Temelín spustil po 61 dnech odstávky reaktor prvního bloku

ČTK ČTK
27. 8. 2014 8:47
Jaderná elektrárna obnoví výrobu elektřiny o víkendu.
temelín
temelín | Foto: Aktuálně.cz

Temelín (Českobudějovicko) - Po 61 dnech nastartoval ve středu nad ránem personál Jaderné elektrárny Temelín reaktor prvního bloku.

Plánovaná odstávka pro výměnu paliva se tak dostala do závěrečné fáze spouštění bloku. S obnovením výroby elektřiny počítá firma ČEZ o víkendu. Uvedl to mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Z důvodu plánované výměny čtvrtiny paliva přestal první blok vyrábět elektřinu 27. června. Harmonogram odstávky obsahoval deset tisíc činností, které jsou dokončeny. Spuštěním reaktoru bylo zahájeno několikadenní uvádění bloku do provozu," uvedl Sviták.

Spouštění je spojeno s provedením řady zkoušek v jaderné i nejaderné části elektrárny. Vedle ověřování parametrů paliva v reaktoru bude velká pozornost odborníků upřena k turbíně. Během odstávky byly vyměněny všechny tři nízkotlaké díly turbíny a vysokotlaká olejová regulace nahradila původní nízkotlakou.

Přesně vyvážit turbínu

Díky tomu tak první blok zvýší výkon ze současných 1056 MWe na 1078 MWe, aniž by spotřeboval více paliva.

"Vyvažování modernizované turbíny proběhne při třicetiprocentním výkonu reaktoru. Odborníci dva tisíce tun těžkou turbínu musí vyvážit s přesností na desetiny milimetrů," upozornil mluvčí. Vyrábět elektřinu blok začíná při padesátiprocentním výkonu reaktoru.

Druhý blok byl odstaven pro výměnu paliva od závěru dubna do poloviny června. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,864 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem dvakrát 1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliardy kilowatthodin elektrické energie.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Hasiči řeší úhyn ryb v řece Moravě, žádné škodliviny ve vodě neobjevili

Hasiči v sobotu dopoledne vyjeli do Uherského Hradiště kvůli úhynu ryb v řece Moravě. Jde o území od mostu spojujícího Uherské Hradiště se Starým Městem po místní část Štěpnice. V řece se vyskytuje blíže neurčený počet ryb různých velikostí a druhů, sdělil mluvčí hasičů Roman Žemlička. Testy podle něj vyloučily škodliviny ve vodním toku.

"Na místě byl zástupce životního prostředí a státního podniku Povodí Moravy. Na místě byly provedeny testy, které potvrdily normální obsah kyslíku a vyloučily škodliviny ve vodním toku," uvedl Žemlička.

Podobný úhyn ryb, zejména pstruhů, zaměstnal hasiče také na Prostřední Bečvě na Vsetínsku tento pátek. Domnívají se, že důvodem by mohla být zvýšená teplota vody. Výsledky testů budou známy až později.

Zdroj: ČTK
Další zprávy