Temelín spustil po 61 dnech odstávky reaktor prvního bloku

ČTK ČTK
27. 8. 2014 8:47
Jaderná elektrárna obnoví výrobu elektřiny o víkendu.
temelín
temelín | Foto: Aktuálně.cz

Temelín (Českobudějovicko) - Po 61 dnech nastartoval ve středu nad ránem personál Jaderné elektrárny Temelín reaktor prvního bloku.

Plánovaná odstávka pro výměnu paliva se tak dostala do závěrečné fáze spouštění bloku. S obnovením výroby elektřiny počítá firma ČEZ o víkendu. Uvedl to mluvčí elektrárny Marek Sviták.

"Z důvodu plánované výměny čtvrtiny paliva přestal první blok vyrábět elektřinu 27. června. Harmonogram odstávky obsahoval deset tisíc činností, které jsou dokončeny. Spuštěním reaktoru bylo zahájeno několikadenní uvádění bloku do provozu," uvedl Sviták.

Spouštění je spojeno s provedením řady zkoušek v jaderné i nejaderné části elektrárny. Vedle ověřování parametrů paliva v reaktoru bude velká pozornost odborníků upřena k turbíně. Během odstávky byly vyměněny všechny tři nízkotlaké díly turbíny a vysokotlaká olejová regulace nahradila původní nízkotlakou.

Přesně vyvážit turbínu

Díky tomu tak první blok zvýší výkon ze současných 1056 MWe na 1078 MWe, aniž by spotřeboval více paliva.

"Vyvažování modernizované turbíny proběhne při třicetiprocentním výkonu reaktoru. Odborníci dva tisíce tun těžkou turbínu musí vyvážit s přesností na desetiny milimetrů," upozornil mluvčí. Vyrábět elektřinu blok začíná při padesátiprocentním výkonu reaktoru.

Druhý blok byl odstaven pro výměnu paliva od závěru dubna do poloviny června. Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 8,864 miliardy kilowatthodin elektřiny.

Jaderná elektrárna Temelín vyrobila první elektřinu v prosinci 2000. S výkonem dvakrát 1056 MWe je největším zdrojem výroby elektřiny v České republice. Svojí produkcí kryje pětinu české spotřeby. V roce 2013 vyrobila 15,065 miliardy kilowatthodin elektrické energie.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy