Nejprodávanější kniha na Amazonu ještě nevyšla

LP Fish
6. 7. 2011 10:30
Stačilo oznámit psaní knihy na Twitteru, Tumblr a internetovém fóru YourPants.org a z Johna Greena je jednička v onlineových knihkupectvích
John Green: Pokud jste ke svým čtenářům upřímmní, budou vám věřit, když přijdete s novým příběhem.
John Green: Pokud jste ke svým čtenářům upřímmní, budou vám věřit, když přijdete s novým příběhem. | Foto: ISIFA

Představíte-li si úspěšného spisovatele současné beletrie pro mladé jako někoho, kdo si od nových médií či sociálních sítí drží poťouchlý odstup, mohl by to být C.D. Payne - autor populární série Mládí v hajzlu. Představíte-li si úspěšnou autorku současné beletrie pro mladé, jako někoho, kdo se obklopí agenty, využívající jakýkoli mediální nástroj k maximalizaci zisku, mohla by to být J.K.Rowlingová - autorka série o Harry Potterovi.

Tento krátký text vám však představí Johna Greena. Spisovatele, který se snaží technologické novinky chápat a používá je k prohlubování nebývale silné vazby se svými čtenáři, stejně jako k atraktivnímu formulování myšlenek, které by mohly změnit svět. Videobloggera, kreativního člena mnoha internetových komunit a majitele twitterového konta s 1,1 milionem "přátel".

S oběma předchozími spisovateli má rodák z Indianopolis John Green společné to, že píše romány pro dospívající, tedy mladé lidi ve věku 14 - 21let. Na rozdíl od Payna však není tak prvoplánový a na rozdíl od Rowlingové tak asexuální. Na rozdíl od obou dvou výše zmíněných, mu pak nevyšla v češtině ani jedna jeho kniha.

Kdo chytá v žitě nového tisíciletí

John Green má přitom za sebou už tři samostatně napsané romány a dva další v kooperaci s jinými autory. Každý z nich vzbudil za oceánem pořádný rozruch a každý byl oceněn minimálně jednou prestižní literární cenou. Jeho prvotina Hledání Aljašky (Looking for Alaska, 2005) byla oceňována mladými čtenáři, jejich rodiči i učiteli. Americkou knihovnickou asociací byla zařazena mezi deset nejlepších knih pro dospívající. A svými fanoušky byla označována za důstojného nástupce knihy J.D.Salingera Kdo chytá v žitě, kultovního románu mladých Američanů od počátků padesátých let až do současnosti.

Na straně druhé však bylo Hledání Aljašky, na základě tlaku konzervativních rodičovských organizací, staženo z knihoven některých středních škol. Odpůrci otevřeného stylu, líčícího život dospívajících v takových barvách, v jakých se odehrává dnešní americká realita ji proklínali jako nechutnou a pornografickou. John Green se však proti takovým obviněním začal bránit. A zjistil, že nejlépe mu to půjde spojením videokamery a internetu.

Videobloger a experimentátor s novými formami

Zkušenosti s videi, ve kterých vysvětloval své pozice a bránil se obvinění z morálního relativismu, později přetransformoval - spolu se svým bratrem Hankem - do projektu Brotherhood 2.0 a stal se tak jedním z nejznámějších  světových vblogerů. Youtube nejen čtenáře Johnových románů, ale i fanoušky nových technologií a zájemce o neortodoxní myšlenky, vyjádřené touto velmi intimní a upřímnou formou.

Internetové komunitě Green důsledně vysvětloval své postoje, sděloval jim své nápady a postřehy. Otevřel před nimi i vrátka svého soukromí, třeba když se rozhovořil o tom, že se mu narodí syn. Na nic si přitom nehrál a o tom co se mu děje v hlavě hovořil bez PR příkras či konzultacích s nakladateli.

V roce 2009 tak na svém videoblogu oznámil že začal psát svůj čtvrtý román Pokračování (Sequel). O několik měsíců však schladil nadšená očekávání oznámením, že ho nikdy nevydá, protože s ním není spokojen. Jednu dobu komunikoval se svými čtenáři výhradně formou krátkých videospotů. Po opuštění YouTube založil vlastní mezinárodní internetovou platformu Nerdfighteria.

Kromě klasických a dobře prodávaných románů vytvořil John Green také velmi experimentální internetovou hříčku Thisisnottom (2009). Ta podobně jako všechno co dělal opět rozproudila žhavou debatu na fórech a vznikali kvůli ní i speciální blogy, které měly nasměrovat zmatené čtenáře, zvyklé uvažovat jen v tradičního rámcích vztahu dílo - auto - čtenář.

V roce 2010 pak Green vydal novelu ebook vydanou pod licencí Creative Commons, mohl  (ale stejně jako u shareware programů nemusel) každý z jeho stále vzrůstající základny obdivovatelů, zaplatit 25 dolarů. Ty však byly věnovány charitě. Cesta k zavazujícímu komerčnímu úspěchu s jeho zatím posledním ohlášeným románem, tak byla vykoupená obrovskou aktivitou i nezpochybnitelným uměním napsat přitažlivý příběh a podat ho v souvislostech nejmodernějších technologií.

Dotknout se hvězd

Práci na svém dalším čtvrtém románu Díra v hvězdné obloze (Fault in Our Stars), oznámil John Green opět tou nejmodernější technologií. Prostřednictvím svého Twitteru, blogu na Tumblr a internetového fóra pro mladé YourPants.org, vyslal do světa zprávu, že pracuje na knize, kterou si mohou čtenáři on-line předobjednat. Učinil tak 28.června 2011.

O tři dny později - 1.7.2011 - předčil v objednávkách jeho nový román všechny horké novinky a razatními reklamními kampaněmi a to v obou nejnavštěvovanějších online knihkupectvích Amazonu  i Barnes & Noble.com. Samotná kniha přitom ještě není vůbec dopsaná, předpokládaný měsíc vydání je březen 2012.

Podle řady komentátorů tak Johnu Greenovi - ať už to se samotným románem dopadne jakkoli - nikdo nevezme pozici pionýra nových způsobů propagace knih i samotného čtení. " Všichni se teď na tento způsob soustředí, protože to funguje, může to dát věci do pohybu", zhodnotil obchodní úspěch dosud nevydaného románu Tim Duggan z nakladatelství Harper.

John Green však vidí tuhle skutečnost mnohem jednodušeji. Pro Wall Street Journal ji komentoval slovy: "Říká mi to, že mám prostě štěstí. Říká to však také, že pokud jste ke svým čtenářům upřímní, budou vám věřit, když přijdete s novým příběhem."

 

Právě se děje

před 32 minutami

KSČM podržela Vojtěcha Filipa, zůstal předsedou strany

Vojtěch Filip zůstává předsedou komunistů. Pro jeho odvolání při sobotním jednání KSČM v Nymburce sice byla většina přítomných delegátů, ale nikoli potřebné dvě třetiny všech členů ústředního výboru strany. Odvoláni nebyli ani místopředsedové KSČM, ale výbor vzal na vědomí už dříve podanou rezignaci Kateřiny Konečné na funkci místopředsedkyně.

Ústřední výbor KSČM má 90 členů, do Nymburka jich v sobotu přijelo 78. Pro odvolání předsedy je nutných 60 hlasů, což jsou dvě třetiny všech členů ústředního výboru. Pro Filipovo odvolání hlasovalo dnes 46 delegátů. Kdyby dnes delegáti předsedu, hlasoval by ústřední výbor o novém. Kandidaturu do čela KSČM ohlásila například právě europoslankyně Konečná. Filip vede stranu 16 let.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lezec Ondra postoupil na SP v boulderingu do finále

Sportovní lezec Adam Ondra postoupil v Meiringenu na Světovém poháru v boulderingu z prvního místa do večerního finále. Po pátečním triumfu ve své kvalifikační skupině dnes na čtyřech semifinálových cestách třikrát dosáhl na vrchol, žádný z jeho 19 soupeřů nezaznamenal top více než dvakrát.

S českou olympijskou nadějí a mistrem světa v boulderingu z roku 2014 postoupili do závěrečných bojů čtyři Japonci - Tomoaki Takata, Jošiuki Ogata, Sohta Amagasa a Kokoro Fudžii - a Američan Nathaniel Coleman. Finále začne ve Švýcarsku v 19:00.

Ondra v disciplíně bouldering obhajuje konečné druhé místo z ročníku 2019, pohárové pořadí ovládl v roce 2010. V minulé sezoně SP se kvůli pandemii koronaviru uskutečnil jen jeden závod v lezení na obtížnost, který Ondra v Brianconu v roli obhájce pohárového prvenství v disciplíně vyhrál.

Zdroj: ČTK
Další zprávy