První smartphony s Firefox OS budou za sto dolarů

tl
13. 7. 2012 6:10
Firefox OS od Mozilly bude dodáván do nejlevnějších smartphonů
Foto: Czilla.cz

Minulý týden společnost Mozilla představila ukázku z chystaného operačního systému pro mobilní telefony. Ten se původně jmenoval Boot to Gecko, nyní ale firma zvolila oficiální název Firefox OS, mnohem vhodnějším, protože Firefox už je známou značkou, a také protože jednoduše vystihuje podstatu nového systému. Ten totiž, stejně jako Chrome OS, funguje v podstatě jako webový prohlížeč, ve kterém se zobrazují všechny aplikace.

Velkou výhodou takto postaveného systému je, že se vývojáři nemusí učit žádný programovací jazyk a aplikace vytvářejí v klasickém HTML 5. Tuto výhodu například Windows Phone nebo Apple iOS neposkytují.

Smartphony s Firefoxem za dva tisíce

Firefox OS by se měl do mobilů dostat už v průběhu příštího roku. Ty úplně první telefony s novým systémem se začnou prodávat v prvním čtvrtletí roku 2013 v Brazílii, do zbytku světa by se měly dostat až v polovině roku.

Telefony s Firefoxem vyrábí zatím TCL Communication Technology (Alcatel) a ZTE, podporu ze strany operátorů má Mozilla zatím například od společností Telefónica nebo Deutsche Telekom.

Telefony dodávané s Firefox OS mají spadat do té nejlevější kategorie. První smartphony by měly stát asi 100 dolarů, což je v přepočtu něco málo přes dva tisíce korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy