První smartphony s Firefox OS budou za sto dolarů

tl
13. 7. 2012 6:10
Firefox OS od Mozilly bude dodáván do nejlevnějších smartphonů
Foto: Czilla.cz

Minulý týden společnost Mozilla představila ukázku z chystaného operačního systému pro mobilní telefony. Ten se původně jmenoval Boot to Gecko, nyní ale firma zvolila oficiální název Firefox OS, mnohem vhodnějším, protože Firefox už je známou značkou, a také protože jednoduše vystihuje podstatu nového systému. Ten totiž, stejně jako Chrome OS, funguje v podstatě jako webový prohlížeč, ve kterém se zobrazují všechny aplikace.

Velkou výhodou takto postaveného systému je, že se vývojáři nemusí učit žádný programovací jazyk a aplikace vytvářejí v klasickém HTML 5. Tuto výhodu například Windows Phone nebo Apple iOS neposkytují.

Smartphony s Firefoxem za dva tisíce

Firefox OS by se měl do mobilů dostat už v průběhu příštího roku. Ty úplně první telefony s novým systémem se začnou prodávat v prvním čtvrtletí roku 2013 v Brazílii, do zbytku světa by se měly dostat až v polovině roku.

Telefony s Firefoxem vyrábí zatím TCL Communication Technology (Alcatel) a ZTE, podporu ze strany operátorů má Mozilla zatím například od společností Telefónica nebo Deutsche Telekom.

Telefony dodávané s Firefox OS mají spadat do té nejlevější kategorie. První smartphony by měly stát asi 100 dolarů, což je v přepočtu něco málo přes dva tisíce korun.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Rusko jedná s Tureckem o další dodávce systému protiraketové obrany S-400

Moskva jedná s Ankarou o další dodávce systému protiraketové obrany S-400. Agentuře Interfax to ve středu řekl šéf státní vývozní firmy Rosoboronexport Alexandr Michejev. Dvě dodávky vyspělého systému protivzdušné obrany už letos turecká armáda z Ruska dostala, po zprovoznění techniky a výcviku obsluhy mají být zbraně operativní v dubnu příštího roku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Liberty Ostrava pokračuje s omezenou výrobou. Část zaměstnanců zůstane s nižší mzdou doma

Hutní společnost Liberty Ostrava pokračuje v provozu s omezenou výrobou, který zavedla v červenci mimo jiné kvůli vysokým cenám surovin a dovozu oceli ze zemí mimo Evropskou unii. Považuje ho za neférový. Nebude propouštět, ale část zaměstnanců, kteří už vyčerpali dovolenou, zůstane doma se sníženou mzdou. Odbory považují situaci za alarmující, nedávají ji ale za vinu vedení firmy, vnímají to jako evropský problém.

Zdroj: ČTK
Další zprávy