Velký den na pražské burze. O akcie Monety je zájem, jsou levnější než u jiných bank v regionu

Olga Skalková Olga Skalková, Petr Štěpán, mil
Aktualizováno 6. 5. 2016 13:42
Bývalá GE Money Bank se začala obchodovat na pražské burze. Společnost oznámila nabídkovou cenu 260 milionů akcií, a to ve výši 68 korun za akcii. Vstup banky s novým názvem Moneta Money Bank představuje největší veřejný prodej akcií od roku 2008.
Foto: Moneta Money Bank

Praha - Pražská burza zažívá největší událost za posledních osm let. V devět hodin se začalo na jejím hlavním trhu obchodovat s akciemi Moneta Money Bank, bývalé GE Money Bank.

Banka oznámila cenu nabídky 260,61 milionu kmenových akcií určených institucionálním investorům, a to ve výši 68 korun za akcii. To je úplně na spodní hranici cenového rozpětí 68 až 85 korun, ve kterém banka akcie investorům nabízela. 

Po 13:00 se s akciemi firmy uskutečnily obchody za 1,3 miliardy korun a kurz byl 68,05 koruny. "Obchodování s akciemi Monety je od začátku dne velmi čilé. Je to způsobeno především tím, že úpis byl určen pouze institucionálním investorům a drobní investoři tak čekali právě až na dnešek, aby mohli akcie banky nakoupit," řekl analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka.

Zvýšený zájem investorů očekávají analytici po celý den. Podle Milana Vaníčka, hlavního analytika J&T Banky, by majitele mohlo změnit kolem 20 milionů akcií Monety, to je necelá desetina celé emise.

Po podmíněném obchodování, které začalo dnes, bude nepodmíněné obchodování zahájeno 10. května. Jediný rozdíl je podle Hatlapatky v tom, že pokud by z nějakého důvodu nezačalo oficiální obchodování v úterý, obchody uzavřené v rámci podmíněného režimu by byly anulovány.

Největší veřejný prodej akcií za osm let

Cena akcií ohodnocuje celou transakci na 17,7 miliardy korun. Představovala by tak zatím největší veřejný prodej akcií od roku 2008, kdy těžební společnost New World Resources prodala akcie za 35 miliard korun. Investoři transakci vítají, protože nabídne nový titul se stabilním dividendovým výnosem a pomůže oživit aktivitu na pražské burze.

Prodávající nabízejí Monetu v porovnání s bankami obchodovanými v Praze či ve Varšavě se slevou. Jsou asi o pětinu levnější než podíly Komerční banky, měřeno násobkem ceny vůči účetní hodnotě vlastního jmění.

Banka nabízí akcie představující zhruba 51 procenta společnosti. Hodnota celé banky je tak oceněna na 34,748 miliardy korun. K prodeji nebudou nabízeny žádné nově vydané akcie.

Zbývající akcie si GE ponechá nejméně 180 dnů. Jak s nimi americký vlastník naloží poté, zatím banka neřekla. Podle analytiků je těžké další kroky odhadnout. GE může postupovat podle své zkušenosti s prodejem své banky ve Švýcarsku, kde zbylou část akcií prodala zhruba během jednoho a půl roku také přes burzu.

Může se ale také objevit strategický investor, který bude chtít koupit celý zbylý podíl najednou. Každopádně ale analytici očekávají, že GE se celé své banky v Česku zbaví. Už loni v dubnu totiž americký vlastník uvedl, že se chce do dvou let stáhnout z většiny svého finančního byznysu ve světě a zaměřit se na průmyslové odvětví.

GE Money na českém trhu působila od roku 1997 a zaměřuje se hlavně na spotřebitelské úvěrování domácností a na půjčky malým a středním podnikům. Významnými klienty banky jsou zemědělci, kteří mají až třetinu všech úvěrů. K růstu banky došlo hlavně po roce 1998, kdy GE převzala část zkrachovalé Agrobanky. V roce 2014 koupila jednu z největších leasingových společností na trhu, VB Leasing.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Florbalistky vstoupily do MS výhrou nad Švýcarskem 5:2

České florbalistky vstoupily do mistrovství světa ve švédské Uppsale výhrou 5:2 nad Švýcarskem. V repríze neúspěšného semifinále z minulého šampionátu v Neuchatelu tak oplatily obhájkyním stříbra porážku 6:7 v prodloužení. Vítěznou branku vstřelila ve 43. minutě debutantka na MS Pavlína Bačová. Druhý zápas v základní skupině A čeká svěřenkyně trenéra Saschy Rhynera v pondělí od 19:00 proti Polsku.

Jako první se v utkání radovaly Švýcarky, které otevřely skóre v 7. minutě. Bekhendový pokus Corin Rüttimanové se od zadního mantinelu odrazil k Julii Suterové, která u pravé tyče snadno skórovala do odkryté branky Jany Christianové. V polovině úvodní třetiny Češky odpověděly. Michaela Mlejnková bekhendovým pokusem Moniku Schmidovou ještě nepřekonala, ale z dorážky se prosadila Karolína Suchá a při svém premiérovém startu na MS hned oslavila branku.

V polovině utkání zlikvidovala Christianová šanci Rüttimanové, vzápětí se Švýcarky ubránily při jediném oslabení duelu při trestu Chiary Gredigové a odolaly i při šanci kapitánky Elišky Krupnové. V 39. minutě nejdříve trefila Michelle Wikiová levou tyč a z dorážky Isabelle Gerigová i tu pravou. Z protiútoku po přihrávce Martiny Řepkové otočila stav Mlejnková.

Po 74 sekundách třetí třetiny našla Rüttimanová dlouhou přihrávkou Wikiovou, která pohotovou střelou vyrovnala. Za 78 vteřin ale opět Rhynerův výběr vedl a postarala se o to střelou přes obránkyni Florinu Martiovou Bačová.

Švýcarky při snaze o vyrovnání Christianovou nepřekonaly, naopak v 52. minutě po přečíslení po přihrávce Denisy Ratajové zvýšila náskok do odkryté branky Krupnová. V čase 53:24 neproměnila trestné střílení Gerigová, naopak Vendula Beránková 29 sekund před koncem z penalty dovršila výsledek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy