Turista z ciziny utratí v Česku 3500 korun denně, Číňané poprvé předběhli Rusy

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 9. 11. 2015 12:13
Do Česka letos přijelo rekordní množství zahraničních návštěvníků. Podle počtu přenocování vedou Němci před Slováky. Nejvýrazněji přibývá hostů z Číny a Jižní Koreje, naopak citelně ubylo Rusů. Celkové průměrné výdaje zahraničních turistů stouply o 18 procent na 3500 korun za den. Podle společnosti Global Blue utratili čínští turisté v Česku v letošním třetím čtvrtletí poprvé více než Rusové.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha – Do Česka přijelo za tři čtvrtletí letošního roku rekordních 21,1 milionu zahraničních návštěvníků, meziročně o 8,3 procenta více. Většinu z turistů tvořili jednodenní návštěvníci – 10,9 milionu. V hotelích, penzionech a kempech se ubytovalo 6,7 milionu hostů, dalších 1,6 milionu cizinců se ubytovalo jinde a 1,9 milionu využilo Česko jako tranzitní zemi. Vyplývá to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) a agentury CzechTourism.

Celkové průměrné výdaje zahraničních turistů stouply o 18 procent na 3500 korun za den. Většina (64 procent) zahraničních turistů, kteří přijeli do ČR, se ubytovala v Praze.

Podle počtu přenocování vedou Němci (1,33 milionu nocí) před Slováky (429 tisíc), následují Poláci (401 tisíc), občané USA (397 tisíc) a Rusové (338 tisíc). Od ledna do září se počet ubytovaných návštěvníků z Německa zvýšil o 15,7 procenta oproti stejnému období loňského roku. Nejvýrazněji roste počet ubytovaných hostů z Číny (o 40,1 procenta) a Jižní Koreje (o 35 procent). Počet návštěvníků z Ruska výrazně klesá – ubytovalo se jich o 37,9 procenta méně než před rokem.

Do vývoje příjezdů zahraničních návštěvníků se promítla hlavně rostoucí poptávka turistů ze sousedních států platících eurem. "Kromě toho se projevil i dopad velkých akcí, jako bylo mistrovství světa v hokeji v Praze a Ostravě, mistrovství Evropy ve fotbale do 21 let či Plzeň - Evropské hlavní město kultury," dodala generální ředitelka agentury CzechTourism Monika Palatková.

Číňané už utratí víc než Rusové

Podle společnosti Global Blue utratili čínští turisté v Česku v letošním třetím čtvrtletí poprvé více než Rusové. Od července do září připadlo na čínské návštěvníky 33 procent celkové částky, kterou turisté ze států mimo EU v tuzemských obchodech nechali. Podíl Rusů klesl meziročně z 31 procent na 16 procent.

Průměrná výše nákupu stoupla meziročně u čínských turistů na 19 404 korun, u ruských na 7172 korun. "Průměrný nákup turisty z Hongkongu se meziročně zdvojnásobil na 28 000 korun, což je nejvyšší průměrná útrata turistů ze zemí mimo EU," uvedl jednatel společnosti Global Blue Jiří Macas. Firma zprostředkovává turistům ze zemí mimo EU vracení DPH.

 

Právě se děje

před 27 minutami

V únoru stoupl počet bankrotů firem i podnikatelů, ukázala studie

V únoru bylo v Česku vyhlášeno 64 bankrotů obchodních společností, o tři více než v lednu. Jejich počet byl tak nejvyšší od června minulého roku. Rovněž bylo vyhlášeno 530 bankrotů podnikatelů, o 24 více než v předchozím měsíci. Vyplývá to ze studie společnosti CRIF - Czech Credit Bureau.

Zároveň bylo podáno 73 návrhů na bankrot obchodních společností, o sedm více než v lednu, a 542 návrhů na bankrot podnikatelů. To bylo proti předchozímu měsíci o 95 více. V insolvenčním řízení bylo ke konci února 0,7 procenta celkového počtu registrovaných společností a 1,2 procenta registrovaných podnikatelů.

"Zajímavé je, že zatímco počet bankrotů obchodních společností byl letos v únoru o čtvrtinu vyšší než v únoru 2020, počet bankrotů fyzických osob podnikatelů byl naopak o čtvrtinu nižší. Bankroty podnikatelů totiž bývají nejčastěji formou oddlužení, tedy stejně jako osobní bankroty. Vývoj jejich počtu tak kopíruje vývoj u osobních bankrotů, jejichž počet během současné pandemie výrazně klesl," uvedla analytička CRIF Věra Kameníčková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Denver jasně přehrál Milwaukee, Jokič má padesátý triple double

Basketbalisté Denveru v NBA až překvapivě snadno porazili třetí tým Východní konference Milwaukee 128:97. Hvězdou úterního duelu byl srbský pivot Nikola Jokič, který zaznamenal padesátý triple double v kariéře a devátý v sezoně. Proti Bucks předvedl 37 bodů, 11 asistencí a 10 doskoků a zastínil nejužitečnějšího hráče uplynulých dvou sezon Janise Adetokunba. Řecká hvězda zapsala 27 bodů a osm doskoků, jeho tým prohrál po pěti předchozích výhrách.

Výsledky NBA:

Boston - LA Clippers 117:112, LA Lakers - Phoenix 104:114, Miami - Atlanta 80:94, Milwaukee - Denver 97:128, San Antonio - New York 119:93, Washington - Memphis 111:125.

Utkání Toronto - Detroit bylo odloženo.

před 1 hodinou

Japonsko pátrá po pěti členech posádky z potopené čínské lodi

Japonská pobřežní hlídka ve středu pátrá po pěti členech posádky čínské rybářské lodi, která se v úterý potopila blízko sporné oblasti teritoriálních vod obou zemí. Informovala o tom agentura AP.

Plavidlo Shen Lian Cheng 707 s výtlakem 105 tun vyslalo nouzový signál v úterý z oblasti asi 330 kilometrů severně od ostrova Išigaki nedaleko Japonskem kontrolovaného souostroví Senkaku ve Východočínském moři. Na tyto ostrovy si činí nárok také Číňané, kteří je nazývají Tiao-jü a v posledních měsících zvýšili námořní aktivitu v jejich blízkosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy