Vlna bankrotů amerických měst nekončí. Vede Kalifornie

ČTK ČTK
19. 8. 2012 19:00
V Kalifornii musela požádat o bankrotovou ochranu už tři velká města
Foto: Reuters

Sacramento - Bankroty kalifornských měst budou pravděpodobně pokračovat. Předpovídá to ve své zprávě ratingová agentura Moody's Investors Service.

V Kalifornii již letos byla nucena požádat o bankrotovou ochranu před věřiteli tři velká města.

Moody's nyní chystá zhoršování ratingů kalifornských měst kvůli stoupajícím finančním tlakům.

Některá města podle agentury uvažují o bankrotu jako o nové strategii, jak se vypořádat s rozpočtovými schodky a zbavit se závazků vůči věřitelům.

S finančními potížemi se podle Moody's potýkají města i v jiných částech Spojených států. Za nejzávažnější však agentura považuje situaci v Kalifornii.

Zpráva vyvolává obavy z poklesu důvěry investorů v trh s městskými dluhopisy, což by mohlo městům zkomplikovat přístup k půjčkám na potřebné projekty.

Koncem června oficiálně požádalo soud o ochranu před věřiteli kalifornské město Stockton, které má téměř 300 tisíc obyvatel. Stalo se tak největším městem ve Spojených státech, které vyhlásilo bankrot.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Obránce Jeřábek skončil v Teplicích a posílil Jablonec

Fotbalový obránce Michal Jeřábek bude hrát za Jablonec, se kterým podepsal smlouvu do konce června 2022. Šestadvacetiletý stoper naposledy působil v Teplicích, kde byl po podzimu přeřazen do B-týmu.

"Příchod do Jablonce je pro mě velký krok vpřed. V tak velkém klubu jsem ještě nepůsobil. Je to klub, co má ty nejvyšší ambice a každoročně útočí na evropské poháry. V posledních letech se to Jablonci úspěšně daří," řekl Jeřábek pro web třetího celku tabulky.

Odchovanec pražské Dukly přišel do Teplic v lednu 2016 a v severočeském mužstvu dlouho patřil k oporám. Na podzim ho přibrzdilo zranění kolena a zasáhl jen do 10 utkání nejvyšší soutěže. Jeřábek pak se "Skláři" odmítl prodloužit smlouvu, která by mu skončila po sezoně, a byl přeřazen do třetiligové rezervy. Proti tomu se zadák se 127 ligovými zápasy a pěti góly ohradil na sociálních sítích.

před 3 minutami

Zpěvačka Adele v září vydá první album po pěti letech

Jedenatřicetiletá britská popová zpěvačka Adele v září vydá čtvrté studiové album. Napsal to britský deník The Sun, podle nějž Adele desku oznámila v londýnské restauraci The Mason's Arms při oslavě kamarádčiny svatby. "Očekávejte mé album v září," vzkázala svatebčanům. Adele, která se zhruba před rokem rozešla s manželem, s nímž má syna, na svatbě zazpívala dvě písně. Veřejně tak učinila poprvé od dvou vyprodaných večerů ve Wembley v červnu 2017. Naposledy zpěvačka roku 2015 vydala desku nazvanou 25. Její nejúspěšnější nahrávky jménem 21 se prodalo přes 25 milionů kopií.

Zdroj: The Sun/ČTK
Další zprávy