. 2015 7:28
Možnost vybrat si konkrétní kombinaci bankovek nabídne také síť více než 1000 bankomatů ze skupiny ČSOB. Většina má novinku umět ještě do konce letošního roku. Bankomaty poskytnou maximálně tři různé možnosti výběru, stejně jako u konkurenční České spořitelny. Některé další banky dávají klientům zcela volnou ruku. Již v roce 2011 s touto službou jako první přišla Air Bank.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha – Bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny dostanou novou funkci. Lidem při výběru peněz umožní zvolit si kombinaci bankovek, z nichž se má skládat vybíraná hotovost.

Jako první nabídla tuto službu už na konci roku 2011 Air Bank. Pak následovaly bankomaty UniCredit Bank, České spořitelny a Raiffeisenbank.

ČSOB slibuje, že novinku rychle zavede na většině svých bankomatů. "Viděli jsme velký zájem ze strany klientů. Naše síť čítá více než 1000 bankomatů a většina z nich by do konce roku měla volbu hodnoty bankovek umožnit," říká Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB a Poštovní spořitelny.

Úplnou volnost při výběru ale lidé nedostanou. Bankomaty jim nabídnou maximálně tři různé možnosti výběru. Stejně to funguje také v síti 1567 bankomatů České spořitelny.

Nejčastěji 200 korun

Další banky, které tuto funkci ve svých bankomatech nabízejí, dávají při výběru lidem úplnou volnost. "Lidé si mohou požadovanou částku navolit libovolně z bankovek v hodnotě 200, 500, 1000 a 2000 korun," říká Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank, která zatím provozuje 67 bankomatů.

Raiffeisenbank, která má v Česku 142 bankomatů, umožňuje vybírat z bankovek o hodnotě 200 a 1000 korun. Na některých přístrojích jsou k dispozici ještě bankovky s hodnotou 2000 korun.

U UniCredit Bank lze kombinaci peněz volit na všech 226 bankomatech. Lidé si sami vybírají z bankovek v hodnotě 200, 500, 1000 a 2000 korun.

"Nejčastěji vybíranou bankovkou zůstává 200 korun. Její preference vyplývá z toho, že lidé si vybírají hotovost spíše na menší nákupy, kdežto větší výdaje hradí bezhotovostně," upřesňuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Další banky volbu nechystají

Další banky s rozsáhlou bankomatovou sítí – Komerční banka a GE Money Bank – tuto službu nenabízí a ani s ní v nejbližší době nepočítají.

"Výběr skladby vydávané hotovosti na našich bankomatech je automatický, zatím není možné vybrat konkrétní skladbu bankovek," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky. Logika výběru je nastavena tak, aby bankomaty v případě požadavku na výběr hotovosti nižší než 5000 korun vyplácely přednostně bankovky nižších nominálních hodnot, především tisícikoruny, vysvětluje Zúbek.

"Tuto službu vážně zvažujeme, ale v nejbližší době ji zavádět nebudeme," odpovídá mluvčí GE Money Bank Lucie Policarová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy