Ta kouzelná kombinace - děti a internet

Lukáš Faltýnek
25. 6. 2011 15:00
Jste pyšní na své děti, že rozumí počítačům a internetu víc, než vy? Přesto, nechávat je na internetu bez dohledu je velká chyba
Foto: ISIFA

Je jim deset, jste na ně pyšní. S počítačem umí pracovat lépe než vy, internet jim není cizí. Když se vám na počítači něco nedaří, hravě vám poradí. Ti se na internetu neztratí. Opak je však pravdou. Děti kolem desátého roku života, patří mezi nejohroženější skupinu uživatelů internetu. Jsou zvídavé, technicky zdatné. Stále jim však chybí patřičné zábrany, kritický úsudek a sociální hranice. Nikdy je nenechávejte pracovat bez dospělého dozoru.

Jak vyplývá z výzkumu agentury Ipsos Tambor pro firmu Microsoft, právě desetileté děti přitom nechává 66 procent rodičů na pospas světové síti bez dozoru. S dozorem nebo bez pak internetem brouzdá 87 procent českých sedmiletých.

Vynalézavost internetových zlodějů a podvodníků nezná mezí a jak dokazují statistiky úspěšnosti sociálního inženýrství a phishingu, jejich trikům podlehne snadno i zkušený a dospělý uživatel internetu. Dětem ale může uškodit i obsah, který dospělému nečiní žádný problém.

Pětiletí diváci

Pohádka skončila. Pětiletá Adélka se nemotorně sápe po myši. Ráda by pokračování. Aniž by věděla jak, povedlo se jí to. Video startuje. Na místo dalšího dobrodružství Želvích ninjů ale začíná Želví masakr motorovou pilou.

Ne, v tomto případě nejde o pokračování pohádky. Místo ní si Adélka pustila příbuzné video. Pro dětské oko nevhodnou parodii seriálu, vytvořenou pravděpodobně talentovanými teenagery pro zábavu. Parodie obsahuje stejná klíčová slova jako název žádané pohádky, Youtube jí proto nabídl jako příbuzné video, která se formou náhledových odkazů nachází v blízkosti původně přehrávaného videa. Vzdálenost od pohádky k cynickému masakru je přesně jedno kliknutí. Na obrazovce dochází ke znásilnění a želvy kdosi řeže motorovou pilou. Adélka pláče, přibíhá maminka a netuší, co se stalo.

Youtube dnes spolehlivě nahradila televizi, takže dopřát dětem díl oblíbeného seriálu bez ohledu na televizní program se přímo nabízí. Nechávat děti sledovat „světovou bednu" osamotě ale není příliš moudré.

Internetové služby bojují o diváky jednoduchostí ovládání, pro dětského diváka, aniž by uměl číst nebo psát, není vyhledání a spuštění „pohádky" problém. Ovládat Youtube na tabletu pak zvládne i kočka domácí.

Bezpečnější alternativou je využívat portálů, specializovaných na dětské diváky. Z český stránek pro nejmenší například nedávno spuštěný portál TýYó. Z cizojazyčných můžeme pro děti doporučit stránky UpToTen.com . Na těchto stránkách se nemůže stát, že dítě klikáním v rámci aktivní plochy prohlížeče přejde na nevhodnou stránku.

Umí číst a psát - pozor!

Honzík je zvídavý kluk. Klikání v aktivní ploše prohlížeče mu už nestačí a tak se cíleně porozhlíží jinde. Dostal se k taťkovým záložkám. Kliká na první z nich a na monitoru se objeví černá plocha, něco bílého písma a veliký oranžový odkaz VSTOUPIT. Za chvíli už Honzík valí oči.

Foto: Shutterstock

V první a druhé třídě dítě ovládne dostatečně psaní a čtení. Na odkazy v prohlížeči již nekliká úplně bezduše. Nadto se porozhlíží po celém systému. Co je výrazné si přečte. Smysluplně dokáže pracovat s klávesnicí. Do adresního řádku prohlížeče je schopno zadat adresy stránek, získaných z časopisů, obalů výrobků nebo od kamarádů. Pokud nemají rodiče chráněné záložky, přístupy k poště a dalším stránkám, dostane se malý uživatel internetu snadno i k nim.

V případě, že rodiče nemají stálý přímý dohled nad prvňákem a staršími dětmi, pracujícími na počítači, nestačí už jen zabezpečit samotný prohlížený obsah, ale celý počítač. Nejlépe založením samostatného účtu s právy běžného uživatele, kde dítě bude mít své záložky, svůj obrázek na ploše a své hry. Stejně tak budou oddělena i uživatelská data.

Malý pirát

Petr je na svého syna hrdý. Chodí teprve do třetí třídy a už si sám umí stahovat a instalovat hry. Spousta chlapů z Petrovy práce toto nesvede.

Děti, které tráví u počítače delší dobu se po chvíli stávají v očích dospělých počítačoví odborníci. Co dospělým dělá mnohdy problém, například instalace programů, dítě hravě zvládne. A to včetně stažení programů z internetu a jejich následného „rozchození". Nejčastěji her, které pak rodiče nemusí za drahý peníz kupovat.

Jak nastavit nový účet - Windows 7

Nový uživatelský účet pod dnes rozšířenými Windows 7 založíte následovně. Nabídka Start -> Ovládací panely -> Přidat nebo odebrat uživatelské účty. V otevřeném dialogovém okně kliknete na odkaz Vytvořit nový účet. Do zobrazeného pole zadáte název nového účtu (jméno dítěte) a zvolíte jeho typ (běžný). Na závěr stisknete tlačítko Vytvořit účet. Po založení účtu je vhodné nastavit heslo. K možnosti nastavení hesla se z Ovládacích panelů dostanete nabídkou Uživatelské účty → Spravovat účty → Vytvořit heslo.

Stahování komerčního softwaru, včetně her, je nelegální. Ač se pak dítě v očích rodičů zdá jakkoliv schopné, jedná v rozporu s autorským zákonem a dopouští se v lepším případě přestupku, v tom horším trestného činu.

Ještě horší situace pak nastane, když dítě software bez řádné licence nejenom stahuje, ale sdílí ho po internetu s ostatními. Tím porušuje autorský zákon a může se lehko stát předmětem zájmu Protipirátské unie, která se na podobné „zločince" specializuje.
Na místě je samozřejmě vysvětlování, případně vytvoření vlastního účtu v rámci operačního systému, s omezenými pravomocemi instalovat aplikace. Záleží přirozeně na schopnostech malého piráta a je otázkou času, než se i s touto překážkou vypořádá. O to důležitější je vysvětlování.

Chatuji, tedy jsem

Jana byla v sedmém nebi. K třináctým narozeninám dostala od rodičů vytoužený notebook. Konečně se s nimi nemusela přetahovat o přístup k domácímu počítači. Na chatu mohla být kdykoliv a jak dlouho chtěla. Chat Janu bavil a našla tam spousty zajímavých lidí. Mimo jiné i Martina. Přesto, že se nikdy neviděli naživo, myslela na něj i ve škole. Když ji chtěl vidět nahou, chvíli protestovala a pak zapnula webkameru.

Snažit se pubertou „trpícímu" potomkovi vysvětlit něco ohledně vztahů a internetu je velká výzva. Vedle hormonálního vlnobití toho ve svém věku teenageři kolikrát o počítačích a především novinkách na internetu vědí mnohem víc než dospělí. Navíc často mají proti rodičům postavenou hlavu. Komunikace s nimi není jednoduchá. Monitorování všeho, co dítě na počítači dělá, je sice možné, ale vzhledem k jeho věku nevhodné.

Prohraný boj?

I přes pocit předem prohraného boje, není od věci si čas od času o on-line aktivitách v souvislosti s bezpečností promluvit. Současná masová oblíbenost sociálních sítí přitáhla přirozeně i pozornost internetových podvodníků a zlodějů. Mnohdy ani dospělým uživatelům sociálních sítí nedojde, že pokud skrze Facebook nebo Foursquare reportují své zážitky z dovolené, dávají současně svým „přátelům" na srozuměnou, že jejich byt je prázdný.
 
Mimo hmotné škody, ale v případě teenagerů hrozí spíš škody na emocích nebo sexuální zneužití, když se někomu podaří převést virtuální „přátelství" do reálného světa.

Je proto důležité juniorům vysvětlit, že není vhodné bez konzultace s rodiči poskytovat komukoliv reálně neznámému adresu, název školy nebo číslo telefonu. Bez doprovodu rodičů, či dospělých se s nikým z internetu nesetkávat. Neposílat komukoliv neznámému své fotky nebo nepoužívat při chatu webovou kameru.

O tom, jak se bezpečně chovat na internetu se dá dočíst na několika specializovaných webech, ale ačkoliv to dnes může znít jako provařené internetové klišé, nejdůležitější je být při tom s nimi. Pokud internet není vaše moře, neváhejte věnovat několi minut a zaplout na stránky, které vám pomohou nastudovat, jak se zbytečným nepříjemnostem vyhnout. Z českých třeba http://www.e-bezpeci.cz/ nebo http://www.bezpecnyinternet.cz/.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Stovky ruských komunistů protestují v Moskvě proti výsledkům voleb

Stovky přívrženců ruských komunistů se v sobotu zapojily v centru Moskvy do protestu proti výsledkům parlamentních voleb z konce minulého týdne. Moskevská radnice akci nepovolila s odkazem na omezení kvůli pandemii covidu-19, policisté nicméně zatím nezakročili.

Agentura TASS uvedla, že na Puškinově náměstí se podle policie sešlo asi 400 lidí. Zpravodaj německé agentury DPA odhadl účast na zhruba tisícovku osob, podle něho je na místě množství příslušníků bezpečnostních složek a policejních kamionů. Policisté z reproduktorů pouštějí hlasitou hudbu, aby účastníci protestů neslyšeli projevy organizátorů, jinak ale proti demonstraci zatím nezasáhli.

Vládnoucí strana Jednotné Rusko ve Státní dumě, dolní komoře ruského parlamentu, obsadí 324 z celkových 450 křesel, což znamená dvoutřetinovou většinu, která je potřebná ke změně ústavy. Komunisté (KPRF) získali 57 mandátů, třetí Spravedlivé Rusko 27, Liberálnědemokratická strana Ruska (LDPR) Vladimira Žirinovského 21 a loni založená strana Noví lidé 13. Po jednom zástupci budou mít Vlast, Strana růstu a Občanská platforma. Do parlamentních křesel usedne i pět nezávislých poslanců.

Opozice a volební pozorovatelé mají podezření, že vládnoucí strana blízká prezidentu Vladimiru Putinovi dosáhla vítězství i za pomoci podvodů. Žádají mimo jiné přepočítání elektronicky podaných hlasů, které byly podle ní systematicky falšovány.

Aktualizováno před 1 hodinou

Tálibán pověsil na náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb

Signalizuje to návrat některých metod, k nimž se islamistické hnutí uchylovalo v minulosti, poznamenala agentura. Muž, jenž provozuje na náměstí lékárnu, agentuře popsal, že na místo byla přinesena čtyři těla, z nichž tři skončila vystavená na dalších náměstích ve městě. Tálibové podle něj lidem sdělili, že čtveřice se podílela na únosu a policie je zabila. Tálibán se zatím oficiálně nevyjádřil.

Místní policejní velitel, kterého dosadil Tálibán, později uvedl, že čtveřice zemřela při přestřelce s táliby při vysvobozování uneseného muže a jeho syna. Při boji podle něj únosci zranili jednoho člena Tálibánu a civilistu. Unesené se prý povedlo osvobodit.

Núruddín Turábí - jeden ze zakladatelů radikálního islamistického hnutí a hlavní zastánce přísného výkladu islámského práva v době, kdy Tálibán vládl v Afghánistánu poprvé, řekl tento týden agentuře AP, že uskupení hodlá opět provádět popravy a utínat ruce. Podle jeho slov se to ale možná nebude dít veřejně jako v minulosti.

Od chvíle, kdy Tálibán v polovině srpna převzal kontrolu na asijskou zemi, mnozí Afghánci i svět s obavami sledují, zda tálibové obnoví tvrdou vládu z druhé poloviny 90. let, kdy hnutí Afghánistán spravovalo poprvé. Vůdci radikálního uskupení zůstávají zakořeněni v hluboce konzervativním a tvrdém světonázoru, ačkoliv přijímají technologické změny jako jsou mobilní telefony, poznamenala AP.

Představitelé Tálibánu dříve prohlásili, že nebudou opakovat fundamentalistickou politiku předchozí vlády svého hnutí.

Další zprávy