Do Česka míří nové čínské mobily. Realme cílí na mladé, strážci dat jsou zatím klidní

Ondřej Neufus ČTK Ondřej Neufus, ČTK
23. 12. 2019 10:09
Na český a slovenský trh vstoupila další čínská značka mobilních telefonů Realme. Značka, která patří do koncernu BBK Electronics, chce v brzké době v Česku otevřít vlastní pobočku. Realme vznikla teprve před rokem a zaměřuje se na mladší zákazníky.
Foto: Facebook/realme

"Doufáme, že poskytneme mladým spotřebitelům překvapující produkty v dostupné cenové kategorii, a tím překonáme jejich očekávání - ať už jde o design, výkon nebo kvalitu. Český trh je pro nás velmi důležitý, Realme zde bude brzy mít svou vlastní pobočku," uvedl evropský ředitel společnosti Levi Lee.

Podle telekomunikačního experta Luďka Vokáče je expanze značky rychlá. "Koncernu BBK Electronics by mohla pomoci se nenápadně vyhoupnout na pozici největšího výrobce chytrých telefonů na světě," podotkl.

Například podle statistik firmy Counterpoint research už k tomu měla firma ve třetím čtvrtletí blízko. Zatímco Samsung prodal podle jejích čísel 78,2 milionu smartphonů, koncern BBK Electronics prodal 32,3 milionu chytrých telefonů pod značkou BBK Oppo, pod značkou Vivo 31,3 milionu a pod značkou Realme 10,2 milionu chytrých telefonů.

Realme bude v sítích Mall.cz, TS Bohemia, CZC nebo Datart nabízet čtyři telefony s cenou od 4499 Kč po 12 899 Kč.

Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) před časem varoval před využíváním zařízení od jiného čínského výrobce mobilních telefonů - společnosti Huawei. Aktualně.cz proto kontaktovalo NÚKIB s dotazem, zda může nová značka telefonů představovat například riziko úniku dat.

Telefony Realme pracují na operačním systému Android od Googlu. Podle mluvčího úřadu Radka Holého problémy nehrozí, pokud budou uživatelé dodržovat standardní bezpečnostní pravidla pro využívání mobilních telefonů. "Pokud telefon využívá operační systém Android, je stejně bezpečný a nebezpečný jako všechny ostatní telefony s tímto systémem. Záleží tedy spíše na tom, kde lidé stahují aplikace, zda mají antivir a jak vůbec telefon využívají," říká Holý. 

Mluvčí ještě dodává, že dřívější varování NÚKIB před čínskými producenty bylo mířeno na dodavatele páteřní datové infrastruktury a netýkalo se běžných mobilních telefonů.

Na českém trhu v současnosti působí několik dalších čínských značek mobilních telefonů. Největší je zmíněný Huawei, který je v současnosti dvojkou na trhu za korejským Samsungem. Dalšími významnými hráči jsou Xiaomi, Honor nebo Lenovo.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy