Bankomaty ČSOB dohánějí konkurenci. Sami si zvolíte kombinaci vydaných peněz

Ekonomika Ekonomika
10. 11. 2015 7:28
Možnost vybrat si konkrétní kombinaci bankovek nabídne také síť více než 1000 bankomatů ze skupiny ČSOB. Většina má novinku umět ještě do konce letošního roku. Bankomaty poskytnou maximálně tři různé možnosti výběru, stejně jako u konkurenční České spořitelny. Některé další banky dávají klientům zcela volnou ruku. Již v roce 2011 s touto službou jako první přišla Air Bank.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha – Bankomaty ČSOB a Poštovní spořitelny dostanou novou funkci. Lidem při výběru peněz umožní zvolit si kombinaci bankovek, z nichž se má skládat vybíraná hotovost.

Jako první nabídla tuto službu už na konci roku 2011 Air Bank. Pak následovaly bankomaty UniCredit Bank, České spořitelny a Raiffeisenbank.

ČSOB slibuje, že novinku rychle zavede na většině svých bankomatů. "Viděli jsme velký zájem ze strany klientů. Naše síť čítá více než 1000 bankomatů a většina z nich by do konce roku měla volbu hodnoty bankovek umožnit," říká Jana Opršalová, výkonná manažerka segmentu Platební komfort ČSOB a Poštovní spořitelny.

Úplnou volnost při výběru ale lidé nedostanou. Bankomaty jim nabídnou maximálně tři různé možnosti výběru. Stejně to funguje také v síti 1567 bankomatů České spořitelny.

Nejčastěji 200 korun

Další banky, které tuto funkci ve svých bankomatech nabízejí, dávají při výběru lidem úplnou volnost. "Lidé si mohou požadovanou částku navolit libovolně z bankovek v hodnotě 200, 500, 1000 a 2000 korun," říká Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank, která zatím provozuje 67 bankomatů.

Raiffeisenbank, která má v Česku 142 bankomatů, umožňuje vybírat z bankovek o hodnotě 200 a 1000 korun. Na některých přístrojích jsou k dispozici ještě bankovky s hodnotou 2000 korun.

U UniCredit Bank lze kombinaci peněz volit na všech 226 bankomatech. Lidé si sami vybírají z bankovek v hodnotě 200, 500, 1000 a 2000 korun.

"Nejčastěji vybíranou bankovkou zůstává 200 korun. Její preference vyplývá z toho, že lidé si vybírají hotovost spíše na menší nákupy, kdežto větší výdaje hradí bezhotovostně," upřesňuje mluvčí UniCredit Bank Petr Plocek.

Další banky volbu nechystají

Další banky s rozsáhlou bankomatovou sítí – Komerční banka a GE Money Bank – tuto službu nenabízí a ani s ní v nejbližší době nepočítají.

"Výběr skladby vydávané hotovosti na našich bankomatech je automatický, zatím není možné vybrat konkrétní skladbu bankovek," říká Pavel Zúbek, mluvčí Komerční banky. Logika výběru je nastavena tak, aby bankomaty v případě požadavku na výběr hotovosti nižší než 5000 korun vyplácely přednostně bankovky nižších nominálních hodnot, především tisícikoruny, vysvětluje Zúbek.

"Tuto službu vážně zvažujeme, ale v nejbližší době ji zavádět nebudeme," odpovídá mluvčí GE Money Bank Lucie Policarová.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy