Do Česka míří nové čínské mobily. Realme cílí na mladé, strážci dat jsou zatím klidní

Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů Realme. Značka, která patří do koncernu BBK Electronics, chce v brzké době v Česku otevřít vlastní pobočku. Realme vznikla teprve před rokem a zaměřuje se na mladší zákazníky.
Foto: Facebook/realme

"Doufáme, že poskytneme mladým spotřebitelům překvapující produkty v dostupné cenové kategorii, a tím překonáme jejich očekávání - ať už jde o design, výkon nebo kvalitu. Český trh je pro nás velmi důležitý, Realme zde bude brzy mít svou vlastní pobočku," uvedl evropský ředitel společnosti Levi Lee.

Podle telekomunikačního experta Luďka Vokáče je expanze značky rychlá. "Koncernu BBK Electronics by mohla pomoci se nenápadně vyhoupnout na pozici největšího výrobce chytrých telefonů na světě," podotkl.

Například podle statistik firmy Counterpoint research už k tomu měla firma ve třetím čtvrtletí blízko. Zatímco Samsung prodal podle jejích čísel 78,2 milionu smartphonů, koncern BBK Electronics prodal 32,3 milionu chytrých telefonů pod značkou BBK Oppo, pod značkou Vivo 31,3 milionu a pod značkou Realme 10,2 milionu chytrých telefonů.

Realme bude v sítích Mall.cz, TS Bohemia, CZC nebo Datart nabízet čtyři telefony s cenou od 4499 Kč po 12 899 Kč.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před časem varoval před využíváním zařízení od jiného čínského výrobce mobilních telefonů - společnosti Huawei. Aktualně.cz proto kontaktovalo NÚKIB s dotazem, zda může nová značka telefonů představovat například riziko úniku dat.

Telefony Realme pracují na operačním systému Android od Googlu. Podle mluvčího úřadu Radka Holého problémy nehrozí, pokud budou uživatelé dodržovat standardní bezpečnostní pravidla pro využívání mobilních telefonů. "Pokud telefon využívá operační systém Android, je stejně bezpečný a nebezpečný jako všechny ostatní telefony s tímto systémem. Záleží tedy spíše na tom, kde lidé stahují aplikace, zda mají antivir a jak vůbec telefon využívají," říká Holý. 

Mluvčí ještě dodává, že dřívější varování NÚKIB před čínskými producenty bylo mířeno na dodavatele páteřní datové infrastruktury a netýkalo se běžných mobilních telefonů.

Na českém trhu v současnosti působí několik dalších čínských značek mobilních telefonů. Největší je zmíněný Huawei, který je v současnosti dvojkou na trhu za korejským Samsungem. Dalšími významnými hráči jsou Xiaomi, Honor nebo Lenovo.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy