Průměrná mzda klesla i bez započtení inflace. Kvůli triku

Petr Kučera Petr Kučera
11. 3. 2014 9:49
Po započtení inflace klesla reálná průměrná mzda dokonce o 2,9 procenta. Porovnání je ale tentokrát zkreslené.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Vojtěch Marek

Praha – Průměrná mzda v Česku ke konci čtvrtého čtvrtletí dosáhla 26 637 korun. Oproti stejnému období roku 2012 klesla o 484 korun, tedy o 1,8 procenta. Po započtení inflace, která činila 1,1 procenta, se reálná mzda snížila dokonce o 2,9 procenta.

Medián, tedy hodnota "prostředního zaměstnance", činil 22 288 korun. Medián uvádí hrubou střední mzdu, která statistiku dělí na dvě stejné poloviny (polovina hodnot je vyšších a polovina nižších než medián). Zjednodušeně řečeno tak ukazuje nejčastější případ, "skutečný průměr" nezvýšený extrémně vysokými (nebo extrémně nízkými) méně častými hodnotami.

Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 10 546 a 43 413 korunami.

Informoval o tom Český statistický úřad.

Hodně zkreslené porovnání

Meziroční porovnání je ale tentokrát mnohem zkreslenější než jindy. Relativně vysoké hodnoty průměrné mzdy ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 jsou totiž ovlivněny "předčasnou" výplatou manažerských odměn.

"Tehdy byly v podnicích předčasně vypláceny mimořádné odměny vrcholným manažerům z důvodů očekávaného zavedení takzvané solidární daně pro nejvyšší výdělky od ledna 2013," připomíná Dalibor Holý z Českého statistického úřadu. Srovnávací základna tak uměle stoupla.

V podnikatelské sféře klesla průměrná mzda nominálně o 2,4 procenta, po započtení inflace o 3,5 procenta. V nepodnikatelské sféře, jíž se výše uvedené zkreslení netýká, vzrostla nominálně o 0,8 procenta, po započtení inflace klesla o 0,3 procenta.

Proti předchozímu čtvrtletí poklesla průměrná mzda ve čtvrtém čtvrtletí - po očištění od sezónních vlivů - o 0,6 procenta.

Za rok přibylo 16 korun. Ale bez inflace

Za celý rok 2013 dosáhla průměrná mzda výše 25 128 korun, oproti předchozímu roku se zvýšila jen o 16 korun (0,1 procenta). Spotřebitelské ceny však loni rostly o 1,4 procenta, takže průměrná mzda reálně klesla o 1,3 procenta.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy