Vítkovice Heavy Machinery obnovily chod ocelárny a ruší omezení

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2018 14:37
Kvůli nedostatku provozního kapitálu byla od poloviny ledna část z tisíce zaměstnanců doma s osmdesáti procenty náhrady mzdy. Obnovení výroby souvisí s pokračující reorganizací podniku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Ostrava - Společnost Vítkovice Heavy Machinery (VHM) ze strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka dnes obnovila chod ocelárny, zrušila omezení výroby a vrací se ke standardnímu pracovnímu rytmu.

Kvůli nedostatku provozního kapitálu byla od poloviny ledna část zaměstnanců doma s 80 procenty náhrady mzdy. Obnovení výroby souvisí s pokračující reorganizací podniku, jehož řízení postupně přebírá nový majitel, společnost SPV VTK Jaroslava Strnada. Dnes to řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

"Rozjezd ocelárny je naprosto klíčový moment pro obnovení důvěry trhu, zejména německého, na který směřuje podstatná část produkce," uvedl obchodní ředitel VHM Jiří Brož.

Firma má podle něj rozjednanou řadu zakázek v různých oborech, například obnovitelné zdroje, metalurgie, lodní díly.

"V horizontu dvou třech měsíců se zásadně zlepší zakázková nabranost, která dneska, řekněme, je zhruba na dva dva a půl měsíce. Jsou to zákazníci, kteří s námi byli ochotni posunovat neustále termíny dál. Teď to tady rychle splníme a během dvou třech měsíců se to zakázkově doplní," řekl Brož.

Získat zpět důvěru zákazníků podle něj nebude jednoduché. "Nicméně jsem přesvědčený, že v horizontu pěti šesti měsíců, minimálně do konce roku, získáme hlavní zákaznické portfolio zpátky, tak ať rok 2019 je nastartovaný na plný výkon a dosáhne se plánovaných ukazatelů," řekl Brož.

Kijonková uvedla, že rozjezd všech provozů zahájila firma postupně, jakmile se jí podařilo najít strategického investora. Takzvané studené procesy, tedy obrábění a montáže, se rozběhly už 20. března.

"Klíčový je ale start ocelárny, tedy výroby tekuté oceli v přímé návaznosti na slévárnu a kovárnu a všechny další výroby," uvedl ředitel VHM Vlastimil Molek. Doplnil, že restart nastal přesně v termínu, který společnost zákazníkům předem avizovala.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Vedoucí ocelárny Aleš Opler řekl, že opětovný rozjezd provozu byl složitý, zvláště vzhledem k tomu, že ocelárna stála přes zimní měsíce, kdy v únoru uhodily velké mrazy.

"Jelikož je tu spousta chladicích vodních okruhů, tak na spoustě míst bylo popraskané potrubí a to všechno jsme museli během tří týdnů spravit. Jak pomocí ostatních nákladových středisek, tak i externích firem, i firmy od nového majitele, pana Strnada, nám pomohly a poslaly svářeče, abychom rozjetí ocelárny stihli co nejdříve," řekl Opler.

Ocelárna bude mít ještě krátkou odstávku kvůli dokončení oprav, které se nestihly. "Pak pevně věřím, že budeme mít dostatek zakázek a budeme už pokračovat plynule ve výrobě," řekl Opler.

Podnik má asi 900 zaměstnanců. V problémových měsících část lidí z firmy odešla. Vedení se teď hlavně zkušené pracovníky a lidi z technických pozic snaží přesvědčit, aby se vrátili. "Některé lidi už se nám podařilo přesvědčit, aby nastoupili třeba od 1. 6. zpátky do firmy," řekl Molek.

Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Vítkovice Heavy Machinery

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Vyvážejí do zemí EU, ale také do Ruska, Kanady, Brazílie nebo Indie. V březnu na sebe firma podala insolvenční návrh a zároveň oznámila, že do ní vstupuje nový investor.

Společnost uvedla, že do neuspokojivé ekonomické situace se dostala v důsledku dlouhodobé krize na trhu v oboru strojírenství. Podle insolvenčního návrhu dluží VHM téměř tři miliardy korun a mají více než 300 věřitelů. Soud podniku povolil reorganizaci.

Ve skupině Vítkovice Machinery Group je přes 20 firem, celkem mají asi 3 000 zaměstnanců. Předloni se čtyři firmy ze skupiny dostaly do finančních potíží: Vítkovice Power Engineering později skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.

Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding, několik firem skupina prodala

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Dolní komora ruského parlamentu ve středu ratifikovala prodloužení smlouvy s USA o kontrole jaderných zbraní z roku 2010, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem. Informují o tom světové agentury. Poslanci prodloužení dohody o pět let schválili jednohlasně den poté, co si telefonovali prezidenti Ruska a Spojených států a země si vyměnily příslušné diplomatické nóty.

Odpovídající návrh zákona poslal do Státní dumy prezident Vladimir Putin v úterý večer, napsala agentura Interfax. Podle náměstka ministra zahraničí Sergeje Rjabkova bude smlouva prodloužena o pět let bez jakýchkoli předběžných podmínek. Spojené státy a Rusko se na prodloužení úmluvy dohodly jen několik dní před vypršením její platnosti.

Podle agentury AP se Washington s Moskvou dohodl, že všechny nezbytné formální procedury země dokončí během několika dní. Smlouvu musí ratifikovat ruští zákonodárci. Po Státní dumě, tedy dolní komoře ruského parlamentu, ji musí schválit horní komora, Rada federace, což se očekává ještě dnes. Schválení amerického Kongresu není zapotřebí, dodala AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy