YouTube spustil první placené kanály

tl
10. 5. 2013 16:20
Na YouTube se objevil první zpoplatněný materiál. U nás je zatím nedostupný

Společnost Google oznámila, že její videoserver YouTube bude od pátku nabízet placené kanály. YouTube chce tímto krokem začít konkurovat streamovacím službám, jako je Netflix, ale také běžným televizním stanicím.

Momentálně má Google podepsanou smlouvu s provozovateli 53 kanálů, kteří budou na YouTube placený obsah nahrávat. V nabídce lze objevit několik seriálů, dokumentů či pořadů pro děti. Mezi ty známější patří například dětský seriál Sezame, otevři se nebo dokumenty z produkce National Geographic.

Uživatelé si mohou placené kanály vyzkoušet na dva týdny zdarma. Ceny předplatitelných kanálů začínají na 99 centech (19 korun) a v průměru se pohybují okolo 2,99 dolaru (60 korun).

Některé pořady jsou dostupné i v HD a Full HD kvalitě, za vyšší rozlišení je ale nutné si připlatit. Kromě toho by měl fungovat i systém slev při zakoupení ročního předplatného. Za přístup k pořadům mohou uživatelé platit platební kartou nebo pomocí služby Google Wallet.

Provozovatelé kanálů dostali od YouTube vlastní reklamní prostor, ze kterého mají příjmy. Navíc si s nimi YouTube rozdělí vybrané předplatné. Vlastník kanálu dostane 55 procent a YouTube zbylých 45.

Google očekává, že v budoucnu počet placených kanálů naroste. Počítá se i s tím, že vzroste množství seriálů, které se na YouTube přesunou z televizních obrazovek. Do budoucna se počítá i s rozšířením placené služby. V současné době lze totiž kanály předplatit pouze v deseti zemích, mezi nimiž Českou republiku zatím nenajdeme.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy